تبدیل سیستم فیزیکی به ماشین مجازی برای Hyper-V

مایکروسافت System Center Virtual Machine Manager 2012 درون خود یک ابزار بسیار جالب و مفید را دارا بود که به شما اجازه می داد تا یک سیستم فیزیکی را به یک ماشین مجازی Hyper-V تبدیل کنید. اما همانطور که می دانید این محصول یک محصولی است که بیشتر مناسب شرکت های بزرگ و دیتا سنتر های می باشد، شاید استفاده از آن برای دو و یا سه سرور خیلی مقرون بصرفه نباشد. البته همین اول یک نکته هم بگم که همین ابزار نیز از نسخه 2012R2 سیستم سنتر حذف شده است و شما دیگه به این ابزار دسترسی ندارید.

دانلود نرم افزار Disk2VHD

اما مایکروسافت شما را تنها نگذاشته و با پشتیبانی رسمی از برنامه Disk2VHD به شما کمک میکند که سیستم فیزیکی خود را به ماشین مجازی تبدیل کنید.برای دانلود این برنامه از لینک بالا استفاده کنید. Disk2vhd سپس فایل فشرده را باز کنید و نرم افزار را در سیستم فیزیکی که میخواهید به ماشین مجازی تبدیل کنید ، قرار دهید. نحوه استفاده از این ابزار بسیار راحت و ساده می باشد ،و دست شما را در این قضیه باز گذاشته است . شما میتوانید هم از طریق گرافیکی و هم از طریق دستوارت که مربوط به CMD است ، بهره ببرید.

با این نرم افزار در حقیقت دیسک های سیستم فیزیکی را به هارد دیسک های مجازی تبدیل می کنید و سپس با ایجاد ماشین مجازی و اضافه کردن این هارد دیسک ها به آن سیستم فیزیکی را به یک ماشین مجازی تبدیل کرده اید. سعی کنید تمام برنامه ها راببندید و تمام سرویس های راکه در حال انجام است را متوقف کنید. در این جا ما نحوه استفاده از نرم افزار به صورت گرافیکی و دستوری را آموزش خواهیم داد.

تبدیل دیسک فیزیکی به هارد دیسک مجازی از طریق گرافیکی

همانطور که در پاراگراف قبلی گفتم ، ابتدا برنامه disk2vhd را به سیستم مورد نظر انتقال و سپس آن را اجرا کنید. تصویری مشابه تصویر زیر خواهید دید.

تبدیل سیستم فیزیکی به ماشین مجازی برای Hyper-V
تبدیل سیستم فیزیکی به ماشین مجازی برای Hyper-V

در این قسمت هدف من تبدیل سرور 2012 فیزیکی خودم به ماشین مجازی است . در قسمت VHD File Name ادرس و نام مناسب برای هارد دیسک مجازی خود انتخاب کنید. اگر گزینه Use Volume shadow Copy را انتخاب کرده باشید ، به راحتی میتوانید آدرس هارد دیسک را در یکی از همین دیسک ها که فضای کافی دارد، انتخاب کنید. سپس هارد دیسک های مورد نظر برای تبدیل را انتخاب کنید. در آخر بر روی Create کلیک کنید. سپس نرم افزار یک VSS snapshot و شروع به کپی کردن اطلاعات می کند ، دقت داشته باشید هرگونه تغییری من بعد در هارد دیسک مجازی ذخیره نمیشود.همچنین این نکته را نیز به خاطر بسپارید که بعضی از سیستم های قدیمی قسمتی به نام System Reserved در قسمت Volume ندارند . اگر شما هم سیستمی دارید و می خواهید به صورت ماشین مجازی تبدیل کنید و این گزینه موجود باشد حتما باید آن را انتخاب کنید، در غیر اینصورت پس از تبدیل سیستم عامل بوت نخواهد شد.

