چگونه هوشمندانه سوال کنیم

وب سایت تعدادی از پروژه ها در قسمت مربوط به چگونگی کمک گرفتن، به این سند لینک داده اند. این خوب است، این استفاده ای است که ما قصد داشته ایم، اما اگر شما مدیر سایتی هستید که در صفحهٔ پروژهٔ خود چنین لینکی را قرار داده اید، لطفاً نزدیک آن لینک این اعلان را بصورت برجسته نمایش دهید که ما یک میز کمک برای پروژهٔ شما نیستیم! ما به طریق سختی یاد گرفته ایم که بدون چنین اعلانی، ما را افراد ساده و ابلهی مکررأ مورد آزار قرار می دهند، افرادی که فکر می کنند انتشار این سند، کار ما را تبدیل به این کرده که تمام مشکلات فنی جهان را حل کنیم.

اگر شما این سند را می خوانید چون نیاز به کمک دارید، و اگر خیال می کنید که می توانید مستقیماً از نویسندگان این سند کمک بگیرید، شما یکی از همان افراد ابله در سوال کردن هستید. سوالات خود را از ما نپرسید. [وگرنه] ما فقط شما را نادیده خواهیم گرفت. ما اینجا می خواهیم به شما نشان دهیم که چگونه کمک بگیرید از افرادی که واقعاً دانشی در مورد نرم افزار یا سخت افزار مورد نظر شما دارند، اما در 99.9 درصد مواقع، آن افراد ما نیستیم. بدون اطمینان به اینکه یکی از نویسندگان این سند در مورد مشکل شما تخصص دارد، ما را تنها بگذارید.

مقدمه

در دنیای هکرها، نوع جوابی که برای سوالات فنی خود می گیرید، هر چقدر که به سختی جواب دادنش بستگی دارد، همانقدر هم به روش پرسیدن شما بستگی دارد. این راهنما به شما یاد می دهد که چگونه طوری سوال کنید که به احتمال بیشتری بتوانید به جواب رضایت بخشی برسید. حالا که استفاده از اوپن سورس رایج و گسترده شده است، شما معمولاً می توانید کاربران باتجربه تر و هکرها جواب های خوبی دریافت کنید. این چیز خوبی است؛ کاربرانی که تمایل دارند که فقط کمی بیشتر در مورد مشکلات رایج تازه کارها بردباری کنند.با این حال اگر کاربران باتجربه مثل هکرها هم طبق روشهایی که ما اینجا توصیه می کنیم رفتار کنند، عموماً موثرترین راه برای گرفتن جواب های مفید خواهد بود. اولین چیزی که باید درک کنیم اینست که هکرها حقیقتاً مسائل سخت و سوالاتی را دوست دارند که به خوبی ذهن را درگیر می کند. اگر ما انجام ندادیم چون نمی خواستیم. اگر شما به ما یک سوال جالب توجه بدهید که به آن فکر کنیم، از شما سپاسگذار خواهیم شد؛ سوالات خوب محرک ذهن بوده و یک هدیه هستند. سوالات خوب به ما کمک می کنند که فهم خود را توسعه دهیم، و معمولاً باعث آشکار شدن مشکلاتی می شود که ممکن است ما ندانیم یا به آنها توجه نکرده باشیم. در میان هکرها، «سوال خوب!» یک درود بزرگ و مخلصانه است. با این وجود، هکرها شهرت دارند که در مقابل سوالات ساده به نظر با دشمنی و تکبر برخورد می کنند. این گاهی به نظر می رسد که ما واکنش گستاخانه ای با تازه کارها و افراد ناآگاه داریم. اما واقعاً اینطور نیست. چیزی که ما بدون شرمندگی باید بگوییم، خصومت با افرادی است که ظاهراً تمایلی به فکر کردن ندارند یا نمی خواهند تکلیف خود را قبل از سوال کردن انجام دهند. این افراد کُشندهٔ وقت هستند — می گیرند و پس نمی دهند، و آنها وقت ما را هدر می دهند، وقتی که می توانیم صَرف جواب دادن به سوالات بهتر کنیم، صَرف جواب دادن به افرادی کنیم که بیشتر شایستهٔ جواب دادن هستند. ما چنین افرادی[که وقت را هدر می دهند] را «loser ها» می خوانیم (و به دلایل تاریخی، گاهی آن را «luser ها» تلفظ می کنیم).

ما درک می کنیم که افرادی هستند که می خواهند از نرم افزارهایی که ما نوشته ایم فقط استفاده کنند، و علاقه ای به یاد گرفتن جرئیات فنی ندارند. برای اکثر مردم کامپیوتر فقط یک ابزار است، واسطه ای برای رسیدن به یک هدف است؛ آنها کارهای مهمتری برای انجام دادن دارند، کارهایی که زندگی به آنها وابسته است. ما این را تصدیق می کنیم، و انتظار نداریم که همه به مسائل فنی مورد علاقهٔ ما علاقه داشته باشند. با این حال، سبک جواب دادن ما به سوالات، تنظیم شده است برای مردمی که چنین علاقعه ای را دارند، و تمایل دارند که در حل مشکل، سهم فعالی داشته باشند. این سبک تغییر نخواهد کرد. کسی از ما قصد تغییر دادنش را ندارد؛ اگر این سبک را تغییر دهیم، در چیزهایی که بهتر از همه می توانیم انجام دهیم، کمتر موثر خواهیم بود. ما به شدت داوطلب هستیم. ما در زمانهایی که سرمان شلوغ نیست، روی جواب دادن به سوالات وقت می گذاریم، و در آن مواقع ما غرق در این سوالات هستیم. پس ما بدون ترس، سوالات را ** می کنیم. به ویژه، ما سوالاتی که از افراد بازنده(loser) است را به دور می اندازیم تا زمان خود برای جواب دادن به سوالات را بهتر صرف کنیم، برای جواب دادن به افراد برنده(winner).

اگر شما این رفتار ما را گزنده، فروتنی یا خودبینی می یابید، پنداشت های خود را بررسی کنید. ما از شما نمی خواهیم که در مقابل ما زانو بزنید — در واقع اکثرِ ما هیچ چیز را بیشتر از این دوست ندارند که با شما بصورت برابر معالمه کنند، و ورود شما به جامعهٔ خود را خوشآمد بگویند، اگر شما تلاش کافی برای میسر شدن آن را داشته باشید. اما برای ما به سادگی کارآمد نیست که سعی کنیم به افرادی کمک کنیم که نمی خواهند به خودشان کمک کنند. انسان ممکن جاهل باشد؛ اما نباید احمقانه رفتار کند. پس، درحالیکه لازم است که شایستگی فنی برای توجه از سوی ما را داشته باشید، این هم لازم است که نوع رفتار شما این شایستگی را نشان دهد — زیرک، اندیشمند، هشیار و علاقمند به شرکت فعالانه در توسعهٔ یک راه حل. اگر شما نمی توانید با این شرایط سر کنید، ما پیشنهاد می کنیم که به شخصی برای قرارداد پشتیبانی تجاری پول پرداخت کنید، بجای اینکه از هکرها بخواهید که شخصاً کمک خود را به شما اهدا کنند. اگر شما تصمیم گرفتید که از ما کمک بگیرید، پس نمی خواهید که یکی از آن بازنده ها(loser ها) باشید. همینطور شما نمی خواهید که شبیه یکی از آنها به نظر برسید. بهترین راه برای گرفتن یک جواب سریع و خوب اینست که آن را مانند یک شخص زرنگ و مطمئن بپرسید، شخصی که واقعاً نیاز به کمک در یک مشکل خاص دارد. توجه کنید اگرچه قصد نداریم این سند یک راهنمای جامع برای فرهنگ استفاده از اینترنت (netiquette) باشد، و ما عموماً پیشنهاداتی را که بطور خاص مربوط به استخراج جوابهای مفید در یک انجمن(forum) فنی نیستند، رد می کنیم.)

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید</p>
<p>نام: Questions_To_-Ask[1].jpg<br />
مشاهده: 1<br />
حجم: 46.4 کیلو بایت

قبل از اینکه سوال کنید

قبل از پرسیدن یک سوال فنی از طریق ایمیل، یا در یک گروه خبری، یا در میز چت یک وب سایت، این کارها را انجام دهید:

  • سعی کنید جواب خود را با جستجو در ویکی پدیا و یا در مداخل ویکی سایت مربوطه پیدا کنید.
  • سعی کنید جواب خود را با جستجو در آرشیو انجمنی که می خواهید بفرسیتد، پیدا کنید.
  • سعی کنید جواب خود را با جستجو در وب پیدا کنید.
  • سعی کنید جواب خود را با خواندن manual (راهنما) پیدا کنید.
  • سعی کنید جواب خود را با خواندن FAQ (سوالات متداول) پیدا کنید.
  • سعی کنید جواب خود را از طریق بازبینی یا آزمایش پیدا کنید.
  • سعی کنید جواب خود را با پرسیدن از یک دوست باتجربه پیدا کنید.
  • اگر یک برنامه نویس هستید، سعی کنید جواب خود را با خواندن کدمنبع پیدا کنید.

وقتی شما سوال خود را می پرسید، این حقیقت را نشان دهید که اول ین کارها را انجام داده اید؛ این به تصدیق این امر کمک می کند که شما یک فرد تنبل و کشندهٔ وقت مردم نیستید. حتی بهتر، نشان دهید که شما این چیزها رایاد گرفته اید. ما دوست داریم به افرادی جواب دهیم که می توانند از جوابها یاد بگیرند.

از فنونی استفاده کنید مثل اینکه متن پیغام ارور را در گوگل جستجو کنید(جستجو در گروه های گوگل علاوه بر صفحات وب). این ممکن باعث شود که بتوانید مستندات یا آن گروه خبری را اصلاح کنید. حتی اگر این اتفاق هم نیفتد، گفتن اینکه «من عبارت زیر را گوگل کردم، اما چیز امیدوارکننده ای پیدا نکردم» چیز خوبی برای یک گروه پستی یا خبری است، حداقل به این دلیل که ثبت می شود که جستجو کمکی نمی کند. همینطور این کار به افراد دیگری با مشکلات مشابه کمک می کند که به آن ریسمان هدایت شوند، از طریق پیوند عبارتهای جستجو به چیزی که ممکن است شامل مشکل شما و ریسمان مربوط به راه حل آن باشد.
وقت بگذارید. انتظار نداشته باشد که بتوانید مشکل پیچیدهٔ خود را با چند ثانیه گوگل کردن حل کنید. FAQ ها را بخوانید و بفهمید، آرام و باتمرکز بنشنید و کمی در مورد مشکل خود فکر و گمانه زنی کنید، قبل از اینکه به سمت متخصصان بروید. به ما اعتماد کنید، آنها می توانند از سوالات شما تشخیص دهند که چقدر مطالعه و فکر کرده اید، و اگر شما خود را آماده کرده باشید آنها تمایل بیشتری به کمک خواهد داشت. به یکباره انبار سوالات خود را شلیک نکنید فقط به خاطر اینکه اولین جستجوی شما به هیچ جوابی نرسید(یا به جوابهای زیادی رسید). سوال خود را آماده کنید. به آن فکر کنید. سوالات شتابزده به جوابهای شتابزده منجر خواهد شد، یا اصلاً به هیچ جوابی نمی رسد. هر چه بیشتر این را نشان دهید که برای حل مسئلهٔ خود قبل از درخواست کمک، فکر و تلاش کرده اید، همانقدر احتمال بیشتری خواهد رفت که واقعاً به شما کمک کنند.

