بررسی EMC VMAX3

امسال، تمامی توجهات در دنیای سامانه های ذخیره سازی ( Storage) ، معطوف به تکنولوژی درخشان All-Flash Arrays و یا AFAs بود. این سامانه ها بسیار سریع هستند، به سادگی مدیریت می شوند و به خوبی بسط پذیرند و ….. . اما آنها ابزاری مناسب، برای تمامی مشکلات نیستند، هر چند که شرکت های سازنده این محصولات، سعی می نماید به گونه ای دیگر به شما وانمود نمایند. به عنوان یک دلیل خوب، درصد بسیار زیادی از دنیا هنوز از Enterprise-Class Storage Arrays ( مبتنی بر دیسکهای مکانیکی ) استفاده می نمایند. این سامانه ها، پایداری و قابل اطمینان بودن خود را در طی سالها به اثبات رسانده اند و می توانند سرویس قویتری نسبت به دیگر Platform ها ارائه نمایند. مشکل اینگونه سامانه ها عموما هزینه های سنگین و مدیریت پیچیده، آنهاست.

حدود یکسال پیش شرکت EMC بطور رسمی محصولی جدید را در رده Enterprise-Class Storage Arrays، رونمایی کرد. حال سوال اینجاست : در حالی که رده محصولات All-Flash Arrays در کانون توجهات جهانی قرار دارد، چرا باید کسی خود را با انتخاب این رده از محصولات به مخاطره و چالش بیاندازد؟ در این مقاله به بررسی ویژگیهای منحصر به فرد و اغوا کننده این رده از محصولات می پردازیم :

تعریف جدیدی از مفهوم VMAX

VMAX3 توانسته محصولات Enterprise شرکت EMC را در مسیر جدیدی قرار دهد. حتی Chad Sakac نیز در این پست به آن اشاره کرده است. این محصول به مراتب سریعتر و متراکم تر است. از مدیریت ساده تری برخوردار است و بسیار منعطف تر می باشد. همه اینها در حالی است که با هزینه ای به مراتب پایینتر توانسته از اعتمادی که توسط مدلهایی نظیر DMX / Symmetrix / VMAX در طی سالیان متمادی به کسب شده است، به خوبی پاسداری نماید.

سریعتر و متراکم تر

همانگونه که از VMAX3 انتظار می رفت، از سرعت بهتری نسب به نسل پیشین خود بهره می برد. از Engine های ( عملکرد Engine بمانند Storage Controller در سری VNX می باشد. ) سریعتری بهره می برد. دارای حافظه Cache بیشتر، پردازنده هایی با تعداد هسته بیشتر، و تعداد پورتهای Front-End بیشتری با سرعت 16 Gb می باشند. با مقایسه نسل پیشین با نسل جدید این محصول به سادگی می توان دریافت که عموما شما تنها به نیمی از تعداد Engine هایی که پیشتر مورد استفاده بوده است، نیاز دارید. این به معنای فضای کمتر جهت نصب، سیستم سرمایش کمتر و مصرف برق کمتر خواهد بود.

VMAX3-Flash-PowerPacks-IMG-01[1]و همچنین بهره مندی از کابینتهای دیسک جدید (Disk Shelves ). این Disk Shelve ها نیز بسیار متراکم تر می باشند بگونه ای که شما می تواند از تعداد دیسک بیشتری در فضای کوچکتری بهره ببرید. در تصویر شماره 1، تصویر Disk Shelve مدل Viking را مشاهده می نمایید که امکان استفاده از 120 هارد دیسک 2.5 اینچی را در فضایی به ارتفاع 3 یونیت برای شما، فراهم می آورد. همچنین Disk Shelve دیگری نیز به نام Voyager است که قابلیت نگهداری 60 هارد دیسک 5/3 اینچی را در 4 یونیت فراهم می آورد. تراکم زیاد بهمراه سرعت بالا.

همچنین دیگر شما ملزم به استفاده از رکهای خاص نیستید. VMAX3 میتواند در تمامی رکهای استاندارد، مورد استفاده قرار گیرد. ( این موضوع سالهای متمادی، مورد درخواست بسیاری از کاربران VMAX بوده است. ) EMC همچنین نحوه اتصالات کابل (Cabling ) را نیز بهبود داده است و از پیچیدگی های نامانوس پیشین کاسته است. همچنین با بهره گیری از شیوه جدید اتصالات، شما می توانید تا 25 متر فاصله میان رکهای VMAX خود داشته باشید و اجزای مختلف آن را در نقاط مختلفی از دیتا سنتر خود جای دهید.

مدیریت ساده تر

تمامی افرادی که در حوزه Storage فعالیت داشته اند، قطعا تایید می نمایند که مدیریت و اجرای یک بستر ذخیره سازی مناسب نیازمند در نظر گرفتن پارامترهای فراوان و پیچیده ای می باشد. زمانی که قصد دارید یک Storage سفارش دهید باید تمامی نیازهای مربوطه نظیر سرعت، فضا و …… را درنظر بگیرید. این امور با توجه به پیچیدگی های خود باعث غامض شدن این حوزه می گردد. این متد برای سالها بدین گونه بوده است ولیکن به تازگی به سرعت در حال تغییر است. از این پس تیم Storage نیازی به هماهنگی با دیگر تجهیزات ندارد. (Hypers , TDATs و Metas ) . بگذارید Storage Array خودش به این امور رسیدگی نماید!

