پول، وقت و انرژی تان را با این 20 ترفند ساده ذخیره کنید

زندگی پر است از اتفاق های جدید، ملاقات های تجاری، ترافیک های اعصاب خرد کن و یک عالمه چیزهای جدید و دلچسب که میخواهند پول شما را از کیف پولتان بیرون بیاورند. به جای اینکه دقایق مهم روزتان را هدر دهید، میتوانید عادات و روتین روزانه تان را تغییر دهید (شاید هم لازم باشد طرزتفکر تان را تغییر دهید) برای اینکه بهتر و موثرتر از دقایق تان استفاده کنید. در این مقاله میخواهیم 20 ترفند ساده به شما آموزش دهیم، که پول و وقت و انرژی تان را برایتان ذخیره کند… افراد حرفه ای در تمام نقاط دنیا، با این 20 ترفند ساده آشنا هستند و تقریبا از تمام آنها استفاده میکنند.

 1. چای و قهوه صبح تان را خودتان درست کنید.
  پولتان را بگذارید جیب تان و به جای پرداخت چند برابر پول به کافی شاپ یا چایخانه، خودتان چای یا قهوه خودتان را درست کنید تا هم در هزینه و هم در وقتتان به جای ایستادن در نوبت و … صرفه جویی کنید.
 2. استفاده از انرژی تان را تحت کنترل بگیرید.
  نباید هرکاری را که پیش رویتان قرار میگیرد انجام دهید، انرژی تان را به ترتیب اولویت کارهای مهم روزانه تان مصرف کنید.
 3. خانه تان را تمیز نگه دارید.
  تمیز نگه داشتن با تمیز کردن فرق میکند، اگر خانه تان را تمیز نگه دارید، کمتر وقت برای تمیزکردن آن خواهید گذاشت پس یکبار خیلی خوب تمیز کنید و سعی کنید همیشه تمیز نگه دارید.
 4. برنامه ریزی هفتگی داشته باشید.
  هر هفته باید بدانید قرار است چه کارهایی در هفته جاری انجام دهید، اگر ندانید کجا میخواهید بروید، پس از کجا بدانید به آنجا خواهید رسید یا نه؟
 5. زنگ ساعت بیدار باش تان را نیم ساعت زودتر کوک کنید.
  به جای اینکه هر روز صبح آشفته از خواب بیدار شوید و سریع سریع صبحانه بخورید و نصف وسایلتان را فراموش کنید با خودتان بردارید و … میتوانید نیم ساعت زودتر بیدار شوید، تا با کمال آرامش از خواب بیدار شوید و به کارهایتان برسید.
  سعی کنید شب قبل حمام کنید، حمام کردن در ابتدای روز، میتواند وقت شما را بگیرد و بیش از اندازه توجه شما را به خود جلب کند (خشک کردن مو ها، مدت حمام و …)
 6. سریع صبحانه آماده کنید
  یکی از مهم ترین وعده های غذایی در روز، صبحانه است. شاید مهم ترین آن باشد زیرا سوخت شما را برای کل روز فراهم میکند. به جای اینکه از خوردن صبحانه صرف نظر کنید و با تنقلات دیگر سیر شوید، بهتر است یک صبحانه درست و حسابی و مقوی بخورید البته سریع ! تا هم در وقت و هم در هزینه هایتان صرفه جویی کنید.
 7. به جای پیامک زدن، زنگ بزنید
  پیامک ها، فقط نامشان پیام کوتاه است ! بیش از آنچه فکر میکنید بلند و وقت گیر هستند. شما کافیست مطلبی که میخواهید به دوستتان بگویید را پیامک بزنید، تا به 5 پیامک ادامه یابد زیرا دوستتان شاید منظور شما را درک نکند، سوال پیش بیاید و … به جای آن یک تماس کوتاه سریع تر شما را به هدف میرساند.
 8. محدودیت ساعتی تعیین کنید
  شما اگر بدانید زمانتان بی نهایت است، کارهایتان هم تا بی نهایت طول خواهد کشید ! برای خودتان محدودیت ساعتی تعیین کنید و زمانبندی نیز در کنار برنامه ریزی داشته باشید.