از پرسیدن سوال اشتباه، اجتناب کنید. اگر سوالی بپرسید که بر اساس فرض های ناقص و اشتباه است، یک هکر ممکن است با این تصور که «یک سوال احمقانه است…» بخواهد به شما یک جواب لفظی و بی فایده بدهد، و به امید اینکه شما درس بگیرید از تجربهٔ گرفتن آنچه پرسیدید، نه آنچه مورد نیاز شما بود. هرگز فرض نکنید که شما مستحق یک جواب هستید. اینطور نیست؛ به هر حال شما بهایی بابت خدمات پرداخت نکرده اید. شما وقتی می توانید به جواب برسید که یک سوال قابل توجه و برانگیزندهٔ ذهن بپرسید، سوالی که بطور ضمنی باعث کمک به تجربهٔ جامعه می شود، نه آنکه فقط بصورت انفعالی خواستار دانش از دیگران باشید.

از طرف دیگر، روشن ساختن اینکه شما توانایی و تمایل کمک در پروسهٔ حل مسئله را دارید، شروع بسیار خوبی است. «آیا کسی می خواهد منبعی معرفی کند؟»، «مثال من چه چیز کم دارد؟»، و «چه وبسایتی را بهتر است بررسی کنم» به احتمال بیشتری جواب خواهند گرفت نسبت به این سوال که «لطفاً روش دقیق کاری که باید انجام دهم را بنویسید.». چون[در حالت اول] شما این را روشن می سازید که واقعاً راغب به تکمیل پروسه [ی حل مشکل] هستید اگر شخصی فقط مسیر صحیص را به شما نشان دهد.

وقتی سوال می کنید

انجمن خود را به دقت انتخاب کنید به این حساس باشید که کجا سوال خود را مطرح می کنید. شما نادیده گرفته خواهید شد، یا بعنوان یک بازنده(loser) محسوب خواهید شد اگر:
سوال خود را در یک عنوان از دور خارج شده(off topic) پست کنید
یک سوال بسیار ابتدایی را در انجمنی پست کنید که انتظار سوالات فنی پیشرفته را دارند. یا بالعکس.
یک سوال مشترک را در چند گروه خبری پست کنید
یک ایمیل شخصی به کسی بفرستید که نه سابقه آشنایی با شما دارد، و نه شخصاً مسئول حل مشکل شماست.

هکرها پاک می کنند سوالاتی را که بیجا در مکان خاصی پست شود تا کانالهای ارتباطی شان را از غرق شدن در بی ربطی حفظ کند. شما نمی خواهید این اتفاق برایتان بیفتد. بنابراین اولین قدم این است که انجمن درست را انتخاب کنید. باز هم، گوگل و سایر روشهای جستجوی وب، دوست شما هستند. از آنها استفاده کنید و صفحهٔ وب پروژه ای که بیشتر با سخت افزار و نرم افزار مورد اشکال شما ارتباط دارند. معمولاً آن به شما لینکهایی به یک لیست از FAQ (سوالات مکرراً پرسیده شده) می دهند، و همینطور لینکهایی به لیست پستی پروژه و آرشیو آنها. این لیست های پستی آخرین مکانهایی هستند که باید از آنها کمک بگیرید، در صورتیکه تلاش کرده باشید(از جمله خواندن آن FAQ ها) و جواب خود را نیافته باشید. همینطور صفحهٔ پروژه ممکن است روش گزارش اشکال(bug report) را شرح داده باشد، یا یک لینک به یکی از آنها داشته باشد؛ در اینصورت، به دنبال آن بروید.

رها کردن یک ایمیل به سوی شخص یا انجمنی که با آن آشنا نیستید، در بهترین حالت یک ریسک است. مثلاً فرض نکنید صاحب یک صفحهٔ وب حاوی اطلاعات، می خواهد مشاور رایگان شما باشد. در مورد اینکه آیا سوال شما مورد استقبال واقع می شود یا نه، حدس های خوشبینانه نزنید — اگر مطمئن نیستید آن را جای دیگری بفرستید یا اینکه از فرستادن آن خودداری کنید.
وقتی یک انجمن وب، گروه خبری یا لیست پستی را انتخاب کردید، به اسم بتنهایی زیاد اعتماد نکنید؛ به یک FAQ یا امتیاز نگاه کنید تا بررسی کنید که سوال شما on-topic است. قبل از پست کردن، کمی از ترافیک گذشته بخوانید تا در نتیجه به یک احساس(تصور) برسید از اینکه چه جور چیزهایی آنجا انجام می شود. در واقع این ایدهٔ بسیار خوبی است که قبل از پست کردن، در آرشیو آن گروه خبری یا لیست پستی یک جستجو بر کلمات کلیدی مربوط به مشکل خود انجام دهید. این کار ممکن است برای شما جوابی را پیدا کند، و اگر هم اینطور نشود، حداقل باعث می شود که بتوانید یک سوال بهتر را تنظیم کنید.
همهٔ کانالهای کمک رسانی را به یکباره تیرباران نکنید، این کار مانند فریاد زدن است و مردم را عصبانی می کند. به آرامی از میان آنها گام بردارید.
بدانید که موضوع مورد بحث شما چیست! یکی از اشتباهات کلاسیک اینست که سوالاتی دربارهٔ رابط برنامه نویسی یونیکس یا ویندوز را در انجمنی بپرسید که علاقمند به یک زبان یا کتابخانه یا ابزار قابل انتقال بین هردو(یونیکس و ویندوز) است. اگر متوجه نمی شوید که چرا این کار اشتباه است، بهتر است که اصلاً هیچ سوالی نپرسید، تا وقتی که قضیه را درک کنید.

عموماً سوالاتی که در یک انجمن عمومی و درست(بجا) پرسیده شوند، احتمال اینکه جواب مفید بگیرند بیشتر است تا آنهایی که در جای خصوصی پرسیده می شوند. چندین دلیل برای این وجود دارد. یک دلیل ساده، مقدار منابع پاسخگو است. یکی دیگر تعداد بازدیدکنندگان است؛ هکرها ترجیح می دهند به سوالاتی جواب دهند که افراد بیشتری را آموزش دهد، تا سوالاتی که فقط به درد افراد کمی بخورد.
به وضوح، هکرهای چیره دست و سازندگان نرم افزارهای محبوب، همواره بسیار بیشتر از توان پاسخ گویی شان، پیغام های انبوه و بی هدف دریافت می کنند. شما با اضافه شدن به این سیل، یکی از آن موارد بسیار زیاد هستید، حتی مثل یک کاه از انبوهی که پشت شتر را می شکند. — حتی در موارد کمی، توسعه دهندگان پروژه های محبوب، پشتیبانی خود را قطع کردند چون خسارت ناشی از ترافیک شدید و بی جهت ایمیل شخصی شان تحمل ناپذیر شده بود.

انجمن های وب و IRC که برای تازه کارها تهیه شده اند، معمولاً سریع تر جواب می دهند

گروه کاربران محلی شما، یا توزیع لینوکس شما، ممکن است یک انجمن وب یا کانال IRC را معرفی کند که تازه کارها می توانند از طریق آن کمک بگیرند. (در شهرهای غیر انگلیسی زبان، انجمن های تازه واردان احتمالاً هنوز لیست پستی هستند) اینها مکان های اولیهٔ خوبی برای پرسیدن هستند، بخصوص اگر فکر می کنید که ممکن است گرفتار یک مشکل نسبتاً ساده یا رایج باشید. یک کانال IRC اعلام شده، یک دعوتِ باز برای پرسیدن سوالات است و معمولاً در همان زمان جواب می گیرند.
در واقع، آن برنامه ای که برای شما مشکل بوجود آورده، اگر آن برنامه را از یک توزیع رایج لینوکس گرفته اید، بهتر است سوال خود را در انجمن/لیست مربوط به آن توزیع بپرسید، قبل از اینکه در انجمن/لیست مربوط به پروژهٔ آن برنامه بپرسید. هکرهای آن پروژه ممکن است فقط بگویند که «از نسخهٔ ساخته شدهٔ ما استفاده کنید».
قبل از پست کردن در هر انجمن وب، بررسی کنید که آیا یک قابلیت جستجو در آن انجمن هست یا نه. اگر هست، دوبار کلمات کلیدی را برای چیزی شبیه مشکل خود جستجو کنید؛ این کار فقط ممکن است کمک کند. حتی اگر یک جستجوی کلی در وب هم انجام دادا باشید(که بهتر است انجام داده باشید)، باز هم انجمن را جستجو کنید؛ موتور جستجوگر وب شما ممکنه است اخیراً تمام این انجمن را فهرست نویسی(index) نکرده باشد.
پروژه ها یک تمایل فزاینده ای دارند برای اینکه پشتیبانی کاربران را از طریق یک انجمن وب یا کانال IRC انجام دهند، و ایمیلی که بیشتر برای ترافیک توسعه رزرو شده است(نه پشتیبانی کاربر). پس برای کمک گرفتن های مربوط به پروژه، به دنبال آن کانال ها باشید.

