بررسی قابلیت های جدید vCenter 6.5

بالاخره بعد از انتظارهای فراوان در همایش VMWorld از قابلیت های جدید vSphere 6.5 و vCenter 6.5 رو نمایی شد. همایش VMworld در تاریخ ۱۸ اکتبر بر گزار شد و مدیرعامل VMware آقای Pat Gelsinger بستر مجازی سازی vSphere 6.5 را معرفی کرد. با قدرت می توانیم بگوییم که تمام قابلیت هایی که در ورژن های قبلی نبود آنها حس می شد در این ورژن به پکیج vSphere اضافه شده اند. یک سری قابلیت های جدید به ساختار بستر vCenter 6.5 اضافه شده است . برخی از این تغییرات به شرح زیر هستند :

 1. VUM یا vSphere Update Manager حالا به صورت پیش فرض در داخل vCSA قرار دارد.
 2. vCenter در داخل خودش HA دارد.
 3. vCenter قابلیت Backup و Restore برای خودش دارد.
 4. با استفاده از vCenter Migration Tool  می توانید به راحتی ورژن ویندوزی vCenter را تبدیل به ورژن Appliance ای کنید.
 5. مدیریت آسان شده vCenter Server Appliance

قابلیت های جدید vCenter 6.5

 VUM یا vSphere Update Manager حالا به صورت پیش فرض در داخل vCSA قرار دارد.

راهکار آپدیت کردن بستر vSphere  یعنی VUM یکی از مشکلات تمامی ادمین های مجازی سازی بود. مشکل اینجا بود که این راهکار حتما باید بر روی ویندوز نصب می شد برای همین نمی توانستند بستر مدیریت vSphere را به لینوکس جابجا کنند. اما در ورژن ۶٫۵ دیگر نیازی به نصب آن بر روی ویندوز نیست , می توانید از vCenter Server Appliance استفاده کنید. این آخرین وابستگی این بستر به ویندوز بود . یکی از دیگر نکات بسیار مهم این ورژن قابلیت جابجا کردن تمامی BaseLine ها و Image های داخل VUM قدیمی خودتون به جدید می باشد.

vCenter در داخل خودش HA دارد.

تقریبا اکثر قریب به اتفاق ادمین های مجازی سازی به دنبال پیاده سازی HA برای vCenter بودند. همانطور هم که می دانید فراهم کردن این قابلیت برای vCenter کار ساده ای نبود. در ورژن های مختلف روش انجام  این کار تفاوت های زیادی با هم داشت. اگر خاطرتان باشد قبلا راهکاری وجود داشت با نام vCenter Server HeatBeat  که از  ورژن ۵٫۱ منقضی شد. در ورژن ۵٫۵ فقط می توانستید از HA خود کلاستر استفاده کنید. در ورژن ۶ هم می توانستید از HA استفاده کنید و هم قابلیت استفاده از FT برای vCenter فراهم شد. علاوه بر موارد بالا در ورژن های ۵٫۱ به بالاتر می توانستید از (MSCS (Microsoft Clustering استفاده کنید. اما تمام این قابلیت ها نیاز ادمین ها را بر طرف نمی کرد. در این ورژن قابلیت HA توسط خود vCenter انجام می شود و دیگر نیازی به تنظیم کردن آن بر روی کلاستر نیست (البته هنوز می توان از مجموع این دو استفاده کرد).

این قابلیت فقط برای vCSA موجود است و نمی توانید برای ورژن ویندوزی از آن استفاده کنید. به نظر بنده این یکی روش های VMware است برای سمت و سوق دادن ادمین به استفاده از ورژن Appliance ای vCenter. راهکار HA خود vCenter از دو نود Active Passive و یک Witness تشکیل شده است. این دو نود یک Clone از vCenter اصلی می باشند که این مطلب باعث می شود پیاده سازی آن آسان گردد. این HA در صورت خرابی سخت افزاری سرور یا خرابی یکی از سرویس های vCenter رخ می دهد. در این ورژن (RTO (Recover Time Objective حدود ۵ دقیقه در نظر تخمین زده شده است .

new-review-capabilities-vcenter-6-5-technet24-1

vCenter قابلیت Backup و Restore برای خودش دارد.

در ورژن ۶٫۵ از vCenter می توانیم مسئولیت پشتیبان گیری و Restore کردن را به خود vCenter واگذار کنیم. پس از این به بعد می توانید هم از vCenter و هم (PSC (Platform Services Controller به صورت مستقیم با استفاده از (VAMI (Virtual Appliance Management Interface یا API پشتیبان بگیرید. این عملیات هم بر روی vCSA با Internal PSC و هم بر روی vCSA با External PSC کار می کند. سوال اینجاست که در صورت خراب شدن vCenter ها این نسخه Backup را چگونه Restore کنیم ؟ وقتی خود vCenter وجود ندارد این عملیات را کی انجام می دهد؟ این عملیات را خود ادمین می تواند به صورت دستی انجام دهد و جالب این است که پروسه Restore کردن توسط vCSA ISO انجام می شود. یعنی از روی CD عملیات Boot را انجام می دهد و سپس Restore را انجام می دهید.

با استفاده از vCenter Migration Tool  می توانید به راحتی ورژن ویندوزی vCenter را تبدیل به ورژن Appliance ای کنید.

راهکار vCenter Migration Tool به کاربران اجازه می دهد تا ورژن های قبلی vCenter  بستر مجازی سازی خود را به ورژن های بالاتری بدون هیچگونه دردسری جابجا کنند. یکی از مزیت های این راهکار تبدیل کردن تمامی اجزاء vCenter می باشد اعم از Web Server ,  SSO , Invebtory و … . برای کاربرانی که قصد آپگرید کردن بستر خود را دارند این گزینه بهترین راهکار برای این عملیات می باشد. به راحتی و بدون مشکل می توانید مدیریت بستر مجازی سازی خود را با این ابزار آپدیت کنید.

new-review-capabilities-vcenter-6-5-technet24-2

مدیریت آسان شده vCenter Server Appliance

قابلیت های مدیریتی بسیار جدید بر روی بستر vCenter اضافه شده است.

 • قابلیت های جدید برای نمایش سلامت و تنظیمات سرورها
 • در این ورژن کاربر ها می توانند شبکه و دیتا بیس را هم از لحاظ سلامت ، رم ، CPU و … مانیتور کنند.
 • کاهش نیاز به استفاده از CLIsmile icon

>new-review-capabilities-vcenter-6-5-technet24-3

7 دیدگاه
 1. ketan says

  خیلی ممنون بابت اطلاع رسانی

 2. soheilsarlak54 says

  ممنون از ارائه اطلاعات کامل و مطلوب

 3. arsalan681 says

  سپاس فراوان

 4. شهاب says

  سلام چند سوال:
  1- آیا 6.5 فاینال شده یا هنوز بتا تست هستش؟
  2- برای آماده شدن دانلودش (و کرکش) چقدر فکر میکنید زمان نیاز داره چون من جایی دارم VCENTER Appliance راه اندازی میکنم می خواستم ببینم ارزش به عقب انداختن کارو داره یا نه.
  ممنون

  1. Technet24 says

   1-هنوز نسخه نهایی ارائه نشده.
   2-پیشنهاد میکنم کارتون شروع کنید….
   پیروز و موفق باشید.

 5. AshkanOnline says

  خیلی خوب و روان نوشته شده بود… ممنونم از زحماتتون

 6. milad says

  مثل همیشه عالی
  ممنون

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.