معرفی مدارک مجازی سازی VMware

مدرک های مجازی سازی VMware بدین منظور ایجاد شده اند تا سطح شما را در طراحی لایه های اکتیو مجازی سازی در دیتا سنتر افزایش دهند. همانطور که می دانید این طراحی شامل نصب و پیاده سازی و تنظیمات پیشرفته نیز می باشد.

مدرک های مجازی سازی  VMware ورژن 5

در ورژن های قبل از ۵ این مدارک با امتحان VCP آغاز می شد. این مدل باعث بوجود آمدن مشکلاتی برای کسانی که می خواستند این مدرک را دریافت کنند می شد. VMware تصمیم گرفت تا این مدارک را تغییر دهد و یک مدرک ابتدایی تر و کاملا تئوریک به این مدارک اضافه کند که نام آن VCA یعنی VMware Certified Associate.  در دوره های مرتبط با این مدرک دانش جویان Term های کلی را فرا می گرفتند به عنوان مثال مجازی سازی چیست، چرا باید مجازی سازی صورت بگیرد و … شکل زیر Road Map مدرک VMware را نمایش می دهد.

مدرک های مجازی سازی VMware ورژن ۶

مدرک های مجازی سازی  VMware ورژن 6

با ارائه شدن بستر مجازی سازی vSphere ورژن 6 این ساختار این مدارک تغییر دوباره تغییر پیدا کرد از این رو که دیگر مدرک VCAP وجود نداشت و به جای آن مدرک VCIX یعنی VMware Certified Implementation Expert جای آن را گرفت. در شکل زیر می توانید تغییر مدرک های مجازی سازی VMware در ورژن ۶ را مشاهده کنید.
مدرک های VMware ورژن 5

مدرک های مجازی سازی  VMware در آخرین آپدیت

با نگاهی که همین امروز به مدرک های VMware انداختم متوجه شدم که ساختار آنها دوباره دستخوش تغییر شده است و مقداری در نحوه پشت سر گذاشتن مدرک ها و دوره ها تغییر ایجاد شده است. عکس زیر به صورت کامل گویای این بحث می باشد.
مدرک های مجازی سازی VMware آخرین ورژن

مدرک های مجازی سازی  VMware نتیجه گیری نهایی

مانند گذشته اولین مدرک مجازی سازی VMware در ورژن ۶ VCA-DCV می باشد. همانطور که گفته شد این مدرک مباحث بسیار کلی را پوشش می دهد. سپس مدک VCP-DCV می باشد که می توان گفت اولین مدرک کاربردی VMware در قسمت مجازی سازی دیتا سنتر می باشد. برای گرفتن این مدرک باید یکی از ۵ کلاس پیشنهاد شده خود VMware را در آموزشگاه های مورد تایید VMware بگذرانید تا به شما Voucher بدهند .  در امتحان vSphere Foundation به صورت آنلاین شرکت کنید و با در دست داشتن Voucher سر امتحان حضوری VCP شرکت کنید. بعد از این دوره می توانید یکی از دو دوره پیاده سازی پیشرفته یا طراحی پیشرفته را امتحان دهید و مدرک مربوطه را دریافت کنید. اما برای کسانی که علاقه به کسب کردن مدرک مجازی سازی VCIX دارند باید هر دوی این دوره های VCAP را پشت سر بگذارند  تا بتوانند آن را دریافت کنند. در نهایت بالاترین مدرک VMware با نام VCDX یعنی VMware Certifief Design Expert وجود دارد. برای گرفتن این مدرک باید یک طرح ۱۰۰ صفحه ای به بالاتر از طراحی بستر مجازی سازی برای VMware ارسال کنید و در صورت قبول شدن آن طرح مانند پایان نامه دانشگاه در VMware به صورت حضوری حاضر شوید و از طرح خود دفاع کنید.smile icon

دیدگاه 1
  1. mrd515 says

    سلام
    جسارتا جایی را می شناسید که وچر بفروشن یا دوره ای که وچر بدهند؟
    البته در ایران

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.