بعنوان گام دوم، از لیست پستی پروژه استفاده کنید

وقتی پروژه ای یک لیست پستی توسعه دارد، سوال خود را در لیست پستی بنویسید نه به شخص توسعه دهدگان، حتی اگر گمان می کنید که می دانید چه کسی بهتر از همه می تواند به سوال شما جواب دهد. مستندات پروژه و صفحهٔ خانگی آن(در وب) را بررسی کنید تا آدرس لیست پستی پروژه را پیدا کنید، و از آن استفاده کنید. چندین دلیل خوب برای این خط مشی وجود دارد:
اگر یک سوال برای پرسیدن از یک توسعه دهنده، بقدر کافی خوب باشد، ارزش پرسیدن در کل گروه را هم دارد. برعکس، اگر گمان می کنید که سوال شما برای یک لیست پستی بسیار تکراری است، پس عذری هم برای آزار دادن توسعه دهندگان منفرد وجود ندارد.
پرسیدن سوالات در لیست های پستی، بارِ جواب دادن را بین توسعه دهندگان تقسیم می کند. یک توسعه دهندهٔ منفرد(بخصوص اگر راهبر پروژه باشد) ممکن است آنقدر سرش شلوغ باشد که نتواند به سوال شما جواب دهد.
بیشتر لیست های پستی، آرشیو می شوند، و آرشیوها را موتورهای جستجو فهرست نویسی(index) می کنند. اگر شما سوال خود را در لیست پستی بپرسید و جواب بگیرید، افراد دیگری که در آینده همان سوال را دارند می توانند سوال شما و جوابش را در وب پیدا کنند، بجای اینکه دوباره آن را بپرسند.
اگر سوالات خاصی به نظر می رسند که دارند بارها پرسیده می شوند، توسعه دهندگان می توانند از آن اطلاعات استفاده کنند برای بهبود مستندات یا خود نرم افزار تا واضح تر باشد. اما اگر آن سوالات بصورت شخصی پرسیده شوند، هیچ کس تصویر کاملی ندارد از اینکه چه سوالاتی بیشتر از بقیه پرسیده می شوند. اگر یک پروژه هم برای «کاربر» و هم برای «توسعه دهنده» (یا «هکر»)، لیست پستی یا انجمن وب دارد، و شما با کد برنامه کاری ندارید(و با کد آن درگیر نمی شوید)، سوال خود را در لیست/انجمن مربوط به کاربر بپرسید. تصور نکنید که در لیست پستی توسعه دهنده مورد استقبال واقع خواهید شد، در حالیکه احتمالاً آنها سوال شما را بعنوان یک پارزیت حساب می کنند که در جریان مباحثهٔ توسعه دهندگان گسستگی ایجاد می کند.
با این حال، اگر مطمئنید که سوال شما جزئی(و کم مایه) نیست، و طی چند روز جوابی در لیست/انجمن «کاربر» نگرفتید، از لیست پستی «توسعه دهنده» استفاده کنید. می توانید بخوبی مصلحت اندیش باشید و قبل از پست کردن، یکی دو روز آنجا(لیست پستی «توسعه دهنده») را زیر نظر بگیرید تا با جَو و عرف محلی آنجا آشنا شوید(در واقع این مصلحت خوبی برای هر لیست خصوصی یا نیمه خصوصی است).
اگر نمی توانید آدرس لیست پستی پروژه را پیدا کنید، و فقط آدرس نگهدارنده(maintainer) پروژه را می بینید، پیش بروید و سوال خود را برای گهدارنده(maintainer) پروژه بنویسید. اما حتی در این حالت هم فرض نکنید که لیست پستی وجود ندارد. در ایمیل خود اشاره کنید که شما سعی کردید ولی نتوانستید لیست پستی مناسب را پیدا کنید. همینطور اشاره کنید که مخالفتی ندارید اگر پیغام شما به افراد دیگری منعکس شود(forward شود). (بعضی افراد معتقدند که ایمیل خصوصی باید خصوصی بماند، حتی اگر هیچ چیز محرمانه در آن نباشد. اگر اجازه بدهید که پیغام شما forward شود، به طرف مقابل این انتخاب را می دهید که چطور با ایمیل شما رفتار کند[خودش جواب دهد یا به شخص دیگری بسپارد، یا مثلاً در یک لیست پستی یا انجمن قرار دهد])

از عناوین پرمعنا و دارای موضوع مشخص، استفاده کنید

در لیست های پستی، گروه های خبری یا انجمن های وب، عنوانِ موضوع، فرصت طلایی شماست تا با حدود ۵۰ کاراکتر یا کمتر، توجه متخصصانِ قابل را جلب کنید. با یاوه هایی مثل «لطفاً به من کمک کنید»، آن را هدر ندهید(پیعام هایی با چنین این گونه عناوین، از طریق واکنش دور انداخته می شوند). سعی نکنید با عمق اضطراب خود، ما را تحت تاثیر قرار دهید؛ در عوض، از آن فضا برای یک توصیف بسیار مختصر از مشکل خود استفاده کنید.
یک قرارداد خوب برای عنوان موضوع ها، که تعدادی از سازمان های پشتیبانیِ فنی استفاده کرده اند، اینست که به شکل «شیء – اِشکال» باشد. قسمت «شیء» مشخص می کند که کدام چیز یا کدام مجموعه از چیزها با مشکل مواجه است، و قسمت «اِشکال» انحراف رفتار آن شیء از آنچه انتظار می رود را شرح می دهد.
. احمقانه:
کمک! ویدئو روی لپ تاپ من درست کار نمی کند!
. هوشمندانه:
مکان نمای خراب موس X.org 6.8.1، چیپست ویدئوFooware MV1005 vid. chipset
Fooware MV1005 X.org 6.8.1 misshapen mouse cursor,
. هوشمندانه تر:
مکان نمای موس X.org 6.8.1 روی چیپ ست ویدئو Fooware MV1005 – خراب است
X.org 6.8.1 mouse cursor on Fooware MV1005 vid. chipset – is misshapen

جریان نوشتن یک توصیف «شیء-اِشکال»، به شما کمک می کند که اندیشیدن خود را دربارهٔ مشکل با جزئیات بیشتر سازماندهی کنید. چه چیزی تحت تاثیر واقع شده؟ فقط مکان نمای موس، یا جزء گرافیکی دیگری هم هست؟ آیا این مخصوص نسخهٔ X.org از X است؟ مخصوص ورژن 6.8.1 است؟ آیا مخصوص چیپست ویدئوی Fooware است؟ یا مدل MV1005 ؟ یک هکر که نتیجه را می بیند، فوراً می تواند بفهمد که شما با چه چیزی مشکل دارید، و در یک نگاه مشکل شما را بفهمد.
کلی تر، تصور کنید که به یک لیست از سوالات یک آرشیو نگاه می کنید، که فقط خطوط عنوان ها نمایش داده می شوند. عنوان پست خود را طوری انتخاب کنید که بخوبی سوال شما را منعکس کنید، تا شخص بعدی که آرشیو را جستجو می کند، بتواند دنبال آن ریسمان(thread) را بگیرد و به یک جواب برسد، بجای اینکه دوباره آن سوال را پست کند.
اگر شما یک سوال را در پاسخ می فرستید، مطمئن شوید که خط عنوان را تغییر دهید تا نشان دهد که در حال پرسیدن یک سوال هستید. یک خط عنوان مانند «پاسخ: تست» یا «پاسخ: باگ جدید» کمتر احتمال می رود که به قدر مفیدی توجه را جلب کند. همینطور در نقل قول پیام های قبلی، با حذف قسمتهای اضافه، آن را به حداقل برسانید تا با mail reader های جدید سازگار باشد .

برای شروع یک ریسمان کاملاً جدید، به سادگی دکمهٔ پاسخ را فشار ندهید. با این کار، بازدیدکنندگان را محدود خواهید کرد. بعضی mail reader ها مثل mutt به کاربر اجازه می دهند که بر اساس ریسمان مرتب کنند و سپس پیام های داخل یک ریسمان را با تا کردن آن پنهان کنند. افرادی که این کار را انجا دهند هرگز پیام شما را نخواهند دید. تغییر دادن عنوان، کافی نیست. Mutt و شاید دیگر mail reader ها، برای تعیین یک ریسمان، به اطلاعات دیگری در سرآیند ایمیل ها نگاه می کنند، نه به خط عنوان. بجای این کار یک ایمیل کاملاً جدید را شروع کنید. در انجمن های وب، قواعد رفتار خوب، کمی متفاوت است، چون پیام ها معمولاً خیلی بیشتر به یک بحث خاص محدود هستند، و معمولاً خارج از آن ریسمان ها(تاپیک ها) قابل مشاهده نیستند. هنگام پرسیدن یک سوال در پاسخ به ریسمان، تغییر دادنِ عنوان لازم نیست. حتی همهٔ انجمن ها اجازه نمی دهند که پاسخ ها بتوانند عنوان جداگانه ای داشته باشند، و اگر هم چنین کاری انجا دهند تقریباً آنها را نمی خواند. به هرحال، پرسیدن یک سوال در یک پاسخ، به خودی خود مورد شک است، چون آن فقط توسط افرادی دیده خواهد شد که این ریسمان را دنبال می کنند. پس یک ریسمان(تاپیک) جدید را آغاز کنید، مگر اینکه مطمئنید می خواهید فقط از افرادی بپرسید که در حال حاظر در این ریسمان فعال هستند.

پاسخ دادن را آسان کنید

پایان دادن سوال با این عبارت که «لطفاً پاسخ خو را به … بفرستید»، جواب گرفتن شما را کاملاً بعید می سازد. اگر شما حتی نمی توانید چند ثانیه به خودتان زحمت دهید که یک عنوان پاسخ-به در mail reader خود تنظیم کنید، ما هم نمی توانیم چند ثانیه به خودمان زحمت دهیم که دربارهٔ مشکل شما فکر کنیم. اگر نرم افزار ایمیل شما این امکان را نمی دهد، از یک mail reader بهتر استفاده کنید. اگر سیستم عامل شما از هیچ mail reader ی که این امکان را بدهد، پشتیبانی نمی کند، از یک سیستم عامل بهتر استفاده کنید. در انجمن های وب، درخواست پاسخ از طریق ایمیل، کاملاً گستاخانه است، مگر اینکه معتقد باشید آن اطلاعات حساس هستند(و شخصی به هر دلیلی می خواهد آن را فقط به شما اطلاع دهد و نه به دیگران). اگر می خواهید هنگام پاسخ هر فرد، یک ایمیل کپی از آن به شما ارسال شود، از آن انجمن وب درخواست کنید که آن را برای شما ارسال کند؛ این امکان تقریباً همه جا تحت عناوینی مثل «این ریسمان را دنبال کن»، «هنگام پاسخ، ایمیل بفرست» و غیره، مورد پشتیبانی است.

