بررسی تکنولوژی Auto Tiering در ذخیره سازهای HP

شرکت HP بعنوان بزرگترین تولید کننده محصولات پردازشی و ذخیره سازی مانند سرورهای سری Proliant  و ذخیره سازهای کلاس متوسط MSA ، با ارائه تکنولوژیهای پیشرفته ذخیره سازی مانند Auto Tiering بصورت نیمه رایگان بر روی ذخیره سازهای مدل 2040 و 1040 سعی کرده تا بتواند بخش بزرگتری از بازار ذخیره سازهای را به خود اختصاص دهد. امکان استفاده از تکنولوژی Auto Tiering بر روی ذخیره سازهای سری MSA با اختصاص دادن یک یا چند گروه از دیسک های فیزیکی قابل فعال شدن است. در این تکنولوژی دیسک های ذخیره ساز به 3  ردیف که در زیر مشخص شده طبقه بندی می شوند:

 1. ردیف سریع با استفاده از دیسک های SSD
 2. ردیف استاندارد با استفاده از دیسک های Enterprise SAS
 3. ردیف آرشیو با استفاده از دیسک های Midline SAS

technology-review-auto-tiering-storage-in-hp-1-technet24

در سیستم عامل های (Firmware) قبل از نسخه GL200 این قابلیت بصورت دستی و غیر اتوماتیک (manual tiering) معرفی و استفاده می شد اما با معرفی نسخه GL200 دستگاه های MSA 2040/1040 امکان پشتیبانی از Sub-LUN Tiering و جابجایی اطلاعات بین ردیف های دیسک بصورت اتوماتیک را دارا شدند. با این قابلیت دستگاه اطلاعاتی را که مورد استفاده بیشتر قرار می گیرند و به اصطلاح اطلاعات گرم خوانده می شوند بر روی دیسک های سریعتر قرار داده تا سرعت سرویس دهی را به حداکثر برساند. در مقابل اطلاعاتی که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند و به اصطلاح اطلاعات سرد خوانده می شوند را بر روی دیسک های کندتر و البته دارای فضای بیشتر و همچنین مقرون بصرفه تر قرار داده و آرشیو می کند.

technology-review-auto-tiering-storage-in-hp-2-technet24
همچنین شرکت HP با معرفی سیستم عامل نسخه GL200 دو ردیف استاندارد و آرشیو از تکنولوژی Auto Tiering را بصورت کاملا رایگان در اختیار مصرف کنندگان دستگاه های MSA 2040 خود قرار داد. اما برای استفاده از ردیف سریع همچنان نیاز به خرید لایسنس وجود دارد. لازم بذکر است بدون استفاده از لایسنس ردیف سریع امکان استفاده از دیسک های SSD بعنوان Read Cache جهت افزایش فضای Cache کنترلرها با قابلیت Sub-LUN Tiering بر روی دستگاه وجود دارد.smile icon

2 دیدگاه
 1. salar06 says

  بسیار ممنون.مثل همیشه عالی
  اگر امکان دارد بیشتر از این مطلب اشتراک بگذارید.

 2. MMP136390 says

  بازم مثل همیشه عالی.

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.