اموزش نصب و راه اندازی میکروتیک

میکروتیک یک دستگاه نیست بلکه یک OS می باشد که بر روی Kernel مربوط به سیستم عامل Linux می باشد .و اصلا میکروتیک را می توان بر روی یک PC که بر روی آن سیستم عامل ubuntu را راه اندازی نموده ایم و با نصب بر روی آن و از این سرور که با دو کارت شبکه تبدیل به یک روتر یا Switch , DHCP,PPPOE,V*P-N,…. و سایر تنظیماتی را که ما می توانیم بر روی تجهیرات فراهم آوریم را تنظیم کنیم با این تفاوت که Mikrotik یکی از توضیع های سیستم عاملی Kernel که مربوط به Linux می باشد را برای ما فراهم می آورد و خود Kernel را که همان زبان ماشین می باشد و درک و فهم آن برای انسان سخت می باشد آن را می توان با Shell تلفیق نمود و یک زبان ساده در حد زبان انسان وارد کرد .

همانند دستور IP Address Route Print
که دستور بالا باعث می شود که ما Route های مربوط به آن دستگاه سخت افزاری را مشاهد کنیم و برای این کار باید از قسمت New Terminal استفاده کنیم . خوب حالا ما باید اپتدا با نحوه متصل شدن به دستگاه روتر Mikrotik RouterBoard خود شویم و مراحل آن را در زیر به آنها می پردازیم. اپتدا که باید کابل شبکه یا اینکه از طریق شبکه بی سیم به آن متصل می شویم از قبل از متصل شدن باید رنج آدرسی خود را با آن دستگاه روتر مشخص کنیم که این تجهیزات از رنج ۱۹۲٫۱۶۸٫۸۸٫۱ و با Username : Admin و پسورد خالی می توان به این تجهیزات شبکه متصل شد و باید رنج آدرسی ما از ۱۹۲٫۱۶۸٫۸۸٫۱ تا ۱۹۲٫۱۶۸٫۸۸٫۲۵۴ یکی از این رنج آدرسی باشد حال چه به صورت بی سیم یا اینکه کابل شبکه را به اینترفیس خود و به آن دستگاه متصل کنیم .همانند تصویر زیر برای درک بیشتر به تصویر زیر توجه فرمائید.

Installation-of-Mikrotik01_Technet24

و ما از دو طریق می توانیم به این تجهیزات متصل شویم:
۱ .از درگاه های Com ها می توانیم که یک طرف آنها از پورت سریال و طرف دیگر پورت RG45 می باشد . و راه آسان نیز از طریق های مانند Winbox, telnet,. . . که می توان متصل شد به این روتر ها و نکته می توان همین نرم افزار گرافیکی را از سایت Mikrotik.com نیز دانلود نمود و در خود دستگاه نیز موجود می باشد که می توان با متصل شدن از طریق Web و با وارد کردن همان IP Address :192.168.88.1 که با Username :Admin و پسورد خالی می توان به آن متصل شدن و دریافت نرم افزار تنظیم گرافیکی Winbox را تنظیم نمود.

Installation-of-Mikrotik02_Technet24

و در مرحله بعد هنگامی که ما این نرم افزار را چه از این تجهیزات خود دانلود یا اینکه از سایت دانلود نمودیم می توانیم آن را اجرا کنیم و با آن تنظیمات خود بپردازیم و در تصویر زیر یک نما از این تجهیزات را مشاهد می کنید .

Installation-of-Mikrotik03_Technet24

همانند تصویر فوق در بالا ما شاهد این نرم افزار تنظیم و مدیریت روتر برد های میکرتیک می باشیم و برای اینکه بتوانیم به دستگاه خود متصل شویم باید در قسمت Connect To: IP Address Or Connect To: Mac Address متصل شویم که بر روی گزینه . . . اگر کلیک کنیم باید لیست آن تجهیزاتی که با ما در یک رنج آدرسی می باشند را تنظیم کنیم و همانطور که در تصویر زیر مشاهد می کنید .