بصورت واضح، از لحاظ دستوری صحیح، و با املای صحیح بنویسید

ما به تجربه دریافتیم افرادی که نویسندگان بی دقت و نامرتبی هستند، در فکر کردن و کدنویسی هم بی دقت و نامرتب هستند. جواب دادن به افرادی که فکر نامرتب و شلخته ای دارند، چندان مفید نیست؛ ما ترجیح می دهیم وقت خود را جای دیگری صرف کنیم.
پس مهم است که سوال خود را واضح و خوب بیان کنید. اگر نمی توانید زحمت آن را بکشید، ما هم نمی توانیم به آن توجه کنیم. تمام سعی خود را بکنید تا زبان(بیان) خود را بهبود دهید(صیقل دهید). لازم نیست که رسمی و سنگین باشد — در واقع فرهنگ هکرها به آن طرز بیانی بها می دهد که غیررسمی، عامیانه و شوخ طبعانه و همراه با دقت و ظرافت باشد. اما آن باید دقیق باشد؛ باید نشانه هایی باشد که شما اندیشه و توجه می کنید.
املا، نشانه گذاری و بزرگ کردن حروف اول را درست انجام دهید. its را با it’s و loose را با lose و discrete را با discreet اشتباه نگیرید.تمام حروف را بزرگ ننویسید؛ این مانند فریاد زدن تعبیر می شود و خشن تصور می شود. (اگر تمام حروف هم کوچک باشد، فقط کمی رنجش آور بوده و خواندن آن را سخت می کند.)
کلی تر، اگر مانند یک انسان ساده و کم سواد بنویسید، بسیار احتمال می رود که نادیده گرفته شوید. پس از میانبرهایی که کوتاه کنندهٔ متن استفاده نکنید. نوشتن you بصورت u شما را شبیه یک انسان ساده و کم سواد می کند که می خواهد دو کلید کمتر فشار دهد.
اگر دارید سوال خود را در انجمنی می پرسید که از زبان بومی شما استفاده نمی کند، شما یک میزان محدودی از خطاهای املایی و دستوری خواهید داشت، اما از روی تنبلی دچار خطاهای بیش از حد نشوید(بله، ما معمولاً می توانیم آن تفاوت را تشخیص دهیم). همینطور اگر نمی دانید که شخص پاسخگو چه زبانی دارد، به انگلیسی بنویسید. هکرهای مشغول، سوالات با زبانی که نمی فهمند را نادیده می گیرند، و انگلیسی زبان کاری اینترنت است. با نوشتن به زبان انگلیسی، این احتمال را که سوالتان بدون خوانده شدن پاک شود، به حداقل می رسانید.

سوال خود را در قالب های استاندارد و در دسترش مطرح كنید:

اگر سوال خود را به طور مصنوعی سخت كنید، احتمال نادیده گرفتن آن بیشتر می شود لذا:

نامه را با فرمت”plaintext”و نه “HTML” بفرستید. (غیر فعال كردن HTML كار سختی نیست) ضمیمه های MIMEمعمولاً مناسب هستند اگر شامل مطالب واقعاً ضروری باشند.

نامه خود را به صورت پاراگراف هایی كه از خطوط به هم پیچیده شده.

تشكیل شده اند، نفرستید. این كار، پاسخ گویی به قسمتهای مختلف نوشته شما را دشوار می كند، فرض كنید كه پاسخگویی شما، نامه شما را در صفحاتی با خطوط شامل 80 كاراكتر می بیند، لذا خطوط خود را در 80 كاراكتر یا كمتر تهیه كنید.

– داده های خود را مانند آدرس فایل ها به چند خط تبدیل نكنید تا در عرض یك ستون قرار گیرد. داده ها باید به همان صورتی كه هستند
در نامه قرار بگیرند تا خواننده مطمئن شود كه چیزی را می بیند كه شما قبلاً دیده اید.
– هرگز تصور نكنید كه مخاطبین شما قادر به خواند فایلهای اختصاصی مانند Microsoft word یا Excel هستند. بسیاری از هكرها به این كار همانند وقتی كه یك توده ای از كود كه بوی خوك می دهد و در جلوی در باشد، به آن واكنش نشان می دهند و اگر هم بتوانند به آن غلبه كنند، این كار نمی كنند.
– اگر شما از سیستم عامل window نامه می فرستید، امكان “smart Quotes” را غیر فعال كنید. این كار از فرستاده شدن كاراكترهای بی مصرف جلوگیری می كند.
– در صفحات گفتگو، از اشكال خندان (Smilg) و امكانات HTML استفاده نكنید. یكی دو تا از این اشكال ایرادی ندارد اما اگر صورت نوشته شما با این گونه اشكال پر شده باشد، دیگران فكر می كنند كه شما عاجز از نوشتن هستید. بطور جدی استفاده بیش از حد از این اشكال و رنگی كردن نوشته ها شما را شبیه دختر نوجوانی كه در حال خندیدن است می كند كه این كار عموماً برای شما جوابی به همراه ندارد.
اگر شما از یك پردازش گر ایمیل با صورت گرافیكی كاربری مانند MS Out look Netscape Messenger و یا از این گونه ها استفاده می كنید، آگاه باشید كه در صورتی كه از تنظیمات پیش فرض آن استفاده می كنید، ممكن است این قوانین نقض شوند.
بیشتر این پردازشگرها دارای یك دستور در فهرست خود به نام view source هستند از این گزینه در پوشه نامه های فرستاده خود استفاده كنید و فرستادن نوشته ساده (pain tent) بدون ضمایم غیر ضروری را بررسی كنید.

درباره مشكل خود دقیق و آگاه باشید:

– نشانه های مشكل ایجاد شده یا bugها را به دقت و روشنی شرح دهید.
– محیطی كه در آن این مشكل ایجاد می شود را شرح دهید. (سیستم عامل، كاربرد و …) شركت فروشنده و مدل آنرا هم معرفی كنید مثلا (Fedora Coret یا Slackware 91 و …)
– مطالعاتی كه بر روی این مشكل انجام داده اید را شرح دهید.
– مراحل تشخیص مشكل و رفع آنرا كه انجام داده اید، قبل از طرح سوال، شرح دهید
– هرگونه تغییر در سخت افزار یا نرم افزار كه اخیراً انجام شده است را شرح دهید.
تلاش كنید تا به سوالاتی كه پیش بینی می كنید از شما پرسیده شوند، پیش تر پاسخ دهید.
Simon Tatham مقاله جالبی به نام «چگونه Bug ها را به طور موثر گزارش كنیم». نوشته است كه قویاً توصیه می شود آنرا بخوانید.

حجم مطالب دلیلی بر دقیق بودن آن نیست:

باید دقیق و آموزنده بنویسید. این هدف با نوشتن حجم زیادی از داده ها و كدها در نامه تقاضای كمك محقق نمی شود. اگر یك مشكل بزرگ و پیچیده دارید، سعی كنید تا آنرا تا حد ممكن خلاصه و مرتب ارائه كنید.
این امر حداقل سه فایده دارد. اول اینكه معلوم شود كه شما برای خلاصه كردن سؤال خود تلاش كرده اید یا تمایل بیشتری برای پاسخ به شما وجود خواهد داشت. دوم اینكه با خلاصه سازی پاسخ مفیدتری هم خواهید گرفت. و سوم اینكه در حین خلاصه كردن و پیرایش گزارش خود ممكن است بتوانید مشكل حل كنید یا راه حل كوتاهتری برای آن پیدا كنید.

ادعای یافتن یك bug را نكنید!:

هنگامی كه با یك نرم افزار به مشكل برخوردید، بدون اطمینان كامل ادعای یافتن یك bug جدید را مطرح نكنید. راهنمایی: تا هنگامی كه با یك ضمیمه به كد منبع نتوانید مشكل را برطرف كنید یا با آزمایش رگرسیون با ورژن قبلی كه نشان دهنده یك رفتار نادرست باشد، شما نباید مطمئن شوید. این امر در مورد وب سایت ها و مدارك هم صدق می كند سندی را به عنوان bug یافتید، باید متنی را جایگزین آن كنید یادآوری می شود كه كاربران بسیاری هستند كه مشكل شما را تجربه نكرده اند. همچنین شما با خواندن مطالب و وب سایت های مرتبط، در مورد آن نرم افزار آموزش دیده اید در غیر این صورت شما كاری را اشتباه انجام می دهید و نه نرم افزار.
افرادی كه یك نرم افزار را تهیه می كنند، تلاش می كنند تا آن نرم افزار حداكثر كارایی مطلوب را داشته باشد. اگر شما ادعا كنید كه یك bug در آن یافته اید، در واقع كامل بودن كار آنها را زیر سؤال برده اید و این باعث رنجاندن آنهان می شود، حتی اگر حق با شما باشد. به خصوص ذكر كلمه bug در عنوان نامه، كار سیاست مدارانه ای نیست.
وقتی كه سوال خود را مطرح می كنید، بهتر است فرض كنید كه شما كار اشتباهی را انجام می دهید، حتی اگر مطمئن باشید كه یك bug واقعی را یافته اید. اگر واقعاً این طور باشد، در مورد آن در پاسخ ها خواهید شنید. با این كار نگهدارنده های نرم افزار از شما عذرخواهی خواهند كرد، همچنین اگر شما اشتباه كرده باشید، باید از آنها عذرخواهی كنید.

تحقیر كردن جایگزینی برای انجام تكلیف نیست:

بعضی از افراد كه می دانند نباید گستاخانه یا مغرورانه رفتار كنند، در نقطه مقابل تحقیر كردن، تقاضای جواب می كنند. جملاتی مثل «می دانم كه یك كاربر جدید بازنده هستم ولی…» از این قبیل اند. این كار منحرف كننده است و كمكی هم نمی كند به خصوص این كار وقتی توام با ابهام در مورد مشكل واقعی باشد، آزار دهنده است.
وقت خود و ما را با سیاست های خام و پیش پا افتاده هدر ندهید. در عوض، زمینه های واقعی مشكل خود را به وضوح شرح دهید. این كار بهتری نسبت به تحقیر كردن است.
برخی از Forum ها محل جداگانه ای برای سوال های كاربران جدید دارند. اگر فكر می كنید كه سوال پیش پا افتاده ای دارید، به آنجا بروید. اما در آنجا نیز نباید تحقیر كرد.

به جای حدس های خود نشانه های مشكل را شرح دهید:

نوشتن در مورد اینكه خودتان علت مشكل پیش آمده را چه می دانید، مفید نیست (اگر فرضیات شما بكلی اشتباه باشد آیا با دیگران مشورت می كنید؟)
لذا سعی كنید كه به دوستداران كامپیوتر از علائم و نشانه های اولیه مشكل موجود بگویید و نه از فرضیات و تئوری های خود. بگذارید

آنها خود تفسیر كنند و مشكل را تشخیص دهند اگر احساس می كنید كه ذكر كردن حدس خودتان می تواند مهم باشد، آنرا روشن و تحت عنوان حدس خودتان بیان كنید و همچنین ذكر كنیدن كه چرا این پاسخ نمی تواند جوابگوی مسئله باشد.