 9. لیست درست کنید
  به حد کافی در مورد لیست و اهیمت لیست توضیح دادیم
 10. ساعات تماس داشته باشید
  هر تماسی هر زمان جواب ندهید. هر تماسی را هم میخواهید بگیرید، سعی کنید در ساعاتی از روز که ساعت تماس تان است، تماس هایتان را انجام دهید. این یک روش ساده شاید ساعت ها وقت تان را آزاد کند.
 11. فعال باشید
  هرچقدر با انرژی و آسایش خیال کارکنید، کارهای بیشتری انجام خواهید داد. پس همیشه فعالی و پرانرژی باشید، برای اینکه انرژی فوق العاده ای بدست بیاورید، این 13 روش عجیب انرژی زا را انتخاب کنید.
 12. از تلفن همراه هوشمندتان، هوشمندانه استفاده کنید
  تمام تلفن های همراه هوشمند، قابلیت های فوق العاده ای برای افراد حرفه ای دارند، اما فقط 10% مردم از آنها استفاده میکنند ! یکی از این قابلیت ها نوت برداری و یا برنامه های یادآوری است. از آنها استفاده کنید تا هم در مصرف کاغذ صرفه جویی کنید و هم کارهایتان را به جای اینکه به دیگران بسپارید، تلفن تان به شما یادآوری کنید.
 13. تقویم بزرگ بخرید
  میخواهید همیشه یادتان باشد به کدام سمت در حال حرکت هستید؟ یک تقویم بزرگ بخرید و به دیوار اتاقتان بچسبانید و هر روز صبح نگاهی به روزتان بیاندازید و بعد 7 روز بعد آنرا نیز بررسی کنید، آیا مهمانی دعوت هستید؟ پس بهتر است از امروز شروع کنید کارهایتان را سر و سامان دهید برای آخر هفته… به جای اینکه آخر هفته به فکر جمع و جور کردن کارهایتان باشید.
 14. دفترچه تلفن تان را پاکسازی کنید
  هیچ چیز بی استفاده تر از یک دفترچه تلفن پر از اسم های افرادی که سالی یکبار هم با آنها تماس نمیگیرید، بی ارزش نیست ! آنها را پاک کنید، باور کنید اگر به آنها نیاز داشتید، خیلی راحت میتوانید از کسانی که می شناسید، شماره شان را بدست بیاورید (اما اگر تا امروز نیاز نداشتید، هیچوقت نیاز نخواهید داشت)
 15. ناهارتان را سفارش دهید
  ناهار، تنهای وعده غذایی است که میتوانید آنرا از بیرون سفارش دهید به جای اینکه خودتان وقت تان را صرف رفتن و غذا گرفتن و خورد کنید. اگرمیخواهید در وقتتان صرفه جویی کنید و از بیرون غذا بخرید، بهتر است آنرا سفارش دهید تا اینکه خودتان بروید و بخرید.
 16. عمده خرید کنید
  حتی اگر استفاده زیادی از محصولاتی با مصرف خانگی ندارید (مثل شامپو، دستمال کاغذی، ماکارونی، روغن و …) آنها را به صورت جعبه ای و عمده بخرید. با این کار شما یک تیر را به دو هدف میزنید، از خرید هر روزتان جلوگیری میکنید و علاوه بر آن، با قیمت کمتری هم خرید میکنید.
 17. ظرف هایتان را خودتان بشویید
  هیچکس دوست ندارید ظرف هایش را بشوید… اما اگر بدانید درست بعد از غذا خوردن سریع تر میتوانید این کار را تمام کنید، پس بلافاصله بعد از غذا خوردن ظرف هایتان را بشویید. آنرا به بعد موکول نکنید.
 18. از قانون 70% استفاده کنید
  از قانون 70% استفاده کنید و کارهایتان را بعد موکول کنید ! کمتر کار کنید ،بیشتر نتیجه بگیرید.
 19. برنامه های تلوزیونی محبوبتان را ضبط کنید
  معمولا برنامه های محبوب تلوزیونی ،در آخرین ساعات شب هستند، اگر میخواهید مانند افراد حرفه ای زندگی کنید، آنها را ضبط کنید، در ساعات بیکاری تان تماشا کنید و البته، با رد کردن قسمت تبلیغات و معرفی و… سریع تر برنامه تان را ببینید.