نیم نگاهی بر راهکار های System Center

راهکار های سیستم سنتر (System Center) در جمع آوری اطلاعات در خصوص زیرساخت، فرآیند ها، سیاست ها، تنظیمات و خودکار سازی فرآیند های دپارتمان های IT سازمان ها ابزار هایی گسترده و یکپارچه شده با محصولات متعددی را ارائه می دهند. در ادامه نگاهی مختصر شده است بر این مجموعه از راهکار ها و همچنین مزایا و بهبود فرآیند هایی که با به کار گیری این راهکار ها برای سازمان ها حاصل می گردد مورد بررسی قرار گرقته است. هدف از این مجموعه، ایجاد یک دید کلی نسبت به راهکار های مختلف System Center و آشنایی با اجزاء مختلف آن است تا سطح آشنایی عمومی سازمان ها با این راهکار ها ارتقا یابد. طبیعی است در این مجموعه از شرح جزئیات و اطلاعات مربوط به راه اندازی و مدیریت سرویس خودداری شده است.

بر خلاف تصور، آمار های مختلف نشان داده اند امروزه بیشتر بودجه IT سازمان ها صرف هزینه های مدیریت های روزمره، نگه داری از زیرساخت ها و تجهیزات و حل مشکلات ابتدایی کاربران می گردد. از سوی دیگر، مدیریت سازمان های بزرگ (Enterprise) به صورت مرکزی در بسیاری از سناریو ها امکان پذیر نیست. سازمان ها در حال گسترش در حوزه جغرافیایی، تنوع در دیوایس های به کار گرفته شده و افزایش کاربرد ها در حوزه زیرساخت های IT خود هستند. با این وجود سیستم سنتر، فقط یک راهکار مختص سازمان های بسیار بزرگ نیست. امروزه بسیاری از سازمان ها با ابعاد کوچک و کاربران کمتر از راهکار سیستم سنتر بهره می گیرند زیرا سبب افزایش بهره وری و تسریع فرآیند های مدیریتی می گردد و به صورت کلی سبب کاهش هزینه های جاری سازمان ها شده است. مانیتورینگ Proactive ، تبدیل داده های مانیتور شده با اعمال مدیریتی، پشتیبان گیری پیشرفته، راهکار های امنیتی و ضد بد افزار برای پلتفرم مایکروسافت و مدیریت دیتا سنتر های مجازی شده از کاربرد های اصلی به کار گیری این مجموعه راهکار ها است.

به کارگیری راهکارهای جزیره ای سبب افزایش هزینه های سازمان، سردرگمی کاربران و پرسنل دپارتمان IT و کاهش بهره وری سازمان می گردد در حالی که؛ این مجموعه راهکار های مقرون به صرفه، سبب می گردد با وجود سیاست های یکپارچه و مدیریت و مانیتورینگ مرکزی تمام زیرساخت IT سازمان ریسک به خطر افتادن اطلاعات، در دسترس نبودن سرویس، تحت مدیریت قرار نگرفتن دیوایس های مختلف و چالش های متعدد دیگری از این قبیل به حداقل ممکن کاهش یابد. جدول زیر راهکار های مختلف را در یک نگاه مشروح می دارد:

راهکار توضیحات
App Controller یک کنسول یکپارچه جهت مدیریت فضای کلود عمومی و خصوصی سازمان فراهم می آورد.
Configuration Manager یک راهکار جامع جهت مدیریت تنظیمات پلتفرم مایکروسافت را فراهم می آورد. امکان توزیع سیستم های عامل، نرم افزار ها و به روز رسانی ها؛ اصلاح تنظیمات؛ مدیریت کامپیوتر ها از راه دور و تولید فهرست دارایی های نرم افزاری و سخت افزاری سازمان از ویژگی های اصلی آن است.
DataProtection Manager یک راهکار تهیه نسخه پشتیبان (backup and recovery) برای راهکاری های مایکروسافتی است. محافظت out-of-the-box از فایل ها، Exchange Server، SQL Server، Virual Machine Manager، SharePoint، Hyper-V و کامپیوتر های کلاینت را فراهم می آورد و همچنین امکان مانیتور کردن و مدیریت از راه دور نسخ پشتیبان را دارا است. علاوه بر آن از انواع مختلفی مدیا برای تهیه نسخ پشتیبان همانند Tape، پشتیبانی به عمل می آورد.
Endpoint Protection یک راهکار امنیتی و ضد بدافزار برای پلتفرم های مایکروسافتی فراهم می آورد.
Operations Manager امکان مانیتورینگ جامع، کارا، مقرون به صرفه و منعطفی را برای سازمان ها فرآهم می آورد تا عملکرد مناسب پیش بینی شده و در دسترس بودن سرویس قابل تضمین باشد. همچنین این ابزار، یک ابزار جامع برای مانیتورینگ زیرساخت کلود عمومی و خصوصی است.
Orchestrator تنظیم، یکپارچگی و خودکار سازی فرآیند های پشتیبانی پلتفروم مایکروسافت، تعیین بهترین عمل ها و اثربخشی عملیات توسط این راهکار برای سازمان ها به ارمغان آورده می شود. علاوه بر آن، مولفه Service Provider Foundation موجود در Orchestrator برای میزبان های دارای infrastructure as a service (IaaS) امکان ایجاد پورتال های self-service را فراهم می آورد.
Service Manager یک ابزار یکپارچه برای خودکار سازی فرایند ها و سازگاری با مدیریت سرویس های IT همانند Microsoft Operations Framework (MOF) و Information Technology Infrastructure Library (ITIL) فراهم می آورد.
Virtual Machine Manager یک راهکار جامع برای دیتا سنتر های مجازی سازی شده است. امکان مدیریت هاست ها، شبکه، فضای ذخیره سازی و منابع برای ساخت و توزیع ماشین های مجازی و سرویس دهی به کلود خصوصی است.
Unified Installer یک ابزار برای ایجاد یک محیط کاربری واحد برای کار با تمام هفت مولفه راهکار System Center است.
دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.