ارزيابی نرم افزار مديريت هوشمند تصاوير ويدئويی Genetec Omnicast – بخش دوم

قابليت های نرم افزار Genetec Omnicast

معماری تحت IP : همانگونه که قبلا نيز اشاره شد معماری نرم افزار Omnicast مبتنی بر IP و تحت شبکه می باشد و هرگونه تنظيم و تغييری در دوربين ها ، مانيتورها و ديگر اجزای سيستم می تواند از طريق شبکه انجام پذيرد. همچنين اجزای سروری اين سيستم می توانند در هر جای شبکه بوده و سيستم به صورت کلی دارای معماری غير متمرکز می باشد. علاوه بر قابليت کار بر روی سيستم های کابلی شبکه اين نرم افزار می تواند از طريق شبکه های بی سيم نيز کار کند.

معماری باز : نرم افزار Omnicast از محدوده گسترده ای از تجهيزات سخت افزاری و واحدهای IP پشتيبانی می کند. اين قابليت به سازمان ها اجازه می دهد که از هر نوع دوربينی که می خواهند استفاده کنند و تنها با استفاده از اينکودری که توسط اين نرم افزار پشتيبانی می شود می توان تصوير اين دوربين را مديريت کرد. 8 همچنين امنيکست از CODEC های زيادی پشتيبانی می کند و اين امر باعث می گردد تا سيستم بتواند سخت افزارهای متنوعی را پشتيبانی کند.

مديریت پهنای باند : نرم افزار Omnicast از پروتوکل Multicasting برای مديريت پهنای باند شبکه استفاده می کند. اين فناوری به کاربران سيستم اجازه می دهد تنها با استفاده از پهنای باند يک Segment از شبکه تصاوير را در هر کجا که در شبکه باشند به صورت همزمان مشاهده کنند. در واقع کاربرانی که منتظر مشاهده تصوير دوربينی هستند به منبع ارسال Stream که همان Encoder يا دوربين IP است متصل نمی شوند بلکه در شبکه به گروه Multicast ی متصل می شوند و می توانند دسترسی مستقيمی به تمامی دوربين هايی که اجازه استفاده از آن را دارند داشته باشند. علاوه بر اين يکی از قابليت های مديريت پهنای باند امنيکست اين است که به مديران سيستم اجازه می دهد تا پهنای باندی که هر واحد ويدئويی استفاده می کند را کنترل و محدود کند.

تصاوير ديجيتالی : امنيکست می تواند بدون آنکه محدوديتی در تعداد دوربين های سيستم داشته باشد ، کيفيت تصاوير تا ۶۰ فريم در ثانيه را نيز مديريت کند. اين نرم افزار از فرمت ويدئوی استاندارد CIF يا Common (Format Intermediate از QCIF تا 4CIF برای نمايش و ذخيره تصاوير استفاده می کند که کيفيت تصاوير را به صورت شبيه تصاوير DVD به کاربران ارائه می دهد. علاوه بر اين اين نرم افزار می تواند از تصاوير به فرمت مگا پيکسل نيز پشتيبانی کند. نکته قابل توجه اينکه اين نرم افزار از روش های 4-MPEG ، 2-MPEG و MJPEG که فرمت های استاندارد فشرده سازی تصاوير ديجيتال می باشند پشتيبانی می کنند و می توانند از چندين استريم ويدئويی از يک دوربين IP يا Encoder را نيز پشتيبانی کند و اين به کاربران اجازه می دهد که برای مديريت پهنای باند بدون ايجاد مشکل در کيفيت تصاوير دوربين ها دو فرمت يکی با کيفيت بالا برای مشاهده در مرکز نظارت و ديگری با کيفيت کمتر تنها جهت ذخيره استفاده کنند. با اينکار می توان مثلا برای مشاهده ۳۰ فريم در ثانيه را انتخاب کرده و برای ضبط تصاوير ۳ فريم درثانيه را انتخاب کنيم.