سوال احمقانه:

من دائماً پیغام خطای SIG11 را در هسته كمپایل دریافت می كنم و به یك شكاف بسیار نازك در بورد اصلی (Mothor Boord) مشكوك هستم. بهترین راه برای اطمینان از این وضعیت چیست؟

سؤال هوشمندانه:

كامپیوتر خانگی من كه K 6233 بر روی بورد اصلی FIC-PA 2007 (VIA Apollo VP2 Chipcedt) با 256 مگابایت رم از نوع Car Sair PC133 SDRAM می باشد، 20 دقیقه بعد از روشن شدن دائماً پیغام خطای SIG11 را نشان می دهد. اما قبل از 20 دقیقه هرگز این اتفاق نمی افتد. با Restart كردن سیستم، ساعت Restart نمی شود ولی با خاموش كردن در شب Restart می شود. با خارج كردن رم ها هم این مشكل حل نمی شود. قسمت مربوطه از فهرست كامپایل به شرح ذیل است.
چون رسیدن به این نقطه برای بسیاری از افراغد مشكل به نظر می رسد، یك جمله را به شما یادآوری می كنیم: «همه تشخیص دهندگان از ایالت میسوری هستند!» كه شعار اداری این ایالت «به من نشان بده» است. (در سال 1899 یكی از افراد كنگره آمریكا گفت من از كشوری می آید كه در آنجا ذرت و كتان و دموكرات و فصاحت بیان بی معنی كشت می كنند كه نه مرا متقاعد می كند و نه راضی. من از ایالت میسوری هستم. شما باید به من نشان بدهید) در مورد تشخیص دادن، شك كردن مهم نیست اما نیاز واقعی و كاربردی به دانستن این است كه چه چیزی به نشانه هایی كه شما دیده اید نزدیك تر است و نه فرضیات و حدس های شما. به ما نشان بدهید!

نشانه های مشكل خود را به ترتیب زمان وقوع شرح دهید:

نشانه های مفید برای تشخیص اینكه چه مشكلی پیش آمده است، اغلب در اتفاقاتی كه قبلاً افتاده اند وجود دارند. لذا نامه شما باید به دقت شرح دهید كه شما چه كاری انجام داده اید و سیستم و كامپیوتر شما چه عكس العملی داشتند تا اینكه سیستم blow up كرده است.
در مورد فرآیندهای Command-Line ، داشتن یك Session log و نقل قول مربوط در حدود بیست خط می تواند خیلی مفید باشد.
اگر برنامه شما كه blow up كرده است، دارای گزینه تشخیص عیب باشد ( مانند حالت verbose ) سعی كنید از آن برای گرفتن اطلاعات بیشتر برای اشكال زدایی (debug) برنامه استفاده كنید.
به یاد داشته باشید كه لزوماً هر چه بیشتر، بهتر نخواهد بود. سعی كنید سطحی از اشكال زدایی را انتخاب كنید كه خواننده را مطلع نماید و نه اینكه آنرا در انبوهی از داده های بی ارزش گمراه كند.
اگر نوشته شما طولانی شد (بیش از 4 پاراگراف)، بهتر است به طور مختصر مشكل را در ابتدا مطرح كنید و سپس به شرح وقایع به ترتیب زمانی بپردازید. به این ترتیب خوانندگان خواهند دانست كه در نوشته شما به دنبال چه چیزی باید بگردند.

هدف را مشخص كنید، نه مرحله:

اگر به دنبال این هستید كه بدانید چطور باید كاری را انجام داد (مثل گزارش كردن یك اشكال یا bug )، با شرح دادن هدف خود شروع كنید. بعد از آن فقط برخی از مراحل خاص كه برای رسیدن به آن طی كردید و موفق نشدید را شرح دهید.
اغلب، افرادی كه به كمك تكتیكی نیاز دارند، هدف بلند مرتبه ای را در ذهن می پرورانند و در راهی كه فكر می كنند تنها راه رسیدن به هدف است گمراه می شوند. آنها برای كمك گرفتن مرحله به مرحله می آیند اما نمی دانند كه مسیر اشتباه است تلاش قابل توجهی برای گذر از این مرحله مورد نیاز است.
سوال احمقانه :
چگونه می توان در برنامه FooDraw مقادیر RGB رنگ را بر مبنای شانزده تایی انتخاب كرد؟
سوال هوشمندانه :
من تلاش می كنم كه جدول رنگ ها را روی یك تصویر با مقادیر انتخابی خودم قرار دهم. در حال حاضر تنها راهی كه به نظرم می رسد اینست كه هر ردیف از جدول را اصلاح كنم اما نمی توانم در برنامه FooDraw رنگ ها را بر مبنای مقادیر RGB شانزده تایی انتخاب كنم.
سوال دوم هوشمندانه بود. جواب این سوال ابزار بهتری برای آن كار را پیشنهاد می دهد.

از دیگران نخواهید كه جواب سوال را به صورت خصوصی ایمیل كنند:

كاربران اینترنت عقیده دارند كه حل مشكلات باید یك فرآیند عمومی و روشن باشد كه در طی آن اولین جواب به یك پاسخ می تواند و باید توسط دیگر كاربران كه با اطلاعات بیشتری به آن توجه می كنند مورد تصحیح و تكمیل قرار بگیرد. همچنین، كسانی كه كمك می كنند تا دیگران به جواب سوال خود برسند، بخشی از پاداش خود را به این صورت می گیرند كه به عنوان یك فرد مسئول و جوابگو و صلاحیت دار و مطلع توسط دیگر كاربران دیده می شوند.
وقتی كه شما درخواست جواب خصوصی می كنید، هم فرآیند پاسخ گویی و هم این پاداش را دچار مشكل می كنید. این كار را نكنید. این انتخاب فرد پاسخگو است كه به شما بطور خصوصی پاسخ دهد یا خیر و اگر او این كار را انجام دهد معمولاً به این دلیل است كه فكر می كند سوال از لحاظ جذابیت برای دیگران و همچنین اطلاعات، برای دیگران بسیار ضعیف است.
تنها یك استثناء برای این قاعده وجود دارد. اگر فكر می كنید كه سوال شما بگونه ای است كه ممكن است جواب های بسیار زیاد و مشابه به یكدیگر دریافت كنید، از كلمات جادویی مانند «به من ایمیل بزنید و من خلاصه ای از پاسخ ها را به Group خواهم فرستاد» استفاده كنید. ممانعت از ورود تعداد بسیار زیاد نامه های مشابه یكدیگر به Group ‘ ها و یا Mailing hist ها كار مودبانه ای است اما باید به قول خود مبنی بر خلاصه كردن جواب ها عمل كنید.

سوال را صریح مطرح كنید:

برای سوالهایی كه انتهای مشخصی ندارد، بازه زمانی محدودی برای پاسخگویی به آنها در نظر گرفته نمی شود. كسانی كه می خواهند پاسخ های مفیدی به شما بدهند، مشغول ترین افراد هستند. (چون در اغلب كارها به تنهایی كار می كننند). این گونه افراد نسبت به سوال هایی با بازه زمانی نامحدود حساسیت دارند و تمایل چندانی به پاسخ گویی به آنها ندارند.
شما هنگامی كه یك پاسخ مفید دریافت می كنید كه از پاسخگویی خود در مورد چیزی كه می خواهید بطور صریح پرسیده باشید (از اشاره گر استفاده كند، كه بفرستید، پیوست را بررسی كنید یا هر چیز دیگر). این كار تلاش پاسخگو را بر روی هدف شما متمركز می كند و به طور ضمنی حدی از نظر زمانی برای پاسخگویی و صرف انرژی برای كمك به شما ایجاد می كند. این كار خوبی است.
برای درك دنیایی كه متخصصین در آن زندگی می كنند، به مهارت به عنوان یك منبع و زمان فراوان برای پاسخگویی به یك مورد كمیاب فكر كنید. هر چه زمان كمتری را برای پاسخگویی به سوال خود به طور ضمنی در نظر بگیرید، احتمال اینكه جواب واقعاً مناسب از جانب یك فرد خبره و پرمشغله دریافت كنید، بیشتر می شود بنابراین بهتر است كه برای سوال خود قالبی در نظر بگیرید كه زمان مورد نیاز به پاسخگویی به آن را از جانب یك فرد خبره به حداقل برساند. اما این كار اغلب مشابه ساده سازی یك سوال نیست. به عنوان مثال، ممكن است برای شرح مناسبی از X یك راهنمایی بكنید؟ معمولا سوال هوشمندانه تری است نسبت به اینكه ممكن است لطفاً X را توضیح دهید!
اگر شما یك كد نادرست دارید، بهتر است در مورد اینكه چه اشكالی دارد بپرسید تا اینكه درخواست كنید كسی آنرا اصلاح كند.

==وقتی كه در مورد كد می پرسید:==

بدون اینكه مشخص كنید كه باید به دنبال چه نوع مشكل باید بود، از دیگران نخواهید تا كد برنامه ی شما را اشكال زدایی یا به اصلاح debug كنند. فرستادن چند صد خط برنامه و گفتن اینكه «این برنامه كار نمی كند!» باعث می شود كه هیچ پاسخی دریافت نكنید با فرستادن ده دوازده خط از برنامه و گفتن اینكه بعد از خط هفتم انتظار داشتم یا اتفاق <X> بیفتد ولی <Y> رخ داد! بیشتر احتمال دارد تا به پاسخ خود برسید.

تكالیف منزل را سوال نكنید:

كاربران كامپیوتر دریافتن سوالهای تكالیف منزل تبحر دارند. اغلب ما این كار را كرده ایم. این سوال ها برای این است كه شما روی آن ها كار كنید تا تجربه كسب كنید. پرسیدن راهنمایی ایرادی ندارد اما نه كل روش حل.
اگر دیدید كه روی یك سوال كار كرده اید اما نتوانستید آنرا حل كنید، از یك فروم یا گروپ بپرسید یا در نهایت به عنوان یك «كاربر» از لیست فروم یا پروژه كمك بگیرید با وجود اینكه كاربران دیگر متوجه آن می شوند، اما برخی از دیگر كاربران حرفه ای ممكن است حداقل یك راهنمایی به شما بكنند.

سوالهای بی معنی را حذف كنید:

از به پایان رساندن درخواست سوال خود با جملات بی مفهومی مانند كسی می تواند به من كمك كند؟ یا آیا جوابی وجود دارد؟ پرهیز كنید. اولاً، اگر شرح خود را تا نیمه نوشته بودید، این گونه سوال ها زائد هستند. دوماً، به دلیل زائد بودن آنها كاربران آنها را آزاردهنده تلقی می كنند و احتمال دارد كه جواب هایی بی عیب و نقص ولی بی اعتنا مانند بله، به شما می توان كمك كرد. یا خیر، هیچ كمكی نمی توان كرد به شما بدهند.
به طور كلی، از سوالهای آری یا خیر باید اجتناب شود مگر اینكه تنها جواب بله یا خیر برای شما كافی باشد.
سوال خود را با كلمه «فوری» نشانه دار نكنید، حتی اگر برای شما اینگونه باشد: این مشكل شماست، نه دیگران. اظهار ضرورت كردن نتیجه معكوس می دهد. بیشتر كاربران به راحتی اینگونه سوال ها را كه با خودخواهی و گستاخی درخواست توجه فوری و ویژه می كنند را حذف می كنند.
تنها یك شبه استثناء وجود دارد. اگر شما در یك محل با مرتبه بالا و با یك نرم افزار كار می كنید و از نظر زمانی تحت فشار هستید، گفتن مودبانه محدودیت زمانی خود می تواند موثر باشد تا دیگران را به پاسخ دادن به شما ترغیب كند.
البته این كار ریسك بالایی دارد، چون معیار جالب بودن مسائل از نظر كاربران دیگر با شما متفاوت است. به عنوان مثال فرستادن نامه از یك ایستگاه فضایی بین المللی قانع كننده است اما از جانب یك انسان با احساس خوب و مهربان یا یك سیاستمدار خیر. در واقع، نوشتن كلمة «فوری» باعث می شود كه از سوال شما اجتناب و دوری شود حتی اگر از نظر آنها مهم باشد.

