نصب Wmware VCenter روی سرور مجازی يا فیزیکی ؟

سوالي كه بارها و بارها از متخصصين مجازي سازي در بستر Vmware پرسيده مي شود: آيا VCenter Server را در بستر مجازي نصب كنيم يا روي يك سرور فيزيكي؟ مشخص است مجازي سازي فوايد فراواني دارد و به همين دليل است كه به سراغ آن رفته ايم اما مخالفان نصب VCenter Server روي سرور مجازي (در واقع كساني كه باورهاي نادرستي دارند) چه مي گويند؟ به عقيده آنها اين كار درست نيست به دليل اين باورهاي غلط كه :

– اگر ESXi Server دچار مشكل شود و از كار بيفتد، متوجه نخواهيم شد VCenter روي كدام سرور است و براي مديريت زيرساخت مجازي خود با مشكل روبرو خواهيم شد.
– اگر به هر دليل ماشين مجازي VCenter روشن نشود و يا در بالا آمدن مشكل داشته باشد چه بايد كرد؟
– اصلا درست نيست نرم افزار مديريت يك سخت افزار روي خود آن نصب شود.
– اين كار فقط به درد محيط هاي تستي و آزمايشگاهي مي خورد و در محيط عملياتي اقدام درستي نيست.
– با خطاهاي سيستم عاملي چه بايد كرد؟
– و ….

خوب بياييد با دقت بيشتري به اين مساله بپردازيم. اينكه نرم افزار در يك سرور فيزيكي نصب شود قطعاً فوايدي خواهد داشت اما از آن طرف با مجازي شدن آن، همه مزاياي مجازي سازي قابل استفاده خواهند بود. براي مثال:

– به راحتي مي توانيد از ماشين VCenter يك Snapshot تهيه كنيد.
– مي توانيد از چند ماشين براي VCenter استفاده كنيد (روي Hostهاي مختلف)
– از DRS مي توانيد بهره ببريد.
– و از همه مهم تر، قابليت HA به صورت كامل در خدمت شماست.

نصب Wmware VCenter روی سرور مجازی يا فیزیکی ؟

حال در خصوص مورد آخر كمي توضيح بدهيم. برخي از كارشناسان مي پندارند كه اگر سرور ESXi كه VCenter روي آن نصب شده دچار مشكل شود عملا فعاليت هاي زيرساخت مجازي آنها هم دچار مشكل شده و طبيعتاً خود VCenter هم با سرور ديگري منتقل نخواهد شد. (قابليت HA دچار مشكل مي شود) اما اين تصور اشتباه است. به ياد داشته باشيد وجود VCenter فقط براي پيكربندي و مونيتورينگ زيرساخت مجازي شما ضروري است. پس از پيكربندي HA، عامل هاي مربوطه (Agents) روي خود هاست هاي ESXi فعال خواهند شد. در چنين شرايطي، حتي اگر هاست ميزبان سرور VCenter هم دچار مشكلي مانند قطعي برق و خاموش شدن شود، ميزبان هاي ديگر حاضر در كلاستر به صورت خودكار مي توانند ماشين هاي روي آن را بر روي خود روشن كرده و بالا بياورند. اما اگر VCenter را به صورت فيزيكي پياده كرده باشيد چطور؟ آيا واقعاً حداقل Downtime را خواهيد داشت.؟ فرض كنيد مسوول شبكه شركتي هستيد كه به افراد مختلف در سرتاسر دنيا سرويس مي دهد و مجبوريد در اكثر اوقات آن را از نقاط مختلف مونيتور كنيد. در اين صورت، خرابي و خاموشي يك سرور فيزيكي دردسر بيشتري نخواهد داشت؟ در نظر بگيريد كه در همين هنگام، قابليت هايي مانند VMotion و DRS كه توسط VCenter مديريت مي شوند غير فعال شده اند. كدام بهتر است؟ اينكه ساعت 3 صبح چند ساعت وقت صرف كنيد و سري به ماشين فيزيكي بزنيد يا اينكه اين قابليت ها را به مدت حداكثر 5 دقيقه (هنگام Migrate شدن ماشين VCenter) نداشته باشيد.؟

اما پاسخ كساني كه مي گويند مديريت يك سخت افزار نبايد با نرم افزارهاي روي خود آن انجام شود چيست؟ بله ! ما هم با شما موافقيم. اين كار منطقي نيست. دقيقاً به همين دليل است كه شما مي توانيد VSphere Client را روي هر دستگاه كلاينت با هر سيستم عاملي نصب كنيد و از آنجا به VCenter يا Host هاي خود متصل شويد. در جواب آنهايي كه مي گويند اين كار عملياتي نيست و فقط به درد آزمايشگاه مي خورد چه بايد گفت؟ واقعاً جواب واضح است. سرور VCenter چيزي نيست به جز يك سيستم عامل ويندوزي به همراه برخي سرويس هاي تحت وب و ديتابيس SQL كه تجربه نشان مي دهد چنين سرورهايي در محيط مجازي عالي كار مي كنند پس چرا كه نه ؟ سوال بعد اينكه با خطاهاي سيستم عاملي چه بايد كرد؟ جواب اين سوال هم واضح است. خطاهاي سيستم عاملي و اشتباهات سهوي در پيكربندي قطعاً شما را دچار مشكل خواهند كرد و اين موضوع به فيزيكي يا مجازي بودن ارتباطي ندارد. الته حتي در چنين شرايطي هم مجازي بودن قطعاً بهتر است چون تهيه Snapshot و بكاپ از آن بسيار راحت تر است.
در پايان به دو نكته مجددا اشاره مي شود:

اول اينكه توجه داشته باشيد خرابي و از كار افتادن VCenter منجر به اختلال كامل در سرويس هاي شما و انتقال نيافتن ماشين مجازي خودش به هاست ديگر نمي شود چون HA Agents روي خود ESXi Host ها اجرا مي شوند. دوم (كه البته خودم روي اين موضوع بحث وشك دارم) اين است كه DRS براي ماشين VCenter غير فعال شود تا همواره بدانيم سرور ما روي كدام Host قرار گرفته است. خودم به شخصه در اين مورد دچار ترديد هستم كه با ابزارهاي مختلف مديريتي و امكان اتصال مستقيم به سيستم عامل ميزبان VCenter چرا اين مساله به عنوان Best Practice مطرح شده است. ممنون مي شوم دوستان عزيز نظر خود را در اين مورد بفرمايند.

90%
Awesome
 • Design
2 دیدگاه
 1. milad says

  عالی
  ممنون

 2. milad says

  این است که DRS برای ماشین VCenter غیر فعال شود تا همواره بدانیم سرور ما روی کدام Host قرار گرفته است. خودم به شخصه در این مورد دچار تردید هستم که با ابزارهای مختلف مدیریتی و امکان اتصال مستقیم به سیستم عامل میزبان VCenter چرا این مساله به عنوان Best Practice مطرح شده است. ممنون می شوم دوستان عزیز نظر خود را در این مورد بفرمایند.

  استاد جای تست و خطا باید داشته باشه تا به یقین تبدیل بشه …..

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.