Installation-of-Mikrotik04_Technet24

و ما با انتخاب یا IP Address و یا بر روی گزینه MAC Address آن می توانیم به این تجهزات متصل گردیم که هنگامی که برای اولین بار مامی خواهیم به یک روتر برد متصل گردیم با پنجره ای با نوع زیر آشنا و روبه رو می شویم که طریقه Lisensing ما را نمایش می دهد و در ورژن های جدید نیز می توان یکسری تنظیمات برای اینترفیس ها به صورت Script می باشد را مشاهد می کنیم همانند تصویر زیر

Installation-of-Mikrotik05_Technet24

و در مرحله اول ما باید نام این دستگاه را تعویض کنیم . سوال ما از کجا متوجه شویم که با چه Username , و چه نامی برای این روتر برد ما می باشد و شاید ما در داخل شبکه ۵۰ روتر را داشته باشیم و نمی شود که همه اینها همنام و IP Address یکی باشند و می توانیم از طریق زیر این نام آن را تعویض کنیم:

System>Identity را می توانیم اجرا کنیم که در تصویر زیر مشاهد می کنید .

Installation-of-Mikrotik06_Technet24

و در قسمت بعدی ما می توانیم نام آن را در داخل کادر زیر وارد کنیم.

Installation-of-Mikrotik07_Technet24

روش دیگر ما می توانیم از طریق Command نیز از همین نرم افزار Winbox بتوانیم با خط دستور وارد کنیم: از طریق منو سمت راست و گزینه New Terminal را وارد کنیم و با یک کادر که همانند Dos می توانیم با دستورات تنظیم کنیم .همانند تصویرزیر .

Installation-of-Mikrotik08_Technet24

هنگامی که ما با این پنجره رو به رو شدیم می توانیم با دستور :
SystemIdentity set name= می توان با وارد کردن نام در مقابل name نام این دستگاه را تغییر داد همانند تصویر زیر

Installation-of-Mikrotik09_Technet24

و همانطور که شما مشاهد می کنید دیگر در منو تب بالا ما می توانیم دیگر به جای نام Mikrotik دیگر آن را از حالت پیش فرض تغییر داد به Saeid کنیم . و در مرحله بعدی ما می توانیم از سایت خود www.Mikrotik.com می توانیم آن OS ها را دانلود کنیم . و ما می توانیم که هر زمان که می خواهیم آن OS خود را Update و به عبارتی Upgrate کنیم و این Upgrate کردن را می توانیم از همان سایت خود میکروتیک دانلود و در بخش دانلود و نوع Devices باید که نوع آن را مشخص کنیم و اگر می خواهیم که بر روی کامپیوتری را که OS آن را Linux باشد می توانیم نصب و استفاده کنیم واز طریق PC x/86 می توانیم از طریق تصویر زیر مشاهد می کنید :

Installation-of-Mikrotik10_Technet24

و هنگامی که ما توانستیم این کار را انجام دهیم می توانیم اگر می خواهیم اگر می خواهیم فایل راه انداز را دریافت باید ISO و اگر می خواهیم که آن را Upgrate کنیم می توانیم Zip file ها را استفاده کنیم و تفاوت آن با NPK file این می باشد که Zip file شامل کل این تنظیمات ولی NPK file می توانیم یکسری از نرم افزار ها را به صورت کلی نباشد .همانند تصویر زیر

Installation-of-Mikrotik11_Technet24

و در نهایت می توان این لایسنس ها را تهیه و تنظیم نمود بر روی سخت افزار های خود و استفاده نمود . نکته توجه داشته باشید که می توان هر OS را دانلود نمود و در حد فاصل ۲۴ساعت کاری که این OS ما که چه روتر برد باشد و چه اینکه بر روی یک سرور نصب کنیم و برای اینکه ما زمان را ببینیم می توانیم با نگاه نمودن منو بالای خود پنجره Winbox این زمان فعال بودن را مشاهد می کنیم همانند تصویر زیر