اگر فكر می كنید كه این امری مبهم است، دوباره این مطالب را بخوانید تا كاملاً آنرا درك كنید، قبل از آنكه نوشته ای را به جایی بفرستید.

ادب ضرری ندارد، گاهی كمك هم می كند:

مؤدب باشید. از جملاتی مانند «لطفاً» و «با تشكر از توجه شما» یا «ممنون از ملاحظه شما» استفاده كنید. به طور واضح بیان كنید كه شما اینكه دیگران وقت خود را برای كمك به شما رایگان صرف می كنند، تحسین كنید.
صادق بودن، به اندازه واضح، دقیق، با دستور زبان صحیح و مشروح بودن و پرهیز از قالب های مالكانه، مهم نیست و حتی جایگزین آنها هم نمی تواند باشد. كاربران بطور كلی علاقه دارند كه گزارش های دقیق تكنیكی از bug ها و ایرادها را هر چند بی ادبانه دریافت كنند تا نوشته های مودب ولی ابهام آمیز. (اگر این امر برای شما مبهم است، به یاد داشته باشید كه سوالها را با چیزی كه توسط آن می توان یاد گرفت ارزش گذاری می كنند)
به هر حال اگر مشكلات تكنیكی خود را ردیف كنید، مؤدب بودن شانس شما را برای دریافت پاسخ مفید افزایش می دهد.
(باید ذكر شود كه تنها مخالفتی كه از سوی كاربران قدیمی نسبت به این نوشته دریافت كرده ایم، در رابطه با توصیه های قبلی ما برای تشكر پیشاپیش است. برخی از كاربران احساس می كنند كه این دلالتی به منظوری دارد و نه تشكر. توصیه ما اینست كه هم پیشاپیش تشكر كنید و هم بعد از پاسخ گویی و یا ادب و احترام را به روشهای دیگری بیان كنید قبلا با جملاتی مثل: «با تشكر از توجه شما» یا «ممنون از ملاحظه شما».

روش حل را با یادداشت مختصری پاسخ دهید:

بعد از اینكه مسئله حل شد، یادداشتی به همه كسانی كه به شما كمك كرده اند بفرستید، آنها را از نحوه ی حل مطلع كنید. و باز هم از یاری آنها تشكر كنید. اگر مسئله شما در یك ایمیل لیست را گروه خبری مورد توجه قرار گرفته بود بهتر است این یادداشت را به آنجا بفرستید.
در بهترین حالت، جواب شما باید شامل سوال اولیه و به همراه كلمه حل شده یا Fixed یا Resolved یا هر كلمه ای با معنی مشابه در عنوان نامه باشد. در ایمیل لیست هایی كه سرعت برگشت یا جواب دادن نامه ها زیاد است، یك كاربرد مستعد كه می بینید یك نامه با عنوان مشكل X مطرح شده و سپس نامه مشكل X حل شده وجود دارد، وقت خود را (اگر علاقه مند به آن موضوع خاص نباشد) روی آن صرف نمی كند و به حل مشكلات دیگر می پردازد.
پاسخ شما نباید طولانی و شامل جملاتی ساده مثل: «ایراد از كابل شبكه بود، با تشكر از همه» باشد. حتی اگر پاسخ ندهید، بهتر از این جملات است. پاسخ كوتاه و خلاصه ای شیرین بهتر است از یك مقاله طولانی مگر اینكه عمق تكنیكی مسئله زیاد باشد. ذكر كنید كه چه عملی مشكل را حل كرد اما لزومی ندارد كه تمام مراحل حل مشكل را گزارش كنید. برای برخی از مسائل مناسب است كه خلاصه ای از مراحل رفع مشكل را گزارش كنید. وضعیت نهایی مسئله خود را شرح دهید. توضیح دهید كه چه روشی شما را به حل رساند و بعد از آن به داده هایی كه جواب نمی رسد اشاره كنید. روشهای اشتباه را باید بعد از جواب صحیح و دیگر مطالب خلاطه بیاورید تا اینكه خلاصه شما تبدیل به یك داستان كارگاهی نشود. از افرادی كه به شما كمك كردند نام ببرید، با این كار با آنها دوست هم می شوید.

در كنار مودب و آموزنده بودن، این روش خلاصه نویسی به دیگرانی كه در آرشیو ایمیل لیست ها، گروه های خبری و یا فروم ها به دنبال مطلبی هستند، كمك می كنید تا بدانند دقیقاً چه روشی به شما كمك كرده است. در نهایت، این گونه خلاصه نویسی به تمام كسانی كه كمك كرده اند، احساس رضایت مندی و نزدیكی به مسئله می دهد و این كم ارزش نیست. اگر شما یك تكنسین یا هكر نیستید، مطمئن باشید كه این احساس برای راهنماها و متخصصینی كه از آنها كمك گرفته اید، بسیار مهم است. شرح مسئله ای كه به حل نشدن و پوچی ختم شود، مایوس كننده است و كاربران از حل آنها خودداری می كنند. احساس دوری از این حالت كمك بسیار بسیار بزرگی به شما برای مرتبه بعدی كه می خواهید سوال بپرسید می كند. در نظر داشته باشید كه چقدر قادرید دیگران را از داشتن مشكل مشابه پیشگیری كنید از خود بپرسید كه آیا یك سند نوشته یا FAQ (سوالات پرسیده شده متداول) می تواند كمك كند؟ و اگر جواب بله بود، آنرا نوشته و بفرستید. در میان كاربران حرفه ای، این گونه رفتار خلاصه نویسی مهمتر از ادب معمول است. این روشی است كه می توانید توسط آن شهرتی بین دیگران برای تعامل با آنها كسب كنید كه دارایی با ارزشی است.

چگونه پاسخ ها را تفسیر كنیم:

RTFM و STFW: چگونه بیان كنیم كه دچار مشكل جدی شده ایم:
یك رسم سنتی و مقدس وجود دارد: اگر پاسخی دریافت كردید كه در آن نوشته شده بود RTFM یعنی با Manaal (كتاب راهنما) را بخوانید. در این مواقع نظر فرد پاسخ دهنده معمولاً صحیح است. بروید دستورالعمل ها را بخوانید.
RTFM خویشاوندن جوانتری هم دارد. اگر پاسخ دریافتی شامل STFW بود یعنی آن فرد معتقد است كه باید وب را جستجو كنید. مطمئناً حق با اوست. بروید و جستجو كنید. مدل مودبانه تر این بیان اینست كه بگویند Google is your Friend یعنی گوگل دوست شماست و این یعنی در گوگل جستجو كنید. در فروم ها، ممكن است توصیه كنند كه آرشیو فروم را بگردید. در واقع، ممكن است فرد مهربانی، اشاره ای به مشكلات قبلی كه این مسئله در آنجا حل شده است، كرده باشد. اما به این ملاحظات اعتماد نكنید، قبل از پرسش، آرشیو را جستجو كنید. اغلب، هنگامی كه افرادی به شما توصیه می كنند وب را جستجو كنید، در حین نوشتن از جملات، صفحه ای از دستورالعمل یا اطلاعاتی شما به آن نیاز دارید را در مانیتور خود باز كرده اند و می بینند. این توصیه آنها به این معناست كه (1) اطلاعات مورد نیاز شما را به راحتی پیدا می شود (2) اگر خودتان جستجو كنید بیشتر یاد می گیرید تا اینكه آن اطلاعات را به شما بدهند.
شما با این كار نباید رنجیده شوید. در استاندارد كاربران حرفه ای (هكرها)، پاسخ دهنده به سوال شما بدین طریق نوعی از احترام خشن را نشان می دهد، به جای اینكه شما را نادیده بگیرد. در عوض شما باید به خاطر این مهربانی مادربزرگانه از او تشكر كنید.

اگر نفهمیدند…:

اگر جواب را نفهمیدید، فورا تقاضای روشن كردن پاسخ نكنید. از همان اندازه‎هایی كه برای پاسخ اولیه خودتان(دستورالعمل‎ها FAQS، وب و دوستان ماهر) برای فهمیدن جواب استفاده كنید. سپس اگر باز هم نیاز به شفاف سازی نشان دهید كه چه چیزی یادگرفته‎اید.
برای مثال تصور كنید كه من به شما می‎گویم: “به‎نظر می‎رسد كه شما Zentry گرفته شده‎ای دارید، باید آنرا تمیز كنید.” در این صورت یك جوابیه نامناسب این خواهد بود:” Zentryچیست؟” و یك جواب خوب این خواهد بود” بسیار خوب، من صفحه اصلی را خواندم و به Zentry ها تحت عنوان سوئیچ‎های –Z و –P اشاره شده است اما هیچ یك از تمیز كردن Zentry چیزی نگفته‎اند. آیا اینها درست است یا من نكته‎ای را متوجه نشده‎ام؟”

برخورد با گستاخی:

