ارزیابی نرم افزار مدیریت هوشمند تصاویر ویدئویی Genetec Omnicast – بخش دوم

قابلیت های نرم افزار Genetec Omnicast

معماری تحت IP : همانگونه که قبلا نیز اشاره شد معماری نرم افزار Omnicast مبتنی بر IP و تحت شبکه می باشد و هرگونه تنظیم و تغییری در دوربین ها ، مانیتورها و دیگر اجزای سیستم می تواند از طریق شبکه انجام پذیرد. همچنین اجزای سروری این سیستم می توانند در هر جای شبکه بوده و سیستم به صورت کلی دارای معماری غیر متمرکز می باشد. علاوه بر قابلیت کار بر روی سیستم های کابلی شبکه این نرم افزار می تواند از طریق شبکه های بی سیم نیز کار کند.

معماری باز : نرم افزار Omnicast از محدوده گسترده ای از تجهیزات سخت افزاری و واحدهای IP پشتیبانی می کند. این قابلیت به سازمان ها اجازه می دهد که از هر نوع دوربینی که می خواهند استفاده کنند و تنها با استفاده از اینکودری که توسط این نرم افزار پشتیبانی می شود می توان تصویر این دوربین را مدیریت کرد. 8 همچنین امنیکست از CODEC های زیادی پشتیبانی می کند و این امر باعث می گردد تا سیستم بتواند سخت افزارهای متنوعی را پشتیبانی کند.

مدیریت پهنای باند : نرم افزار Omnicast از پروتوکل Multicasting برای مدیریت پهنای باند شبکه استفاده می کند. این فناوری به کاربران سیستم اجازه می دهد تنها با استفاده از پهنای باند یک Segment از شبکه تصاویر را در هر کجا که در شبکه باشند به صورت همزمان مشاهده کنند. در واقع کاربرانی که منتظر مشاهده تصویر دوربینی هستند به منبع ارسال Stream که همان Encoder یا دوربین IP است متصل نمی شوند بلکه در شبکه به گروه Multicast ی متصل می شوند و می توانند دسترسی مستقیمی به تمامی دوربین هایی که اجازه استفاده از آن را دارند داشته باشند. علاوه بر این یکی از قابلیت های مدیریت پهنای باند امنیکست این است که به مدیران سیستم اجازه می دهد تا پهنای باندی که هر واحد ویدئویی استفاده می کند را کنترل و محدود کند.

تصاویر دیجیتالی : امنیکست می تواند بدون آنکه محدودیتی در تعداد دوربین های سیستم داشته باشد ، کیفیت تصاویر تا ۶۰ فریم در ثانیه را نیز مدیریت کند. این نرم افزار از فرمت ویدئوی استاندارد CIF یا Common (Format Intermediate از QCIF تا 4CIF برای نمایش و ذخیره تصاویر استفاده می کند که کیفیت تصاویر را به صورت شبیه تصاویر DVD به کاربران ارائه می دهد. علاوه بر این این نرم افزار می تواند از تصاویر به فرمت مگا پیکسل نیز پشتیبانی کند. نکته قابل توجه اینکه این نرم افزار از روش های 4-MPEG ، 2-MPEG و MJPEG که فرمت های استاندارد فشرده سازی تصاویر دیجیتال می باشند پشتیبانی می کنند و می توانند از چندین استریم ویدئویی از یک دوربین IP یا Encoder را نیز پشتیبانی کند و این به کاربران اجازه می دهد که برای مدیریت پهنای باند بدون ایجاد مشکل در کیفیت تصاویر دوربین ها دو فرمت یکی با کیفیت بالا برای مشاهده در مرکز نظارت و دیگری با کیفیت کمتر تنها جهت ذخیره استفاده کنند. با اینکار می توان مثلا برای مشاهده ۳۰ فریم در ثانیه را انتخاب کرده و برای ضبط تصاویر ۳ فریم درثانیه را انتخاب کنیم.