Review-EMC-VMAX-3-0

با بهره گیری از VMAX3 شما قادر خواهید بود تا فضای درخواستی را به سادگی و با توجه به سرعت مورد نیاز مصرف کننده در اختیارش قرار دهید. تنها نیاز است تصمیم بگیرید که در از چه Tier می خواهید شروع نمایید ( و حتی به سادگی می توانید در آینده آنرا تغییر دهید. ). VMAX3 داده های شما را در Tier مربوطه جانمایی می کند و بر اساس این جانمایی همیشه در تلاش است تا بتواند SLA مربوطه را برای آن حفظ نماید و بتواند سرعت مورد نیاز را پاسخگو باشد. این شیوه باعث می شود که تکنولوژی FAST (Fully Automated Storage Tiering ) مورد استفاده در مدلهای VNX شرکت EMC به مرحله جدیدی و ساده تری از مدیریت و تنظیمات، وارد شود.

انعطاف پذیری

VMAX3 از گونه ای متفاوت سیستم عامل قابل اطمینان، بنام HYPERMAX بهره می برد. این سیستم عامل جدید قابلیتها و امکانات جدید فراوانی نیز بهمراه خویش دارد. یکی از این قابلیتهای جدید موجود در این سیستم عامل، Storage Hypervisor نام دارد. اگر شما از دیگر تجهیزات EMC بهره برده باشید، به احتمال زیاد با واژه سخت افزاری بنام Data Mover برای ارائه سرویس File آشنا هستید. از این پس دیگر هیچ نیازی به این سخت افزار نیست!!!. از این پس VMAX3 با بهره گیری از این قابلیت HYPERMAX، قادر خواهد بود تا Data Mover های مجازی خود را بروی لایه مجازی VMAX3 اجرا نماید. این تنها یکی از بسیار قابلیت جذابی است که EMC قصد دارد مستقیما بروی خود Array به آنها پاسخ دهد، است. البته بجز سرویسها و Application های خاصی که در آینده نزدیک قصد ارائه آنها را دارد.

Review-EMC-VMAX-3-1

EMC همچنین در حال یکپارچه سازی قابلیتهای Cloud-Tiering است که در سال گذشته با خرید TwinStrata به تکنولوژی آن دست یافته است. بدین گونه شما قادر خواهید بود که Tier هایی از Storage که به ندرت استفاده می شود را، به یک Cloud عمومی با هزینه ای بسیار پایین تبدیل نمایید.

یکپارچگی با تولید نسخ پشتیبان

ادغام و یکپارچگی هر چه بیشتر با قابلیتها محصول ProtectPoint . بدین گونه تولید نسخ پشتیبان با بهره گیری از VMAX بسیار ساده تر شده است و دیگر نیازی به نرم افزارهای ثالث جهت تولید نسخ پشتیبان نیست. VMAX3 خود قادر است تا از خود یک SnapShot تولید نموده و آنگاه بیتهای تغییر یافته را جهت تولید نسخه پشتیبان مستقیما به Data Domain ارسال نماید ( بدون هیچگونه نیازی به نرم افزار های تولید نسخ پشتیبان ثالث ).

آیا تمامی راه ها به Flash ختم می شود ؟

امروزه صحبتهای بسیاری در خصوص فرسایش واقعی بازار Enterprise Array به میان می آید. هر چند که من معتقدم بسیاری از این حرفها دارای پایه فنی نیستند، ولیکن به طور قطع نیز معتقدم که بعضی از کاربران نیاز دارند که از Storage های جدید AFA، استفاده نمایند. این موضوع کاملا به محیط و نیاز های شما از سامانه Storage بستگی دارد. آیا به سرعت بالا بهمراه سادگی در مدیریت و بهره وری نیاز دارید؟ All-Flash Arrays پاسخ شماست. به شرط آنکه بتوانید از عهده هزینه نگهداری اطلاعاتتان به روی هارد دیسکهای Flash، برآیید. اما اگر داده های شما بسیار تکرارپذیر باشند و یا نتوانند بخوبی Dedupe شوند؟ یا نیاز به فراهم آوردن Storage برای Mainframe های خود هستید.( که بسیاری از AFA قادر به ارائه این سرویس به Mainframe ها نیستند. ) و …. آنگاه اینجا جایی است که خانواده VMAX شروع به درخشیدن می کند. درست است که بسیار از مشکلات All-Flash Arrays حل شده است …. اما این به معنای حل تمامی مشکلات نیست.smile icon

2 دیدگاه
  1. maryam says

    عالی بود

  2. BlackRoze says

    واقعا لذت بردم
    سوالم اینجاست که این دستگاه های vmax تماما SSD هستن یا اومدن با magnet Disk ترکیب شدن ؟
    چون SSD خیلی گرون میشه

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.