آنچه كه در محیط هكرها گستاخی می‎نمایند به معنای توهین آمیزی نیست بلكه حاصل بیان مستقیم و بدور از مطالب اضافه است كه برای افرادی كه بیشتر به حل مسائل می‎اندیشیدند تا ایجاد احساس خوبی در دیگران، طبیعی‎تر است. وقتی با گستاخی مواجه شدید، سعی كنید آرام برخورد كنید. اگر كسی واقعا از حد خود خارج شودبسیار متحمل است كه یكی از افراد قدیمی آن لیست یا گروه جدی یا فروم او را متوجه كند. اگر این كار صورت نگیرد و شما خلق و خوی را از دست دهید ممكن است فردی را كه طبق هنجارهای یك محیط كاربری افتاده كرده است از دست بدهید و شما مقصر خواهید بود. این امر شانس شما را در دریافت كمك برای آنچه كه خواسته‎اید كاهش خواهد داد.
از طرف دیگر، معمولا شما با گستاخی مواجه می‎شوید و برخورد با آن بی‎جا خواهد بود. حالت عكس فوق اینست كه با متخلفین واقعی را به‎شدت برخورد كنید و رفتار غیر معقول آنها را با چاقوی كلام قطع كنید. البته قبل از كار از موقعیت خود بسیار بسیار مطمئن باشید مرز بین تصحیح دیگران و غیر فعال بودن و شروع یك جدال بی‎هدف به اندازه‎ای باریك است كه خود هكرها هم گاهی اوقات آنرا اشتباه می‎گیرند. اگر شما یك تازه وارد هستید، شانس شما كمتر خواهد بود. اگر بدنبال اطلاعات هستید ونه سرگرمی، بهتر است انگشتانتان را از روی كی‎بورد بردارید و ریسك نكنید.
(برخی افراد معتقدند كه هكرها حالت خفیفی از خود ماندگی یا سندرم اسپرگر دارند و واقعا فاقد برخی از مداربندی‎های مغزی آنها كه برهم كنش‎های اجتماعی انسان را روان می‎كند، هستند. این ممكن است درست باشد یا نباشد اگر خودتان یك هكر نیستید، ممكن است از عهده بی‎قاعدگی و عجیب و غریب بودن این مسئله برآیید، اگر فكر می‎كنید كه مغزما دچار ضایعه شده است. شروع كنید ما اهمیتی نمی‎دهیم! ترجیح می‎دهیم همان چیزی باشیم كه هستیم و عموما تردیدی نسبت به عناوین پزشكی داریم.)
در قسمت بعد، در مورد مطلب متفاوتی بحث می‎كنیم با نوع گستاخی كه در اثر رفتار اشتباه با آن برخورد می‎كنید.

شبیه یك بازنده رفتار نكردن:

با توجه به راه‎های مفصلی كه در این‎جا گفته شد یا راه‎های مشابه بعید از كه در فرم‎‎های ارتباطی هكرها اشتباه كنید. به‎طور دقیقی با جملات متفاوت به شما گفتیم كه چگونه می‎توان اشتباه كرد.

اگر چنین اتفاقی افتاد بدترین كار اینست كه از این تجربه خود ناله كنید، ادعا كنید كه شفاها مورد توهین قرار گرفته‎اید، تقاضای عذرخواهی كنید، جیغ بكشید، نقستان را حبس كنید، به شكایت كردن تهدید كنید، از افراد شكایت كنید و غیره. در عوض كاری كه شما می‎كنید، اینست كه:

پیش بروید. این امری طبیعی است. درواقع مناسب و سالم است.
استانداردهای جوامع از خودشان حمایت نمی‎كنند. توسط افراد فعالی كه از آنها استفاده می‎كند و به‎وضوح در عموم حمایت می‎شوند. ناله نكنید كه همه انتقادها باید در ایمیل‎های خصوصی عنوان شوند. اینگونه نیست. همچنین نباید اصرار كنید كه توسط فردی كه یكی از ادعاهای شما را اشتباه خوانده است یا نظر متفاوت است، مورد هجوم واقع شده‎اید. این اخلاق بازنده‎هاست.
فروم‎‎هایی هستند كه در آنها به‎دلیل راهنمایی اشتباه و از روی ادب زیاد، شركت‎كنندگان توسط دیگران كاربران از فرستادن نامه‎های گمراه كننده منع شده‎اند و به آنها گفته شده”اگر نمی‎خواهید به كسی كمك كنید، لطفا حرف نزنید!”
رفتن كاربران راهنما به جاهای دیگر، منتج به این می‎شود كه فروم به صحبتهای بلی‎معنی نزول كنند و تبدیل به یك ؟ تكنیكی بی‎استفاده گردد.
به‎طور اغراق‎آمیزی “دوستانه” (در این حالت) یا مفید: یكی را انتخاب كنید.
به یاد داشته باشید: وقتی كه هكری به شما می‎گوید كه اشتباه كرده‎اید،(صرف نظر از اینكه چقدر درشت‎گویی كرده باشد)، به شما می‎گوید كه دوباره آن كار را تكرار نكنید، او ملاحظه 1- شما 2- اجتماع را می‎كند. بسیار راحتتر است برای او كه شما را ندیده بگیرد و شما را از زندگی خودش ** كند. اگر نمی‎توانند سپاسگزار باشید، حداقل كمی بزرگی داشته باشید و ناله و شكایت نكنید و انتظار نداشته باشید كه مثل یك عروسك شكننده با شما رفتار بشود زیرا شما یك تازه وارد با روحیه حساس و ادعاهای مبهم هستید.
گاهی اوقات افراد بدون هیچ دلیل روشنی شخصا شما را مورد حمله قرار می‎دهند حتی اگر شما اشتباهی نكرده باشید(یا فقط در ذهن آنها دچار اشتباه شده‎اید.) در این موارد، شكایت كردن روشی واقعا اشتباه است.

این افراد متجاوز، نادان هم هستند كه بدون هیچ دلیلی، خود را با تجربه می‎دانند یا با آزمایش‎های روان‎شناسی می‎خواهند بدانند كه اشتباه كرده‎اید یا خیر. خوانندگان دیگر هم آنها را نادیده می‎گیرند و یا با روش خودشان با آنها برخورد می‎كنند رفتار این‎گونه افراد خود آنها را دچار مشكل می‎كند كه به شما ربطی ندارد.

اجازه ندهید كه داخل این‎گونه بحث‎ها به دام بیفتید. بعد از اینكه بررسی كردید كه آیا آنها واقعا توهین هستند و نه اشاره‎ای به اشتباه شما و نه اشاره‎ای به اشتباه شما و نه اشاره‎ای زیركانه به جواب واقعی سوال شما اغلب توهین‎ها نادیده گرفته می‎شوند.

سوالهایی كه نباید پرسید:

در اینجا برخی از سوالهای معمول احمقانه و سوالهایی كه هكرها به آنها پاسخی نمی‎دهند، آورده شده است:
سوال: كجا می‎توانم برنامه یا منبع x را پیدا كنم؟
سوال: چگونه می‎توانم از X برای انجام استفاده كنم؟
سوال: چگونه می‎توانم پوسته Prompt خود را تنظیم كنم؟
سوال: می‎توانم یك فایل Acme Corp را به Tex توسط تبدیل كننده Bass- O- Matic تبدیل كنم؟
سوال:مسیر SQL statement و Configuration و Program من كار نمی‎كند!
سوال: با Window خود مشكل دارم. می‎توانید كمكم كنید؟
سوال: برنامه من كار نمی‎كند. فكر می‎كنم وسیله X سیستم من خراب است!
سوال: برای نصب Linux یا X مشكل دارم. می‎توانید كمكم كنید؟
سوال: چگونه می‎توانم Crack كنم؟ حق امتیاز یك كانال را بدزدم؟ ایمیل كسی را بخوانم؟
سوال: كجا می‎توانم برنامه یا منبع X را پیدا كنم؟
جواب: از همان‎هایی كه من پیدا كردم در پایان یك جستجوی اینترنتی. یعنی هنوز همه نمی‎دانند چگونه از google استفاده كنند؟
سوال: چگونه می‎توانم از X برای انجام Y استفاده كنم؟
جواب: اگر هدف شما انجام Y است نباید روشی را كه ممكن است برای آن مناسب نباشد ذكر كنید. سوالهایی از این قبیل اغلب نشانگر این هستند كه فرد فقط در مورد X بی‎اطلاع نیست بلكه در مورد شكل 2 كه درحال حل آنست و در جزئیات موقعیت خاصی هم سردرگم شده است. بهتر است این‎گونه افراد را نادیده بگیریم تا وقتی‎كه مشكل خود را بهتر مطرح كنند.
سوال: چگونه می‎توانم پوسته Prompt خود را تنظیم كنم؟
جواب: اگر به همان اندازه كه برای پرسیدن این سوال باهوش باشید می‎توانید RTFM كنید و جواب خود را بیابید.
سوال: می‎توانم یك فایل Acme Corp را به فایل Tex با تبدیل كننده Boss- O- matic تبدیل كنم؟
جواب: امتحان كن و ببین اگر این كار را می‎كردی 1- جواب را می‎یافتی 2- وقت من را هم نمی‎گرفتی.
سوال: مسیر SQL statement و Program/ Configuration من كار نمی‎كند.
جواب: این سوال نیست و من علاقه‎مند نیستم كه با بیست سوالی سوال واقعی را شما كاوش كنم.

كارهای . بهتری برای انجام دارم. وقتی چیزی شبیه این می‎بینم، عكس‎العمل من طبیعتا یكی از موارد زیر خواهد بود: چیز دیگری هم داری كه به آن اضافه كنی؟

آه، چقدر بد! امیدوارم درستش كنی.
دقیقا این چه ربطی به من دارد؟

سوال: با Windows خود شكل دارم می‎توانید كمك كنید؟

جواب: بله آن تفاله مایكرو سافت را بیرون بریز و یك سیستم عامل با منبع باز مثل Linux یا BSD نصب كن.
یادداشت: در مورد Windows و در مورد برنامه‎ای كه ساخت رسمی ویندوز نیست یا با آن تداخل دارد(مثل Somba) سوال نپرس. از این جواب متعجب نباش چراكه مشكل از ویندوز است و نه برنامه زیرا ویندوز به‎طور كلی بسیار آسیبپذیر است و این مورد معمولی است.
سوال: برنامه من كار نمی‎كند. فكر می‎كنم وسیله X سیستم من خراب است.
جواب: درحالیكه ممكن است شما اولین مغزی باشید كه به یك عیب واضح
در سیستم توجه كرده باشید به كتابخانه‎هایی كه توسط صدها یا هزاران نفر استفاده شده‎اند رجوع كنید؛ بهتر از اینست ك بطور كلی بی‎دلیل بنویسید ادعاهای غیر معمول، شواهد غیر معمول هم لازم دارد وقتی ادعایی شبیه این می‎كنید، باید با مستندات واضح و جامع در مورد ایراد پشتیبانی كنید.
سوال : برای نصب Linux یا X یا مشكل دارم می‎توانید كمك كنید؟
جواب: خیر. باید دستم به سیستم شما برسد تا بتوانم مشكل را حل كنم. از گروه محلی كاربران Linux خود برای كمك بپرسید.(می‎توانید لیستی از گروههای كاربران را اینجا پیدا كنید.)
یادداشت: سوال در مورد نصب Linux هنگامی‎كه در ایمیل لیست یا فرومی در مورد یك توزیع خاص باشید مناسب است، یا در فرم‎های محلی كاربران. در این موارد، جزئیات مشكل را شرح دهید. اما قبل از آن جستجوی دقیقی با “Linux” و همه قطعات سخت‎افزاری مشكوك انجام دهید.
سوال: چگونه می‎توانم Crack حق امتیاز یك كانال را بدزدم؟ ایمیل كسی را بخوانم؟
جواب: شما زندگی سطح پایینی دارید كه می‎خواهید این كارها را انجام دهید و یك انسان سبك مغز هستید كه از یك هكر چنین چیزی می‎پرسید.