مدیریت آرشیو تصاویر: در امنیکست می توان هر PC را که می خواهیم جهت ذخیره تصاویر انتخاب کنیم. البته برای سیستم های بزرگ نمی توان از PC استفاده کرد برای همین امنیکست قابلیت پشتیبانی از فناوری های ذخیره اطلاعات IDE ، SCSI ، RAID ، SAN و NAS را دارد. همچنین می توان برای رکورد تصاویر زمانبندی خاصی داشت یعنی به سیستم گفت در تاریخ و ساعت های خاص تصاویر را ذخیره کند. ( شکل ۷) امنیکست از پایگاه داده رابطه ای Server SQL استفاده می کند که حتی می توان از نسخه Express آن نیز استفاده کرد. این پایگاه داده جهت ذخیره اطلاعات مربوط به تصاویر ، آلارم ها ، اطلاعات زمانی و ذخیره تصاویر و کلا هر آنچه که سیستم باید در مورد آرشیو اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد. نکته جالب اینجاست که با وجودی که حجم اطلاعات و Transaction های سیستم بسیار بالا است معماری نرم افزار به نحوی بهینه سازی شده است که نیازی به پایگاه داده قوی مانند اوراکل نیاز نمی باشد. البته ناگفته نماند که برخی اوقات در 9 Edition Express Server SQL وقتی حجم اطلاعات بالا می رود جستجوها در این سیستم با مشکل روبرو می شوند و کاربر مجبور به ایجاد یک بانک اطلاعاتی جدید و انتقال اطلاعات به بانک جدید می باشند که با نصب نسخه Enterprise Server SQL این مشکل نیز مرتفع می گردد. نکته دیگری که می توان در ارزیابی مدیریت ذخیره این نرم افزار یادآور شد قابلیت کنترل ظرفیت دیسک برای ذخیره تصاویر است به این نحو که تصاویر جدید به جای تصاویر قدیمی قرار می گیرند و مثلا اگر ۳۰ گیگابایت برای دو روز ذخیره بدون وقفه اطلاعات کافی باشد پس از روز دوم اطلاعات جدید به صورت FIFO جایگزین اطلاعات اولین ساعات روز دوم یا ۴۸ ساعت پیش خواهند شد. بدین ترتیب همیشه ۴۸ ساعت آخر تصاویر در آرشیو وجود دارد. علاوه بر این مزیت دیگری که مدیریت آرشیو تصاویر این نرم افزار دارد این است که می توان دوربین های متفاوتی را به درایو کنترلر های متفاوت داد و بدین نحو سیستم می تواند به صورت همزمان بر روی دو درایو اطلاعاتش را ثبت کند.

دسترسی پذیری: امنیکست توجه بسیار زیادی به مکانیزم افزایش دسترسی پذیری یا Availability دارد. این نرم افزار با در اختیار گذاردن سرویس Failover که به عنوان پشتیبان سرویس ها عمل می کند درصد توقف سیستم را به صفر می رساند. بدین صورت که اگر مثلا سرویس Directory به هر نحو یا به دلیل مشکل در سخت افزار یا نرم افزار در دسترس نبود سرویسDirectory Over Fail که در یک سرور مجزای دیگر است به یک مرتبه وظیفه کنترل کل سیستم را به عهده می گیرد و هیچگونه اختلالی در سیستم به وجود نخواهد آمد. همچنین دسترسی پذیری داده ها نیز مورد نظر این نرم افزار بوده است و این نرم افزار با در اختیار قرار دادن سرویس Archiving Redundant قابلیت سرویس دهی بدون وقفه را برای آرشیو تصاویر به کاربران می دهد . بدین صورت که اگر سروری که مثلا ۱۰۰ دوربین را مدیریت و آرشیو می کند به کل از کار بیافند بدون اینکه حتی ۱ میلی ثانیه نیز وقفه در سیستم به وجود آید سرور Failover آن آرشیور وظیفه کنترل آن دوربین را به دست خواهد گرفت. یکی از قابلیت هایی دیگری که این سیستم دارد و می تواند به دسترسی پذیری این سیستم کمک کند قابلیت Backup Regular است که با پشتیبانی ابزارهای NTBackup این امکان را به مدیران سیستم می دهد تا بتوانند تصاویر ویدئویی را بر روی Tape ذخیره کنند تا روزی که به آن نیاز دارند بتوانند به راحتی آن اطلاعات را بازیابی و مشاهده نمایند.