مديريت آرشيو تصاوير: در امنيکست می توان هر PC را که می خواهيم جهت ذخيره تصاوير انتخاب کنيم. البته برای سيستم های بزرگ نمی توان از PC استفاده کرد برای همين امنيکست قابليت پشتيبانی از فناوری های ذخيره اطلاعات IDE ، SCSI ، RAID ، SAN و NAS را دارد. همچنين می توان برای رکورد تصاوير زمانبندی خاصی داشت يعنی به سيستم گفت در تاريخ و ساعت های خاص تصاوير را ذخيره کند. ( شکل ۷) امنيکست از پايگاه داده رابطه ای Server SQL استفاده می کند که حتی می توان از نسخه Express آن نيز استفاده کرد. اين پايگاه داده جهت ذخيره اطلاعات مربوط به تصاوير ، آلارم ها ، اطلاعات زمانی و ذخيره تصاوير و کلا هر آنچه که سيستم بايد در مورد آرشيو اطلاعات مورد استفاده قرار می گيرد. نکته جالب اينجاست که با وجودی که حجم اطلاعات و Transaction های سيستم بسيار بالا است معماری نرم افزار به نحوی بهينه سازی شده است که نيازی به پايگاه داده قوی مانند اوراکل نياز نمی باشد. البته ناگفته نماند که برخی اوقات در 9 Edition Express Server SQL وقتی حجم اطلاعات بالا می رود جستجوها در اين سيستم با مشکل روبرو می شوند و کاربر مجبور به ايجاد يک بانک اطلاعاتی جديد و انتقال اطلاعات به بانک جديد می باشند که با نصب نسخه Enterprise Server SQL اين مشکل نيز مرتفع می گردد. نکته ديگری که می توان در ارزيابی مديريت ذخيره اين نرم افزار يادآور شد قابليت کنترل ظرفيت ديسک برای ذخيره تصاوير است به اين نحو که تصاوير جديد به جای تصاوير قديمی قرار می گيرند و مثلا اگر ۳۰ گيگابايت برای دو روز ذخيره بدون وقفه اطلاعات کافی باشد پس از روز دوم اطلاعات جديد به صورت FIFO جايگزين اطلاعات اولين ساعات روز دوم يا ۴۸ ساعت پيش خواهند شد. بدين ترتيب هميشه ۴۸ ساعت آخر تصاوير در آرشيو وجود دارد. علاوه بر اين مزيت ديگری که مديريت آرشيو تصاوير اين نرم افزار دارد اين است که می توان دوربين های متفاوتی را به درايو کنترلر های متفاوت داد و بدين نحو سيستم می تواند به صورت همزمان بر روی دو درايو اطلاعاتش را ثبت کند.

دسترسی پذيری: امنيکست توجه بسيار زيادی به مکانيزم افزايش دسترسی پذيری يا Availability دارد. اين نرم افزار با در اختيار گذاردن سرويس Failover که به عنوان پشتيبان سرويس ها عمل می کند درصد توقف سيستم را به صفر می رساند. بدين صورت که اگر مثلا سرويس Directory به هر نحو يا به دليل مشکل در سخت افزار يا نرم افزار در دسترس نبود سرويسDirectory Over Fail که در يک سرور مجزای ديگر است به يک مرتبه وظيفه کنترل کل سيستم را به عهده می گيرد و هيچگونه اختلالی در سيستم به وجود نخواهد آمد. همچنين دسترسی پذيری داده ها نيز مورد نظر اين نرم افزار بوده است و اين نرم افزار با در اختيار قرار دادن سرويس Archiving Redundant قابليت سرويس دهی بدون وقفه را برای آرشيو تصاوير به کاربران می دهد . بدين صورت که اگر سروری که مثلا ۱۰۰ دوربين را مديريت و آرشيو می کند به کل از کار بيافند بدون اينکه حتی ۱ ميلی ثانيه نيز وقفه در سيستم به وجود آيد سرور Failover آن آرشيور وظيفه کنترل آن دوربين را به دست خواهد گرفت. يکی از قابليت هايی ديگری که اين سيستم دارد و می تواند به دسترسی پذيری اين سيستم کمک کند قابليت Backup Regular است که با پشتيبانی ابزارهای NTBackup اين امکان را به مديران سيستم می دهد تا بتوانند تصاوير ويدئويی را بر روی Tape ذخيره کنند تا روزی که به آن نياز دارند بتوانند به راحتی آن اطلاعات را بازيابی و مشاهده نمايند.