Installation-of-Mikrotik12_Technet24

همانطور که مشاهد می کنیم زمان یک ساعت و ۴۱ ثانیه آن را مشاهد می کنیم و در سایر گزینه ها را ما میتوانیم مقدار رم استفاده نشده را مشاهد کنیم و این مقدار فضای باقی ماند می باشد و در دیگر می توانیم تعداد CPU و بار و فشار کاری را که بر روی آن می باشد را مشاهد کنیم همانند تصویر بالا . در مرحله بعدی ما می توانیم از منو System ,Lisensing را مشاهد کنیم و در قسمت :Softwer ID بسیار مهم می باشد به دلیل اینکه ما باید هنگام ریجستر نمودن این دستگاه اپتدا آن Softwer ID خود دستگاه را به سایت داده و آنها با Database خود آن آدرس را متابق می دهند و در صورت درست بودن به ما یک کد می دهند که آن باعث می شود که ما مجاز از OS میکروتیک باشیم. و دیگر نکته مهم این میباشد که ما می توانیم هر چند با OS های را که تنها ما یک بار برای یک دستگاه لایسنس را خریداری نموده ایم را UPgrate OR DownGrate کنیم و در واقع ما می توانیم هرچند بار این کار را انجام دهیم به صورتی که هیچ کاری با قضیه Lisensing ما را ندارد . و برای مشاهد Lisensing را کنیم می توانیم از طریق منو System > licensing را می توان مشاهد کنیم : از طریق تصویر زیر

Installation-of-Mikrotik13_Technet24

و در نهایت ما می توانیم زمان غیر فعال شدن و یا همان Expires in و مدت انقضای را ببینیم و چون ما در این مثال از از Wmver استفاده نمود ایم زمان را به ساعت برای ما نشان می دهد در صورتی که آن را مجوز دار نکنیم اما در تجهیزات Router Bord چون که ما یک بار آن را خریداری و مبلغی بابت آن دستگاه سخت افزاری را پرداخت نموده ایم دیگر این قضیه مجوز ها شامل حال ما نمی شود. اگر ما بخواهیم که دستگاه روتر و یا OS خود را که بر روی یک سرور نصب نموده ایم را به تنظیمات کارخانه جهت ریست کنیم با دستور :
از New Treminal ما می توانیم از Command line با دستور System Reset Configutration این را انجام می دهیم و قبل از ریست از ما یک تائید می خواهد و در مرحله بعد از yes ما ارتباط ما قطع و دوباره متصل می شویم همانند تصویر زیر

Installation-of-Mikrotik14_Technet24

و بعد از قبول نمودن این تنظیم ریست و با زدن گزینه yes ما شاهد می شویم تنظیمات ریست و ارتباط ما قطع می شود ما دیگر ارتباط نداریم تا اینکه تنظیم کنیم که ما دوباره باید با ابزار Winbox به آن متصل می شویم و با این کار ما باعث می شود که تنظیمات کارخانه ای دستگاه را برگردانیم. و هنگامی که سیستم به صورت کامل Load می شود ما با ستگاه روتر و با نرم افزار Winbox در لایه ۲ می باشیم و به یک سوئیچ متصل مباشیم از طریق Mac-Address ها نیز از طریق Broadcast با یکدیگر ارتباط برقرار می کنیم و هم می توانمیم با آدرس به روتر متصل گردیم و هم می توانیم با Mac-Address به روترخود متصل گردیم . و نکته توجه داشته باشید ما نمی توانیم با روتر های که در یک شهر دیگر باشند ارتباط برقرار کنیم چون در روتر ها نمی توانند Broadcast ها را از خود عبور دهند . وقتی برای بار اول به دستگاه متصل می شویم با پیام اینکه به صورت پیش فرض به آن آدرس می دهد و یک سری Script در داخل آن می باشد که باعث این تنظیمات پیش فرض می دهد.