امکانات امنیتی : این نرم افزار دارای لایه های امنیتی خاصی است که امکان تقلب یا دسترسی غیر مجاز را به این سیستم از کاربران غیر مجاز می گیرد. علاوه بر این امنیکست تمامی مبادلات اطلاعات بین encoder و سرورهای سیستم را با استفاده از فناوری SSL bit 128 رمزگذاری می کند و از امضای دیجیتالی یا Digital Signature برای هر فریم تصویر استفاده می کند به نحوی که اگر فریمی در تصویر جابجا شود قابل پیگیری باشد و در صورتی که حتی یک پیکسل در فریم با امضای دیجیتال همخوانی نداشته باشد آن تصویر از نظر 10 امنیکست تصویر دستکاری شده است و فاقد ارزش استناد کردن است . از این قابلیت اغلب در مراکز حساس مانند موزه ها یا مراکز پلیس استفاده می شود. همچنین همانگونه که قبلا نیز اشاره شد تمامی کاربران باید از طریق مکانیزم خاصی به سیستم Login کرده و در صورت غیر مجاز بودن کاربران از ورود آن ها به سیستم جلوگیری خواهد شد.
مکانیزم وقایع : امنیکست دارای مکانیزمی است که می توان با استفاده از آن کاربران وقایع را کنترل و عکس العمل های لازم را داشته باشند. Event ها اصولا در امنیکست وقایعی هستند که از طرف PTZ ، Archiver ، دوربین ها، کاربران و O/I اتفاق می افتد و امنیکست می تواند Action هایی مربوط به آن اتفاق داشته باشد. مثلا رکورد کردن تصاویر را متوقف یا شروع کند یا ایمیلی را به کاربری ارسال نماید. ( شکل ۸ ) علاوه بر مکانیزم وقایع در امنیکست ، این نرم افزار دارای سیستم مدیریت آلارم ها نیز می باشد. این فناوری برای مواقعی است که نیاز به عکس العمل سریع از طرف کاربران است و تصاویری که آلارم روی آن تنظیم شده است روی مانیتورها به صورت Visually نمایش داده می شوند. وقتی Event ی در سیستم به وجود آید آلارم مورد نظر با Alarm Trigger فعال می شود و آلارم در صفحه نمایش افرادی که قبلا در لیست گیرندگان آن آلارم ثبت شده اند نمایش داده می شود.

تشخیص حرکت در تصویر: این قابلیت را Detection Motion می نامند . نرم افزار Omnicast از این فناوری استفاده می کند و تصویررا به ۱۳۲۰ بلاک مجزا تقسیم می کند. سپس با آلگوریتم خاصی جابجایی در آن بلاک تصویر و درصد بلاک ها و محل جابجای مدیریت می شود. ( شکل ۹)

in-Plug های نرم افزاری : نرم افزار Omnicast می تواند به چندین نرم افزار دیگر با استفاده از in-Plug هایی که در این نرم افزار دارند ارتباط مستقیم برقرار کند. مثلا نرم افزار iOmniseint یا ObjectVideo که نرم افزارهای آنالیز ویدئویی هستند می توانند به راحتی به این نرم افزار متصل شوند. همچنین سیستم های کنترل دسترسی مانند Perfect Picture GE ، OnGuard Lenel و Velocity Hirsh نرم افزارهای کنترل دسترسی هستند که می توانند به Omnicast متصل شده و تمامی کنترل آن نرم افزارها از درون Omnicast انجام پذیرد. یکی دیگراز امکانات خوبی که در ارتباط با نرم افزارهای دیگر در Omnicast قرار دارد توانایی ارتباط با Wall Video هایی مانند Barco است که می توان از آن طریق تمامی کنترل دیوارهای ویدئویی را انجام داد.