سوالهای خوب و بد:

در آخر، قصد دارم كه توسط مثالهایی روش سوالهای هوشمندانه را شرح دهم جفتی از سوالها درباره یك مشكل یكسان، یكی از راه احمقانه و دیگر هوشمندانه.
احمقانه: كجا می‎توانم چیزی درباره Foonly Flarbamatic پیدا كنم؟

این سوال فقط تقاضای یك “STFW” در جواب دارد.

هوشمندانه: از گوگل برای یافتن “Foonly Flurbumatic 2600″ استفاده كردم، اما راهنمایی مقیدی نیافتم. می‎توانم راهنمایی در مورد اطلاعات برنامه‎نویسی روی این وسیله بگیرم؟
این مورد اكنون STFW را انجام داده است و به نظر می‎رسد كه مشكل واقعی دارد.
احمقانه: نمی‎توانم كد را از فلان پروژه برای كمپایل بگیرم. چرا خراب است؟
این پرسشگر فرض می‎كند كه كس دیگری اشتباه كرده است خودبین…
هوشمندانه: كدهای فلان پروژه تحت Nulix ورژن 6.2 كمپایل نمی‎شود. من FAQ را خوانده‎ام اما چیزی درمورد مسائل مربوط به Nulix نداشت. در اینجا نسخه‎ای از تلاش كمپایل كردن را آورده‎ام آیا كاری انجام داده‎ام؟
پرسشگر این سوال محیط را مشخص كرده است FAQ را خوانده است خطا را نشان داده است. و فرض نمی ‎كند كه شكل او اشتباه دیگری باشد. این مورد ارزش توجه را دارد.
احمقانه: با مادربورد خود مشكل دارم كسی می‎تواند كمك كند؟
پاسخ هكر J. Randem به این سوال اینست:”درست است. آیا احتیاج دارد آروغ بزنید و پوشكتان عوض شود؟” كه با زدن كلید Delete پایان می‎یابد.
هوشمندانه: روی مادربورد t,y,x,s2464 را امتحان كردم. وقتی كمكی نكرد C,B,A را امتحان كردم. هنگام امتحان C نشانه‎های غیر معمول را یادداشت كردم به‎طور مشخص اشكال از برنامه‎نویسی است اما نتایج طبق انتظار نیست. دلایل معمول ایرادهای مادربوردهای athlon MP كدامند؟ كسی ایده‎ای برای امتحان بیشتر مادربورد برای حل مشكل موجود دارد؟
از طرف دیگر این فرد ارزش پاسخ را دارد. او هوش حل مسئله خود را نشان داد. نه اینكه منفعلانه منتظر جوابی از بالا باشد.
در سوال آخر دقت كنید به تفاوت زیركانه ولی مهم بین درخواست كردن”جوابی به من بدهید” و “لطفا به من كمك كنید تا بدانم چه تشخیص‎های دیگری می‎توانم بدهم تا به آگاهی برسم” در واقع حالت سوال آخر بسیار نزدیك به یك رویداد واقعی كه در آگوبیت 2001 در ایمیل لیست (lkml) Linux- kemel اتفاق افتاد بنا شده است. من (اریك) در آن زمان یك سوال پرسیدم. من قفل شدن‎های عجیبی در مادربورد S2462 Tyon می‎دیدم. اعضای لیست اطلاعات ضروری كه برای حل به آنها نیاز داشتم كه تامین كردند.
به روشی كه من سوال را پرسیدم به مردم چیزی را برای چاوش كردن دارم؛ من راه را برای وارد شدن آنها آسان و جذاب كردم. من برای توانایی همسالان خودم احترام قائل شدم و آنها را برای مشورت با من به‎عنوان یك دوست دعوت كردم. همچنین برای زمانی كه آنها برای نشان دادن روشهای اشتباه به من صرف كردند احترام قائل شدم.

بعد از آن، وقتی‎كه از همه تشكر كردم و یادآوری كردم كه چه خوب فرآیند حل شد، یكی از اعضای lkml مشاهده كرد كه این مسئله نه به این خاطر كه من یك “اسمی” در لیست داشتم حل شده است، بلكه به این‎خاطر كه من سول را به روش مناسبی پرسیدم.

هكرها از برخی جهات خیلی ظالم‎اند. من مطمئن هستم كه اگر مانند یك انگل رفتار می‎كردم، به من توهین می‎شد یا اینكه مرا نادیده می‎گرفتید بدون توجه به اینكه من چه‎كسی هستم. پیشنهاد او برای نوشتن كل ماجرا به‎عنوان یك دستور‎العمل به دیگران مستقیما موجب شد تا این راهنما را بنویسیم.

اگر نتوانستید جوابی بدست آورید:

اگر نتوانستید جوابی بیابید لطفا ناراحت نشوید كه ما احساس نمی‎كنیم كه می‎توانیم به شما كمك كنیم.گاهی اوقات اعضای گروهی كه شما از آنها سوالی پرسیده‎اید ممكن است جواب را ندانند ندادن جواب به معنای نادیده گرفتن نیست، اگرچه مسلما تشخیص بین این دو سخت است.
بطور كلی، دوباره فرستادن سوال ایده‎ی بدی است. این كار آزاردهنده و غیر مودبانه به‎نظر می‎رسد. صبر داشته باشید: كسی كه جواب شما را می‎داند ممكن است در منطقه ساعتی جهانی دیگری و در حالت خواب باشد. یا شاید سوال شما به حدكافی خوب شكل نگرفته باشد تا بتوان با آن شروع كرد.
مراجع دیگری برای كمك به شما هستند كه اغلب به نیاز تازه واردها بهتر جواب می‎دهند. گروههای كاربری محلی و آن لاین بسیاری هست كه مشتاق نرم‎افزار هستند حتی اگر هیچ‎گاه خودشان نرم‎افزاری ننوشته باشند. این گروه‎ها معمولا به این دلیل شكل می‎گیرند كه بتوانن به یكدیگر و تازه وارد كمك كنند.
همچنین شركت‎های تجاری بسیاری هستند كه می‎توانید برای كمك گرفتن با آنها تماس بگیرید، چه بزرگ و چه كوچك(SpikeSource , RedHat دو تا از بهترین آنها هستند، موارد بسیارری دیگری نیز هست). از اینكه باید برای كمك گرفتن، پولی بپردازید مضطرب نشوید! اگر موتور ماشین شما واشر بالایی را بسوزاند، باید بروید به یك تعمیرگاه و برای تعمیر آن پول بپردازید.
حتی اگر نرم‎افزار برای شما هزینه‎ای در بر نداشته باشد، نباید انتظار داشته باشید كه پشتیبانی هم همیشه مجانی باشد.
برای نرم‎افزارهای معروف مانند Linux ، حداقل 10000 كاربر برای هر نمایندگی وجود دارد. برای یك نفر ممكن نیست كه تماس 10000 نفر را پشتیبانی كند. یادآوری می‎كنیم كه حتی اگر مجبور شوید برای كمك پول بپردازید، هنوز دارید پول كمتری نسبت به آنچه كه باید برای خرید نرم‎افزاری می‎پرداختید، می‎پردازید (پشتیبانی برای نرم افزار با منبع بسته معمولا گرانتر و با صلاحیت كمتری نسبت به یك نرم‎افزار با منبع باز است.)

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید</p>
<p>نام: question1[1].jpg<br />
مشاهده: 2<br />
حجم: 91.8 کیلو بایت

چگونه به سوالات به‎طور مفید پاسخ بدهیم:

آرام باشید. سوالهایی كه با تنش همراه باشد، باعث می‎شوند افراد احمق و یا گستاخ جلوه كننده حتی اكر این‎طور نباشد.
به اولین متخلف به‎صورت Off- Line پاسخ دهید. هیچ نیازی به تحقیر كسی كه اشتباه صادقانه‎ای را مرتكب شده است،در جمع عمومی نیست یك تازه وارد واقعی شاید نداند كه چگونه آرشیو را جستجو كند یا كجا FAQ ذخیره می‎شوند. اگر واقعا نمی‎‎دانید، بگویید! یك جواب اشتباه ولی ظاهرا موثق بدتر از اینست كه چیزی گفته نشود به كسی به گونه‎ای اشاره نكنید كه او تحقیر شود چون فقط می‎خواهید مانند یك فرد ماهر به‎نظر بیایید متواضع و صادق باشید، مثال خوبی برای سوال كننده و همتایان خود بزنید.
اگر نمی‎توانید كمك كنید، مانع از كمك هم نشوید. روشها را به شوخی نگیرید كه ممكن است ساختار كاربر را به شوخی نگیرید كه ممكن است ساختاری كاربر را از بین ببرد، یك كاربر ضعیف ممكن است این‎ها به‎عنوان دستور‎العمل تلقی كند.
سوالهای كاوش گراند. بپرسید تا جزئیات بیشتری را استخراج كند. اگر در این كار ماهر هستید، سوال كننده چیزی یاد خواهد گرفت و همچنین شما سعی كنید سوال بد را به خوب تبدیل كنید. یادمان باشد كه همه ما زمانی تازه وارد بودیم.
در هنگام خواندن RTFM گاهی اوقات خوب است به كسی كه تنبل و نامرتب است یك راهنمایی به مستندات بكنیم(حتی اگر یك پیشنهاد برای عبارت كلیدی جستجو در گوگل باشد.)

اگر به دنبال پاسخ دادن به سوال هستید ارزش خوبی به آن بدهید. به كسی كه روش یا ابزار اشتباهی را بكار گرفته، برای دور زدن مسئله ندهید. ابزار مناسب را پیشنهاد كنید. سوال را دوباره قالب‎بندی كنید.

به جامعه خود برای یادگرفتن از سوال كمك كنید. وقتی كه سوال خوبی دارید، از خودتان بپرسید، “چگونه می‎توان اسناد و FAQ های مرتبط را به‎گونه‎ای تغییر داد كه دیگر كسی این سوال را دوباره نپرسد؟” سپس یك ضمیمه برای اسناد(به نگهدارنده سایت بفرستید).
اگر برای پاسخ پژوهشی انجام داده‎اید، مهارتهای خود را نشان دهید به‎جای اینكه وانمود كنید جواب را از جیب خود درآورده‎اید. جواب دادن به یك سوال خوب، مانند غذا دادن به یك فرد گرسنه است اما آموختن روش‎ها و مهارتهای تحقیق توسط مثال به آنها مانند نشان دادن راهی برای كاشتن غذا برای یك عمر است.

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.