تغییر اندازه دیسک ها و پارتیشن ها در VCSA 6.5

همانند VCSA نسخه 6 در نسخه 6.5 نیز چندین هارد دیسک مجازی برای vCenter در نظر گرفته شده است هریک از این هارد دیسک های مجازی برای کاربردهای و پارتیشن های خاصی map شده اند تعداد این هارد دیسک ها در مجموع 12 عدد می باشد که دو تا از آنها در این نسخه جدید بوده و برای vSphere Update Manager و Image Builder در نظر گرفته شدند. در نسخه 6.5 دو تغییر در رابطه با تغییر اندازه پارتیشن ها صورت گرفتته که به شرح زیر می باشند.

  1. دستور vpxd_servicecfg که قبلا برای تغییر اندازه پارتشن ها مورد استفاده قرار می‌ گرفت با دستور /usr/lib/applmgmt/support/scripts/autogrow.sh جایگزین شده است.
  2. API جدیدی از نوع Post در مسیر /appliance/system/storage/resize برای تغییر اندازه پارتیشن ها ایجاد شده است.

در این مثال ما پارتیشن net dump که به  دیسک شماره 9 Map می باشد را تغییر اندازه خواهیم داد برای شروع ابتدا با SSH به vCenter وصل شده و دستور df -h را برای نمایش میزان استفاده پارتیشن ها اجرا کنید.

partition-resize-in-vsphere6-5-1
در مرحله دوم اندازه دیسک شماره ۹ را به اندازه دلخواه تغییر دهید.

partition-resize-in-vsphere6-5-2

در مرحله سوم برای تغییر اندازه پارتیشن ها از API استفاده خواهیم کرد برای این منظور وارد آدرس  https://[VCSA-HOSTNAME]/apiexplorer شده و در قسمت Select API گزینه Appliance را انتخاب کنید و با کلیک بر روی Login با نام کاربری vCenter به سیستم لاگین کنید.

partition-resize-in-vsphere6-5-3

سپس مسیر /appliance/system/storage/resize را باز کرده و بر روی Try it out کلیک کنید تا عملیات تغییر اندازه پارتیشن ها شروع شود.

partition-resize-in-vsphere6-5-4

با اتمام موفقیت آمیز مرحله قبل با اجرای مجدد دستور df -h می توانید نتیجه را مشاهده کنید.

partition-resize-in-vsphere6-5-5

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.