ارزیابی محیط کاری کاربران: در این قسمت به ارزیابی نرم افزار کاربردی (LV) Viewer Live (شکل ۴) که به عنوان مرکز کنترل و نظارت کل سیستم امنیتی عمل می کند می پردازیم . با استفاده از Viewer Live ، پرسنل امنیّتی قادر به دریافت تصاویر زنده متحرک ، کنترل حرکات دوربین ، دریافت اخطارها و آلارمهای لحظه ای بر روی صفحه نمایش ، ضبط و چاپ عکسهای فوری گرفته شده از تصاویر ویدئویی ، مشاهده بازپخش تصاویر گرفته شده و علامت گذاری برخی تصاویر خاص و استفاده از بسیاری دیگر از امکانات و قابلیتها خواهند بود . ضمن آنکه نرم افزار Viewer Live قادر به تلفیق و یکپارچه سازی کلیه فرا داده های (metadata) دریافتی از سیستمهای طرفهای ثالث در قالب مجموعه ای از رخداد ها و وقایعی که می توانند باعث تولید اخطارها و آلارمهای هشدار شوند ، می باشد . این نرم افزار هم بسیار قوی و هم بسیار واضح و ساده است . نرم افزار Viewer Live کلیه ابزارهای مورد نیاز برای دستیابی به یک درک کامل و تمام عیار از وقایع و رخدادهای اتفاق افتاده در محدوده تحت کنترل و نیز اعمال تدابیر مدیریتی لازم با استفاده از واسط کاربری مطلوب و تصاویر لحظه ای و بلادرنگ را ارائه داده است. LV داری قابلیت های : مشاهداتی ، شخصی سازی محیط مشاهده ، کنترل دوربین ها و علامتگذاری وقایع مهم و مدیریت آلارم می باشد.

ارزیابی نرم افزار مدیریت هوشمند تصاویر ویدئویی Genetec Omnicast - بخش دوم

قابلیتهای مشاهداتی
• مشاهده دوربین ها در قالب گروه بندیهای منطقی
• مشاهده هر منبع تصویر مورد نظر صرفاٌ به یک عمل کشیدن و گذاردن (Drop & Drag) ساده
• مشاهده منبع تصویر مورد نظر بر روی مانیتور آنالوگ
• مشاهده و کنترل دوربین ها
• مشاهده و کنترل ترتیب دوربین ها
• مشاهده و کنترل نقشه ها
• مشاهده و کنترل آلارمها
• مشاهده فراداده های مربوط به دوربین ها

شخصی سازی محیط مشاهده
• جابجایی و انتقال ساده و سریع میان ساختارهای مختلف صفحه نمایش کاربر
• شخصی سازی ساختار صفحه نمایش کاربر
• شخصی سازی نوارهای ابزار
• ضبط و به کار گیری مجدد ساختار صفحه نمایش شخصی سازی شده
• مشاهده تصاویر ویدئویی به صورت تمام صفحه (Screen Full) 12
• شروع/ پایان یک گشت حفاظتی (Tour Guard) در سیستم
• تنظیم نرم افزار کاربردی به عنوان یک wall video IP

کنترل دوربین ها و علامتگذاری وقایع مهم
• منع دسترسی به تصاویر برخی از دوربین ها برای گروه های خاصی از کاربران
• استفاده از الگوها و پیش تنظیمات PTZ (گردش افقی ، عمودی و زوم)
• تعریف پیش تنظیمات و الگوها برای نواحی خودکار
• استفاده از زوم دیجیتال هنگامیکه زوم اپتیکال امکانپذیر نباشد .
• ضبط دستی تصاویر
• نگهداری یک کپی محلی از هرآنچه که بر روی صفحه مشاهده می شود
• علامتگذاری تصاویر برای ارجاع راحت تر در آینده
• ّاجرای مجدد اعمال جا افتاده و معوقه
• چاپ یا ضبط آخرین فریم مشاهده شده
• امکان استفاده از موس و صفحه کلید رایانه برای کار با نرم افزار (Key Short)

