افزایش امنیت ریموت دسکتاپ با تغییر پورت

در این مقاله قصد داریم یک روش زیبا برای افزایش امنیت ریموت دسکتاپ به شما دوستان ارائه کنیم. RDP یا Remote Desktop Protocol یک پروتکل توسعه یافته توسط مایکروسافت است که به کمک آن می توان از طریق شبکه به یک سیستم دیگر به صورت گرافیکی متصل شد و کنترل آن را در اختیار گرفت و از امکانات آن بهره برد. در حالت پیش فرض، سرویسRDP از پورت TCP 3389 استفاده می کند.در صورتی که با ریموت دسکتاپ آشنایی ندارید، می توانید به لینک زیر سر بزنید.

آموزش ریموت دسکتاپ
دوستانی که از سرور های اختصاصی ویندوزی استفاده می کنند، به خوبی با این سرویس و اهمیت امنیت آن آشنایی دارند! یکی از بهترین و راحت ترین روش ها برای مدیریت از راه دور سرور، استفاده از ریموت دسکتاپ است. اما در کنار این آسودگی و راحتی ای که ریموت دسکتاپ با خود به ارمغان می آورد، اگر به امن سازی این سرویس ارزشمند توجه نکنیم، این آسودگی و راحتی را برای هکر محترم نیز به ارمغان فرستاده ایم !!
یکی از روش های ساده ولی با ارزش برای امنیت بیشتر در استفاده از سرویس ریموت دسکتاپ، تغییر دادن پورت پیشفرض Remote Desktop است. برای تغییر پورت پیشفرض ریموت دسکتاپ از طریق Registry وارد عمل می شویم :
برای ورود به رجستری ، دکمه های Win+R را از صفحه کلید فشار دهید و عبارت RegEditرا در آن تایپ و Enter کنید.

افزایش امنیت ریموت دسکتاپ با تغییر پورت
افزایش امنیت ریموت دسکتاپ با تغییر پورت

برای تغییر پورت وارد مسیر زیر از رجیستری می شویم:

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContro lTerminalServerWinStationsRDP-Tcp

و در لیست سمت راست بر روی PortNumber که از نوع DWORD است،کلیک می کنیم.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید Value آن در حالت هگزا دسیمال d3d است که اگر Base آن را روی Decimal بگذاریم عدد 3389 نمایش داده می شود.

افزایش امنیت ریموت دسکتاپ با تغییر پورت
افزایش امنیت ریموت دسکتاپ با تغییر پورت

حالا در این قسمت باید به جای 3389 شماره پورت جدید را وارد کنیم. به این نکته توجه کنید پورتی که انتخاب می کنید از پورت های رزرو شده نباشد. هرچند حتی می توانید از پورت 80 هم به جای 3389 استفاده کنید! برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد پورت های رزرو شده و پورت های آزاد به لینک زیر سر بزیند.
لیست پورت های رزرو شده و آزاد
لیست پورت های رزرو شده و نام پروتکل معادل
البته ما در این آموزش از پورت 2857 استفاده کردیم که 4 رقم از کد پستی بود ! و این پورت نیز رزرو شده است! برای دیدن اطلاعات بیشتر در مورد پورت 2857 به لینک زیر سر بزنید!!!
در مورد پورت 2857
بنابراین ما شماره پورت پیشفرض ریموت دسکتاپ را از 3389 به 2857 تغییر دادیم و معادل آن در مبنای هگزادسیمال b29 می شود.

سپس بر روی ok کلیک می کنیم.
پس از آن باید سیستم را Restart کنیم.
حال اگر شخصی (حتی شما دوست عزیز) بخواهد به این سیستم ریموت کند با Error زیر مواجه می شود:

بنابراین برای این که بتوانید به کامپیوتر مقصد ریموت کنید اول باید شماره پورت را بدانید، سپس باید آنرا پس از IP یا Computer Name وارد کنید. در مثال زیر ما می خواهیم به کامپیوتر با آدرس 10.0.0.2 و نام Hiva-VC از طریق پورت 2857 ریموت کنیم :
10.0.0.2:2857 or Hiva-VC:2857
و سپس بر روی گزینه ی Connect کلیک می کنیم تا در نهایت پس از وارد کرد Username و Password به مقصد متصل شویم. البته در صورتی که فایروال روشن باشد، یا باید آنرا خاموش کنید (!) و یا باید برای پورت جدید یک Rule بسازید و Inbound Connection ها را به این پورت Allow کنید. در غیر اینصورت ممکن است با خطا مواجه خواهید شد. امیدواریم آموزش افزایش امنیت ریموت دسکتاپ با تغییر پورت پیش فرض ریموت دسکتاپ برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.