ه
و برای توصیه ما می شود که این تنظیمات را به صورت خام خام شود این پیغام را لغو کنیم و گزینه را انتخاب کنیم . علت برای اینکه این تنظیمات پیش فرض را برای ما درست می کند این می باشد که شاید ما یک دستگاه روتر را خریداری کنیم و نرم افزار Winbox را در اختیار خود نداریم و حال می خواهیم به آن متصل گردیم و از طریق Ethernet به آن متصل گردیم و همین آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۸۸٫۱که در داخل اینترفیس یک آن می باشد باعث می شود که من نیز آدرس خود را به ۱۹۲٫۱۶۸٫۸۸٫۲ بگذاریم و به آن از طریق Web متصل گردیم و همان نرم افزار WinBox را ازآن دانلود کنیم و استفاده کنیم که در بالا به آن پرداختیم و یا شاید ما می خواهیم با Mobile , Tablet این روتر خود را تنظیم کنیم . ما می توانیم با Tab در داخل مدNet Terminal را اگر می خواهیم به ما کمک می کند در دستور های خود تنظیم کنیم .
و طریقه License ها از طریق
License 3 پایین ترین سطح
License 4 از سطح امنیتی ۲۰۰ Concorent می توانیم استفاده کنیم
License 5 از سطح امنیتی ۴۰۰ Concorent می توانیم استفاده کنیم
License 6 این دارای بالاترین سطح امنیتی می باشد که دارا می باشد .
و می توان در سایت میکروتیک بتوانیم نرم افزار های را دانلود کنیم که بتوانیم روتر برد را OS را تغییر و به روز رسانی کنیم از طریق تصویر زیر

Installation-of-Mikrotik15_Technet24

و در واقع در فایل NPK یک مقدار از آن اعتبارات میباشد و ما توصیه می کنیم که از ZIP file را استفاده کنیم زیرآن باعث می شود که کلیه پک ها را داشته باشیم . و در واقع Netinstall یک نرم افزار می باشد که هرگاه روتر ما کلا OS خود را از دست داده بود و به هیچ عنوان ما نمی توانیم به آن متصل گردیم از این نرم افزار می توانیم نرم افزار را به آن فراخوانی کنیم که در پایان به آن می پردازیم. ما می توانیم ISO ها را دانلود کنیم و به عنوان رایت کنیم بر روی یک CDو به عنوان یک بوت استفاده کنیم . ما می توانیم تنظیمات خود را در حالت امن قرار دهیم و این حالت در نرم افزار Winbox در کادر بالا به عنوان Safemode را ما می شناسیم ما می توانیم با خط دستور این کار را نیز انجام دهیم و از دستور و یا کلید ترکیبی Ctrl+X را بزنیم ما را در حالت امن قرار می دهد و همانند تصویر زیر

Installation-of-Mikrotik16_Technet24

مبحث Routing های مورد استفاده در داخل روتر برد میکروتیک:

Routing
Connected Routing
Static Routing
Defulat Routing
OSPF
RIP

و در قسمت Syestem >Resource ما می توانیم از هر چند تعدادCPU های این سیستم خود استفاده کنیم و اگر به دلایلی این قدرت را که قابلیت استفاده از این می باشد می تواند غیر فعال شود .
از طریق

System >Resource می باشد و در قسمت Multi Cpu را باید فعال باشد تا بتواند از تمام CPU های آن استفاده کنیم .
و نکته دیگر ما باید در نظر داشته باشیم که اگر ما درحال تنظیم باشیم با Winbox و اگر ارتباط ما قطع گردد و اگر ما تنظیماتی را کنیم دیگر اعمال نمی شود و ما دیگر مطلع نیستیم برای اینکه بتوانیم این تنظیمات رامتوجه باشیم باید به Uptime توجه داشه باشیم هنگامی که دارد برای ما شماره می اندازد به معنای این می باشد که ما متصل می باشیم و اگر زمان سنج ما هیچ ساعتی را برای ما تعویض نکند به این نتیجه می رسیم که ارتباط ما قطع میباشد.

80%
Awesome
  • Design 80%
دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.