آموزش پیکربندی Load Balance و ISP Failover در Forefront TMG 2010

ISP Redundancy دیواره آتش Microsoft Forefront TMG 2010 این امکان جدید به شما اجازه میده تا برای تامین پهنای باند اینترنت شرکت یا سازمان خودتون از دو ISP مختلف بصورت موازی و همزمان استفاده کنید و علاوه بر اینکه سرعت دسترسی به اینترنت رو از طریق امکان Load balance افزایش میدین ، قابلیت اعتماد در دسترسی مداوم به اینترنت رو هم از طریق امکان Fail over فراهم خواهید کرد.

پیکربندی ISP Redundancy با قابلیت پشتیبانی از امکانات Load balance + Fail over :

مرحله اول : 

ابتدا کنسول Forefront TMG Management رو باز کرده و مطابق شکل زیر بر روی نود Networking در پانل سمت چپ کنسول کلیک کنید.

مرحله دوم : 

در این مرحله ویزارد پیکربندی ISP Redundancy باز شده و شما رو تا آخرین مرحله پیکربندی این امکان هدایت خواهد کرد.

در پنجره باز شده بر روی دکمه Next کلیک کنید تا وارد مرحله بعد شوید.

مرحله سوم :

در این مرحله شما دو انتخاب خواهید داشت:

1- ISP Load balancing

2- ISP Fail over

در حالت اول شما Forefront TMG رو برای حالتی پیکربندی می کنید که می خواین در آن واحد از هر دو پهنای باند اینترنتتون استفاده کنید. در این وضعیت Forefront درخواست های دسترسی به External Zone یا همون اینترنت رو به ترتیب بین دو لینک اینترنتتون تقسیم می کنه و در ضمن اگر یکی از خطوط اینترنتتون Down بشه بقیه درخواست ها رو تا Up شدن اون لینک از طریق لینک دیگه ارسال می کنه. به نظر من این بهترین انتخاب برای پیکربندی ISP Redundancy خواهد بود. در حالت دوم شما Forefront رو در حالتی پیکربندی می کنید که همیشه یک لینک رو به عنوان لینک Primary استفاده کنه و تنها در صورتیکه این لینک Fail شد سراغ لینک بعدی بره.

مرحله چهارم :

در این قسمت من همون گزینه اول رو انتخاب می کنم و دکمه Next رو می زنم. قبل از اینکه ادامه کار رو پیش بریم باید بریم سراغ پیکربندی تنظیمات کارت شبکه سرورمون. در این وضعیت سرور شما نیاز به 3 کارت شبکه داره که یکی از اونها به شبکه LAN متصله و دوتای دیگه هر کدوم به مودم ADSL متناظر با ISP های مختلف تامین کننده پهنای باند اینترنتتون متصل خواهند بود. روی هر کدوم از کارت شبکه ها هم با دقت تنظیمات IP ، Subnet mask ، Default Gateway و از همه مهمتر DNS متناظر با ISP مربوطه رو پیکربندی کنید و در ضمن به پیغام ویندوز مبنی بر امکان بروز اختلال در شبکه به واسطه تنطیم چند Default gateway هم توجهی نکنید. واسه هر کدوم از لینک ها هم یک نام مرتبط انتخاب کنید تا در مرحله بعدی دچار سردرگمی نشید. خوب به کنسول مدیریتی Forefront برگردید. دکمه Next رو انتخاب کنید تا پنجره زیر رو مشاهده کنید.

در این مرحله باید تنظیمات مربوطه به ISP شماره 1 رو به Forefront معرفی کنید. در این مثال عبارات EXTERN و INTERN نام کارت شبکه های متصل به مودم های ADSL هستند که ابتدا اولین نام رو به عنوان اولین ISP انتخاب می کنیم. (در اینجا EXTERN)  در این قسمت با انتخاب نام ISP نرم افزار Forefront تنظیمات کارت شبکه متناظر با این لینک رو نشان خواهد داد. البته این اطلاعات در مرحله بعد قابل ویرایش خواهند بود.

دکمه Next  رو انتخاب کنید تا به برحله بعد بروید.

این همون پنجره ای هست که شما می تونید تنظیمات کارت شبکه متناظر با هر ISP رو مجدد ویرایش کنید. نکته کلیدی در این قسمت انتخاب صحیح DNS متناظر با هر ISP خواهد بود. در حقیقت Forefront با انتخاب و تغییر آدرس DNS برای هر درخواست دسترسی به اینترنت و مسیریابی بر اساس این IP Address بین دو پهنای باند در دسترس عملیات Load balance انجام خواهد داد.

بر روی دکمه Next کلیک و به مرحله بعد برید.

در این قسمت Forefront بر اساس اطلاعات وارد شده نسبت به ایجاد اطلاعات مسیریابی مناسب در Routing table اقدام خواهد کرد. دکمه OK رو کلیک کنید تا وارد مرحله بعدی شوید.

مرحله پنجم :

مشابه مرحله قبل نسبت به پیکربندی تنظیمات ISP دوم اقدام کنید تا وارد مرحله نهایی شوید.

مرحله آخر :

این قسمت آخرین مرحله از تنظیمات ISP Redundancy خواهد بود. مطابق شکل زیر در این قسمت قادر خواهید بود تا نحوه توزیع در خواست های دسترسی به اینترنت را بر روی لینک های مختلف مشخص کنید. به عنوان مثال اگر پهنای باند یکی از ISP ها دو برابر ISP دیگه باشه می تونید با لغزاندن ولوم مشخص شده در تصویر زیر Forefront رو مجبور به استفاده بیشتر از این لینک کنید.

با انتخاب دکمه Next عملیات پیکربندی ISP Redundancy پایان خواهد یافت.

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.