تبدیل دیسک فیزیکی به هارد دیسک مجازی از طریق دستورات

شاید مهم ترین هدف استفاده از دستورات ساخت یک اسکریپ و اجرا آن بر روی چندین سیستم دانست. برای مثال فرض کنید که شما برای تمام دسکتاپ های خود که ویندوز 7 دارند برنامه Software Assurance تهیه کرده اید و میخواهید که همه این ماشین های را VDI انتقال دهید ، برای این کار شما میتوانید یک لاگین اسکریپت ایجاد کنید و سپس ان را بر روی همه سیستم ها اجرا کنید تا نرم افزار همه سیستم های فیزیکی را به صورت VHD تبدیل کند.

disk2vhd [-h] <[drive: [drive:]…]|[*]> <vhdfile>

مثال : دیسک C را به صورت VHD تبدیل می کند.

disk2vhd c: c:vhdsnapshot.vhd

مثال : همه دیسک ها راتبدیل به VHDX تبدیل کنید.

disk2vhd * c:vhdsnapshot.vhdx

بعد از اینکه فایل VHD ساخته شد،میتوانید به محل ذخیره رفته و آنها را مشاهده کنید. دقت داشته باشید که به ازای هر دیسک که شما دارید یک فایل VHD خواهید داشت نه به ازای هر پارتیشن . من خودم یک هارد دیسک دارم،پس یک VHD هم دارم.حال شما فرض کنید 3 تا دیسک دارید و همه آن ها را به هارد دیسک مجازی تبدیل کرده اید. اکنون در قسمت Disk Managment خروجی زیر مشاهده می کنید.

تبدیل سیستم فیزیکی به ماشین مجازی برای Convert physical systems to virtual machines to Hyper-V
تبدیل سیستم فیزیکی به ماشین مجازی برای Hyper-V

حالا که تبدیل به VHD کرده اید ، چون بیش از یک دیسک وجود دارد و شما تنها یک نام برای آن انتخاب کرده اید ، شماره دیسک به همراه علامت – در انتهای نام ظاهر می شد. و به ازای هر دیسک یک فایل VHD وجود دارد که به شرح روبرو است. Demo-0.VHD شامل Volume های System Reserved و Cمی باشد. Demo-1.VHD شامل D است و Demo-2.VHD شامل Volume های E و F می باشد.

تبدیل سیستم فیزیکی به ماشین مجازی برای Convert physical systems to virtual machines to Hyper-V
تبدیل سیستم فیزیکی به ماشین مجازی برای Hyper-V

ساخت ماشین مجازی

ابتدا فایل های VHD را به مکانی انتقال دهید که Hyper-V بتواند به آنها دسترسی کامل داشته باشد ،سپس باید یک ماشین مجازی جدید ایجاد کنید. در ویکی زیر نحوه نصب ماشین مجازی را توضیح دادم .

نصب ماشین مجازی بر روی Hyper-V

تمام مراحل نصب را طبق پست بالا طی کنید تا اینکه به صفحه انتخاب کارت شبکه برسید. در قسمت کارت شبکه کارت شبکه مناسب برای این سرور انتخاب کنید. برای ایجاد کارت شبکه و شناخت نوع مناسب می توانید از ویکی زیر استفاده کنید.

انواع کارت شبکه مجازی در Hyper-V

همچنین در صفحه connect Virtual Hard Disk بر روی Use an Existing virtual hard disk کلیک کنید و آدرس هارد دیسک مجازی را وارد کنید. شاید با خودتان بگویید من بیش از یک هارد دیسک دارم و در اینجا تنها یک هارد دیسک مجازی میتوانم اضافه کنم ، اصلا نگران نباشید ، بعد از اینکه ماشین مجازی را نصب کردید و یا در واقع پیکربندی کردید، شما میتوانید به میزان لازم هارد دیسک مجازی اضافه کنید. برای این کار از لینک زیر استفاده کنید.

پیکربندی ماشین مجازی در Hyper-V

سپس تنظیمات دیگر را نیز بر اساس نیاز تغییر دهید و سپس بر روی Finish کلیک کنید. برای اولین بار که ماشین مجازی را روشن کنید با تصویر روربرو برخورد خواهید کرد ، که علت خطا را مثلا Disk Converted 2 VHD وارد کنید.سپس به بررسی نرم افزار های و برنامه هاییتان بپردازید و چک کنید که به درستی کار می کند .

تبدیل سیستم فیزیکی به ماشین مجازی برای Convert physical systems to virtual machines to Hyper-V

هر گونه سوالی داشتید در قسمت انجمن سايت مطرح کنید.