نکات مهم در رابطه با انواع لنز دوربین مداربسته : لنز Auto Iris و لنز P-Iris

منظور از لنز پی آیریز P-Iris یا اتو آیریز Auto Iris چیست؟ کدام یک از انواع لنز برای دوربین های مداربسته مناسب تر است؟ در جواب این سوال ها و پرسش های مشابه باید بگوییم انتخاب لنز مناسب برای دوربین مداربسته، یکی از مهمترین ارکان سیستم های نظارتی بشمار می رود. موردی که برای اماکن و فضاهای خاص و حساس، بسیار مهم و حیاتی است. منظور از آیریز در در واقع همان تیغه های اپرچر لنز است که وظیفه تنظیم گشادگی دیافراگم برای ورود نور کافی و مناسب را بعهده دارند.

این ساختار در چشم ما نیز وجود دارد، در نور زیاد مردمک چشم تنگ و کوچک می شود که نور کمتری وارد چشم شود و بالعکس در نور کم مردمک بزرگ و باز می شود تا نور بیشتری وارد چشم گردد. در تمامی دوربین ها اعم از عکاسی، فیلمبرداری و نظارتی، این موضوع مشترک است. در دوربین های عکاسی دوربین در حالت اتوماتیک، خود میزان گشادگی دیافراگم را بر اساس نور محیط تنظیم می کند. البته در حالت تنظیمات دستی، خود کاربر میزان باز بودن این دریچه را تنظیم می نماید.cctv-aut-iris-lens

در دوربین های مداربسته لنزها از نظر آیریز به ۳ دسته ; تنظیم دستی آیریز (Manual Iris) – تنظیم اتوماتیک آیریز (Auto Iris) و پی آیریز (P-Iris) تقسیم می شوند. در حالت اول که عموما در دوربین های محیط داخل استفاده می شود، آیریز لنز بصورت دستی و بر اساس نور یکسان محیط تنظیم می گردد. مشکل اساسی این نوع لنز، برداشت تصاویر تقریبا بی استفاده و فاقد کیفیت در شرایط نوری متفاوت است. چرا که در نور کمتر تصویر تیره و در نور زیاد، تصاویر بسیار روشن برداشت خواهند شد. در انواع اتو آیریز یا «آیریز خودکار» که عموما در دوربین های محیط بیرون استفاده می شوند، لنز بسته به شرایط و میزان نور محیط، آیریز را تنظیم می کند.

اگر چه این نوع لنز بسیار بهتر از نوع قبلی است، اما مشکلی که بوجود می آید این است که با تنگ و گشاد شدن آیریز لنز، میدان دید و خصوصا ناحیه فوکوس دوربین تغییر می کند.

apertures-effect-on-depth-of-field
P-Iris_Lensاین موضوع در دوربین های مداربسته که دسترسی به جزییات در تمامی نقاط تصویر، مهم و گاهی حیاتی است، ضعف بزرگی محسوب می گردد. لازم بذکر است که لنزهای اتو آیریز به ۲ دسته ویدئویی و DC Iris تقسیم می شوند. در دی سی آیریز مدار کنترل کننده، بجای لنز داخل دوربین قرار دارد. برای حل مشکلات این لنزها، کمپانی های تولیدکننده اقدام به ساخت لنز P-Iris نمودند.این نوع لنز مختص دوربین های نظارتی توسعه داده شده و امکان تنظیم آیریز و میزان نور ورودی را بدون تغییر در میدان دید و فوکوس دوربین، فراهم می سازد.

 

 

p-iris-vs-dc-irisبه این ترتیب همیشه تصویری واضح و دقیق از تمامی قسمت های تصویر با مناسب ترین میزان نوردهی، خواهیم داشت.

به یاد داشته باشید، برای برداشت و ضبط بهترین تصاویر، از دوربین های دام و بولت مجهز به لنز P-Iris استفاده کنید.

البته از آنجاکه چنین دوربین هایی قیمت بالایی دارند و کمتر در سبد محصول واردکنندگان ایرانی یافت می شوند، بهتر است از دوربین های بدون لنز صنعتی (دوربین باکس) استفاده کنید و لنز P-Iris مناسب به آن متصل نمایید. البته در دوربین های صنعتی نبود قابلیت دید در شب و مشکل تصویربرداری در تاریکی ممکن است مشکل ساز شود که برای رفع آن تامین حداقل روشنایی در محل ضروری است.CCTV-Box-Camera-with-Lensتاکید می کنیم استفاده از لنز P-Iris برای اماکن نظامی، امنیتی، بانک ها، صرافی ها، جواهر فروشی ها و مکان های از این دست، مهم و در برخی موارد، حیاتی است. به نظر شما چه تعداد از بانک ها و صاحبان مشاغل و اماکن حساس، نسبت به این موضوعات آگاهی دارند و دوربین های مناسب در محل خود نصب نموده اند…؟؟!!smile icon

2 دیدگاه
  1. babakbm43 says

    سپاس

  2. m3ds69 says

    تشکر

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.