مدیریت آلارم
• ارسال فوری پیام هشدار
• فعال و غیر فعال کردن امکان صدور آلارم برای tile ها
• تولید آلارمهای حساس به زمینه
• مشاهده و کنترل آلارمها
• اعلام وصول ارسال مجدد و غیرفعال ساختن پیغامهای آلارم
• پیکربندی ارسال خودکار (forward auto) آلارم
• مشاهده سوابق آلارمهای اعلام شده قبلی (History Alarm)
• نظارت و کنترل سایر رویدادهای سیستم فضای کاری نرم افزار Viewer Live به هفت بخش اصلی تقسیم می شود (شکل ۱۰) . تمامی این بخشها را می توان به صورت مخفی یا با سایز کوچکتر تنظیم نمود تا فضای بیشتری برای بخش نمایش تصاویر یعنی تنها بخشی که امکان مخفی (hidden) نمودن آن وجود ندارد ، پدید آید . 13
• منو : منوی این نرم افزار همان منوی استاندارد نرم افزاری Windows است . این منو امکان می دهد که بسیاری از کارکردها به جای آنکه با موشواره صورت گیرد از طریق صفحه کلید رایانه به انجام برسد . البته برخی از فرامین من جمله ، فرامین مربوط به تغییر تنظیمات نرم افزار فقط از طریق منو قابل دسترس هستند .
• نوار ابزار : نوار ابزار نرم افزار در واقع نمایانگر شکل گرافیکی تعدادی از ابزارهای نرم افزار است که به دفعات مورد استفاده کاربر قرار می گیرند . ضمن آنکه در این بخش وضعیت اتصال شبکه و نیز وضعیت فعلی سیستم همانند تاریخ ، ساعت و درصد استفاده شده از ظرفیت CPU نمایش داده شده است .
• بخش نمایش تصاویر : بخش نمایش تصاویر اصلی ترین بخش صفحه اصلی نرم افزار است . در آن واحد می توان تصویر حداکثر ۳۲ دوربین را نمایش دهد . این تنها ناحیه ای از صفحه نمایش است که قابل مخفی (hidden) نمودن نیست . در یک پیکربندی مشتمل بر چند نمایشگر ، نرم افزار قادر است به تعداد مانیتورهای استفاده شده ، بخش نمایش تصاویر را ارائه دهد . به هر بخش نمایش تصاویر در نرم افزار یک شناسه (ID) خاص اختصاص می یابد .
• بخش ابزار : بخش ابزار مشتمل بر چندین ابزار مربوط به کنترل دوربین هایی است که در بخش فهرست دوربین ها نشان داده شده اند
• فهرست دوربین ها : بخش فهرست دوربین ها دربرگیرنده ساختاری درختی است که در آن کلیه موجودیت های قابل مشاهده و قابل دسترس توسط کاربر را نمایش داده است . شما می توانید هر کدام از موجودیت های موجود در فهرست را با موشواره انتخاب کرده و به سمت بخش نمایش تصاویر بکشید و قرار دهید تا تصویر دریافتی مربوط به آن را مشاهده کنید . شما می توانید یک دوربین را از بخش فهرست دوربین ها انتخاب کرده و با کشیدن آن به سمت ناحیه مانیتور آنالوگ ، تصویر دوربین مربوطه را بر روی مانیتور مورد نظر نشان دهید .
• بخش نمایش پیامها : بخش نمایش پیامها برای نشان دادن رویدادها و وقایع جاری در سیستم در نظر گرفته شده است.

