مایکروسافت و مجموعه نرم افزار های مدیریت عملیاتی (Operations Management Suite)

در ادامه برنامه های جالبی که مایکروسافت برای ویندوز سرور های خود در نظر گرفته است، در آخرین کنفرانش مجموعه نرم افزار های مدیریت عملیاتی (Operations Management Suite) را معرفی نموده است. این مجموعه ی نرم افزاری ویژگی های متفاوتی را منعکس می نماید که فرآیند مدیریت سیستم موجود بر روی ابرها و یا پیش فرض ها را بیش از پیش ساده نموده است. این هفته در اولین کنفرانس Ignite مایکروسافت، نمونه ی اولیه ی مجموعه نرم افزار های مدیریتی خود (Microsoft Operations Management Suite (OMS)) را ارایه نمود. این یک سیستم مدیریتی جدید است که از محیط های چند ابری و همچنین محیط های هیبرید من جمله Azure از مایکروسافت، خدمات تحت وب آمازون (AWS)، OpenStack، ویندوز سرور، لینوکس و VMware پشتیبانی می نماید.

OMS بین ابرهای مختلف و محیط های مراکز داده به صورت پیش فرضاتصال برقرار کرده و با System Center مایکروسافت یکی می شود تا متخصصین IT بتوانند ابزارهایی که با آنها آشنایی دارند را به کار بگیرند. سازمان هایی که برای مدیریت برنامه ها و داده ها در ابرهای متفاوت و سیستم های پیش فرض با چالش هایی روبه رو هستند، می توانند از این ابزار مدیریتی بهره بگیرند. برتاندرسون، نایب رییس مایکروسافت در کنفرانس Ignite اعلام نمودکه سرویس مبتنی بر Azure توانایی کار با هر ابری با هر سیستم عاملی و هر میزان تجربه در زمینه ی برنامه را داراست. وی بیان نمود که با استفاده از این ابزار به هماهنگی، موجودیت برنامه (Application availability)، بازیابی بحران و پشتیبان گیری به صورت همزمان دست رسی پیدا می کنید، علاوه بر این تمامی توانایی هایی را که به هنگام کار با ابر های مجازی، فیزیکی، خصوصی، عمومی، هیبرید و همچنین VMware  ها وHyperV ها مورد نظرتان بوده است را تحت تنها یک صفحه ی شیشه ای، کسب خواهید نمود.
microsft-operations-management-suite-technet24
مایکروسافت به بسیاری از مزایای OMS اشاره نمود که عبارتند از:

  • اتوماسیون و هماهنگی که به متخصصین IT این امکان را می دهد تا کارهای تکراری را به صورت خودکار انجام دهد چنین کاری بهینگی بیشتر را برای مرکز داده شما فراهم می آورد.
  • سرور و موجودیت برنامه که امکان بازیابی برنامه ها و خدمات را زمانی که بر روی پیش فرض (on-perm) یا بر روی ابر هستند را مهیا می کند.
  • امنیت که به متخصصینIT اجازه می دهد تا رخداد های مرتبط با امنیت را جمع آوری نمایند، malware ها را شناسایی کرده و به روزرسانی های گمشده را بیابد و بسیاری کارهای دیگر.
  • تحلیل لاگ (Log analytics) که به متخصصین IT اجازه می دهد تا چندین منبع داده های مربوط به لاگ ها را جمع آوری نموده و آنها را برای دست یابی به شفافیت و حل مشکلات اختیاری جستجو نماید.

در هنگام نصب اولیه می توانید یکی از بسته های راه حل (solution packs) را انتخاب نمایید. در ادامه به پیش فرض (on-perm) و منابع داده ی ابری متصل شوید. در اینجا می توانید سرورهای جداگانه، حساب کاربری Azure خودتان یا لینک به محل نصب System Center خودتان را وارد نمایید. همچنین می توانید لاگ های سفارشی را اضافه نمایید. زمانی که OMS قادر به جمع آوری، متراکم سازی و تحلیل تمامی داده شود، یک پیشخوان کامل را مشاهده خواهید نمود که نمایی از محیط های شما، من جمله بسته های راه حل های متفاوتی که در هنگام نصب انتخاب نموده بودید را به شما ارایه خواهد نمود. علاوه بر این می توان این نما را شخصی سازی نمود و حتی آن را با افراد مختلف به اشتراک گذاشت مثلاً پرس و جو های خاص را به اشتراک گذاشت. از این پیشخوان می توانید به محیط های متفاوت مراجعه کرده و به محیط های مورد نظرتان نگاهی ژرف تر بیندازید.

با این وجود، OMS به شرکت های IT اجازه می دهد تا ساختار فعال تری داشته باشند. برنامهریزیظرفیت مثالی است که در آن از داده های تاریخی سیستم شما برای منظور انجام پیش بینی هایی در زمینه ی محلی که ممکن است بخواهید منابع بیشتری را به آن اختصاص دهید، استفاده می شود. در نهایت مدیریت هشدار که در System Center تعبیه شده است، نمایی یکپارچه از تمامی خطاهای موجود بر روی ابر و سیستم های مراکز داده فراهم می آورد، این کار کم کردن این هشدار ها را آسان می کند.smile icon

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.