نصب Wmware VCenter روی سرور مجازی یا فیزیکی ؟

سوالی که بارها و بارها از متخصصین مجازی سازی در بستر Vmware پرسیده می شود: آیا VCenter Server را در بستر مجازی نصب کنیم یا روی یک سرور فیزیکی؟ مشخص است مجازی سازی فواید فراوانی دارد و به همین دلیل است که به سراغ آن رفته ایم اما مخالفان نصب VCenter Server روی سرور مجازی (در واقع کسانی که باورهای نادرستی دارند) چه می گویند؟ به عقیده آنها این کار درست نیست به دلیل این باورهای غلط که :

– اگر ESXi Server دچار مشکل شود و از کار بیفتد، متوجه نخواهیم شد VCenter روی کدام سرور است و برای مدیریت زیرساخت مجازی خود با مشکل روبرو خواهیم شد.
– اگر به هر دلیل ماشین مجازی VCenter روشن نشود و یا در بالا آمدن مشکل داشته باشد چه باید کرد؟
– اصلا درست نیست نرم افزار مدیریت یک سخت افزار روی خود آن نصب شود.
– این کار فقط به درد محیط های تستی و آزمایشگاهی می خورد و در محیط عملیاتی اقدام درستی نیست.
– با خطاهای سیستم عاملی چه باید کرد؟
– و ….

خوب بیایید با دقت بیشتری به این مساله بپردازیم. اینکه نرم افزار در یک سرور فیزیکی نصب شود قطعاً فوایدی خواهد داشت اما از آن طرف با مجازی شدن آن، همه مزایای مجازی سازی قابل استفاده خواهند بود. برای مثال:

– به راحتی می توانید از ماشین VCenter یک Snapshot تهیه کنید.
– می توانید از چند ماشین برای VCenter استفاده کنید (روی Hostهای مختلف)
– از DRS می توانید بهره ببرید.
– و از همه مهم تر، قابلیت HA به صورت کامل در خدمت شماست.

نصب Wmware VCenter روی سرور مجازی یا فیزیکی ؟

حال در خصوص مورد آخر کمی توضیح بدهیم. برخی از کارشناسان می پندارند که اگر سرور ESXi که VCenter روی آن نصب شده دچار مشکل شود عملا فعالیت های زیرساخت مجازی آنها هم دچار مشکل شده و طبیعتاً خود VCenter هم با سرور دیگری منتقل نخواهد شد. (قابلیت HA دچار مشکل می شود) اما این تصور اشتباه است. به یاد داشته باشید وجود VCenter فقط برای پیکربندی و مونیتورینگ زیرساخت مجازی شما ضروری است. پس از پیکربندی HA، عامل های مربوطه (Agents) روی خود هاست های ESXi فعال خواهند شد. در چنین شرایطی، حتی اگر هاست میزبان سرور VCenter هم دچار مشکلی مانند قطعی برق و خاموش شدن شود، میزبان های دیگر حاضر در کلاستر به صورت خودکار می توانند ماشین های روی آن را بر روی خود روشن کرده و بالا بیاورند. اما اگر VCenter را به صورت فیزیکی پیاده کرده باشید چطور؟ آیا واقعاً حداقل Downtime را خواهید داشت.؟ فرض کنید مسوول شبکه شرکتی هستید که به افراد مختلف در سرتاسر دنیا سرویس می دهد و مجبورید در اکثر اوقات آن را از نقاط مختلف مونیتور کنید. در این صورت، خرابی و خاموشی یک سرور فیزیکی دردسر بیشتری نخواهد داشت؟ در نظر بگیرید که در همین هنگام، قابلیت هایی مانند VMotion و DRS که توسط VCenter مدیریت می شوند غیر فعال شده اند. کدام بهتر است؟ اینکه ساعت 3 صبح چند ساعت وقت صرف کنید و سری به ماشین فیزیکی بزنید یا اینکه این قابلیت ها را به مدت حداکثر 5 دقیقه (هنگام Migrate شدن ماشین VCenter) نداشته باشید.؟

اما پاسخ کسانی که می گویند مدیریت یک سخت افزار نباید با نرم افزارهای روی خود آن انجام شود چیست؟ بله ! ما هم با شما موافقیم. این کار منطقی نیست. دقیقاً به همین دلیل است که شما می توانید VSphere Client را روی هر دستگاه کلاینت با هر سیستم عاملی نصب کنید و از آنجا به VCenter یا Host های خود متصل شوید. در جواب آنهایی که می گویند این کار عملیاتی نیست و فقط به درد آزمایشگاه می خورد چه باید گفت؟ واقعاً جواب واضح است. سرور VCenter چیزی نیست به جز یک سیستم عامل ویندوزی به همراه برخی سرویس های تحت وب و دیتابیس SQL که تجربه نشان می دهد چنین سرورهایی در محیط مجازی عالی کار می کنند پس چرا که نه ؟ سوال بعد اینکه با خطاهای سیستم عاملی چه باید کرد؟ جواب این سوال هم واضح است. خطاهای سیستم عاملی و اشتباهات سهوی در پیکربندی قطعاً شما را دچار مشکل خواهند کرد و این موضوع به فیزیکی یا مجازی بودن ارتباطی ندارد. الته حتی در چنین شرایطی هم مجازی بودن قطعاً بهتر است چون تهیه Snapshot و بکاپ از آن بسیار راحت تر است.
در پایان به دو نکته مجددا اشاره می شود:

اول اینکه توجه داشته باشید خرابی و از کار افتادن VCenter منجر به اختلال کامل در سرویس های شما و انتقال نیافتن ماشین مجازی خودش به هاست دیگر نمی شود چون HA Agents روی خود ESXi Host ها اجرا می شوند. دوم (که البته خودم روی این موضوع بحث وشک دارم) این است که DRS برای ماشین VCenter غیر فعال شود تا همواره بدانیم سرور ما روی کدام Host قرار گرفته است. خودم به شخصه در این مورد دچار تردید هستم که با ابزارهای مختلف مدیریتی و امکان اتصال مستقیم به سیستم عامل میزبان VCenter چرا این مساله به عنوان Best Practice مطرح شده است. ممنون می شوم دوستان عزیز نظر خود را در این مورد بفرمایند.

90%
Awesome
 • Design
2 دیدگاه
 1. milad says

  عالی
  ممنون

 2. milad says

  این است که DRS برای ماشین VCenter غیر فعال شود تا همواره بدانیم سرور ما روی کدام Host قرار گرفته است. خودم به شخصه در این مورد دچار تردید هستم که با ابزارهای مختلف مدیریتی و امکان اتصال مستقیم به سیستم عامل میزبان VCenter چرا این مساله به عنوان Best Practice مطرح شده است. ممنون می شوم دوستان عزیز نظر خود را در این مورد بفرمایند.

  استاد جای تست و خطا باید داشته باشه تا به یقین تبدیل بشه …..

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.