ارزیابی نرم افزار مدیریت هوشمند تصاویر ویدئویی Genetec Omnicast - بخش دوم

مقایسه با دیگر نرم افزارها برای مقایسه بین این نرم افزار و نرم افزارهای مطرح دیگر دو بسته نرم افزاری دیگر که جزء مهمترین رقبای Omnicast می باشند مورد بررسی قرار خواهند گرفت. اولین نرم افزار ، بسته نرم افزار مدیریت تصاویر ویدئویی Bosch است که جهت مدیریت دوربین های نظارت تصویری اغلب از نوع بوش کاربرد دارد و دیگر نرم افزار Milestone است که تقریبا جدی ترین رقیب Omnicast است. 14

Bosch شرکت بوش نرم افزار مدیریت تصاویر خود را در سال ۲۰۰۷ یعنی تقریبا ۱۰ سال بعد از شرکت Genetec تولید کننده نرم افزار Omnicast به بازار ارائه کرد (/us.boschsecurity.www//:http). این بسته نرم افزاری شبیه Omnicast (com.genetec.www//:http ) تنها بر روی سیستم عامل Winodws کار کرده و برخلاف Omnicast دارای معماری بسته ای است . همچنین بر خلاف Omnicast دارای پایگاه داده رابطه ای یا RDBMS ی مانند Server SQL نیست و از زبانی به جز انگلیسی پشتیبانی نمی کند در صورتی که Omnicast حتی از زبان های عربی ، چینی و اسپانیائی پشتیبانی می کند. علاوه بر این مدیریت متمرکزی در نرم افزار شرکت Bosch وجود نداشته و تنظیم دوربین های سیستم باید از طریق وب در خود آن دوربین انجام شود. جداول ۱۱ و ۱۲ به صورت کامل تفاوت های بسته نرم افزاری شرکت بوش را با نرم افزار Omnicast نشان می دهد. البته قابل توجه است که این مقایسه در اسفند ۸۸ انجام شده است و ممکن است پس از آن هر کدام از شرکت های ذکر شده تغییراتی را در نرم افزارهای خود به وجود آورند. همانگونه که در جدول ۱۱ مشاهده می شود. قابلیت های گسترش پذیری نرم افزار Omnicast از لحاظ تعداد دوربین ها در هر سرور و ظرفیت ذخیره تصاویر بسیار بالاتر است. همچنین از لحاظ قابلیت های ویدئوی بر خلاف نرم افزار Omnicast ، نرم افزار بوش از تعداد زیادی Screen پشتیبانی نکرده و Steaming Multi را به صورت کلی پشتیبانی نمی کند . در شکل ۱۲ نیز به خوبی می توان دسترسی پذیری و قابیلت های امنیتی این دو نرم افزار را با یکدیگر مقایسه نمود. یکی از مهمترین قابلیت هایی که Omnicast را از این نرم افزار متمایز می سازد دارا بودن دسترسی پذیری بسیار بالاتر با توجه به استفاده از Failover Directory است. همچنین در Omnicast امکان Clustering وجود دارد و در نرم افزار بوش این قابلیت وجود ندارد.

Milestone نرم افزار Milestone از جمله نرم افزارهای موفقی است که در زمینه مدیریت تصاویر NVR چندین سال است به بازار معرفی شده است و شرکت های زیادی نیز از این نرم افزار استفاده می کنند. بررسی این نرم افزار نشان می دهد که استفاده از آن از نرم افزار مانند نرم افزار Omnicast آسان است. نکته ای که در ابتدا نظر من را به خود جلب کرد این بود که این نرم افزار بر خلاف Omnicast که تنها می تواند تا ۳۲ تصویر را به صورت همزمان در صفحه نمایش نشان دهد می تواند ۶۴ تصویر را روی مانیتور نشان دهد ولی اگر مانیتور شما ۴۰ اینچ باشد می توانید تصاویر را به وضوح مشاهده کنید چرا که اگر در مانیتورهای معمولی که حداکثر ۱۹ اینچ هستند بیشتر از ۱۶ تا حداکثر ۳۲ تصویر داشته باشیم می توانیم به وضوح تصاویر را مشاهده کنیم.