امکانات امنيتی : اين نرم افزار دارای لايه های امنيتی خاصی است که امکان تقلب يا دسترسی غير مجاز را به اين سيستم از کاربران غير مجاز می گيرد. علاوه بر اين امنيکست تمامی مبادلات اطلاعات بين encoder و سرورهای سيستم را با استفاده از فناوری SSL bit 128 رمزگذاری می کند و از امضای ديجيتالی يا Digital Signature برای هر فريم تصوير استفاده می کند به نحوی که اگر فريمی در تصوير جابجا شود قابل پيگيری باشد و در صورتی که حتی يک پيکسل در فريم با امضای ديجيتال همخوانی نداشته باشد آن تصوير از نظر 10 امنيکست تصوير دستکاری شده است و فاقد ارزش استناد کردن است . از اين قابليت اغلب در مراکز حساس مانند موزه ها يا مراکز پليس استفاده می شود. همچنين همانگونه که قبلا نيز اشاره شد تمامی کاربران بايد از طريق مکانيزم خاصی به سيستم Login کرده و در صورت غير مجاز بودن کاربران از ورود آن ها به سيستم جلوگيری خواهد شد.
مکانيزم وقايع : امنيکست دارای مکانيزمی است که می توان با استفاده از آن کاربران وقايع را کنترل و عکس العمل های لازم را داشته باشند. Event ها اصولا در امنيکست وقايعی هستند که از طرف PTZ ، Archiver ، دوربين ها، کاربران و O/I اتفاق می افتد و امنيکست می تواند Action هايی مربوط به آن اتفاق داشته باشد. مثلا رکورد کردن تصاوير را متوقف يا شروع کند يا ايميلی را به کاربری ارسال نمايد. ( شکل ۸ ) علاوه بر مکانيزم وقايع در امنيکست ، اين نرم افزار دارای سيستم مديريت آلارم ها نيز می باشد. اين فناوری برای مواقعی است که نياز به عکس العمل سريع از طرف کاربران است و تصاويری که آلارم روی آن تنظيم شده است روی مانيتورها به صورت Visually نمايش داده می شوند. وقتی Event ی در سيستم به وجود آيد آلارم مورد نظر با Alarm Trigger فعال می شود و آلارم در صفحه نمايش افرادی که قبلا در ليست گيرندگان آن آلارم ثبت شده اند نمايش داده می شود.

تشخيص حرکت در تصوير: اين قابليت را Detection Motion می نامند . نرم افزار Omnicast از اين فناوری استفاده می کند و تصويررا به ۱۳۲۰ بلاک مجزا تقسيم می کند. سپس با آلگوريتم خاصی جابجايی در آن بلاک تصوير و درصد بلاک ها و محل جابجای مديريت می شود. ( شکل ۹)

in-Plug های نرم افزاری : نرم افزار Omnicast می تواند به چندين نرم افزار ديگر با استفاده از in-Plug هايی که در اين نرم افزار دارند ارتباط مستقيم برقرار کند. مثلا نرم افزار iOmniseint يا ObjectVideo که نرم افزارهای آناليز ويدئويی هستند می توانند به راحتی به اين نرم افزار متصل شوند. همچنين سيستم های کنترل دسترسی مانند Perfect Picture GE ، OnGuard Lenel و Velocity Hirsh نرم افزارهای کنترل دسترسی هستند که می توانند به Omnicast متصل شده و تمامی کنترل آن نرم افزارها از درون Omnicast انجام پذيرد. يکی ديگراز امکانات خوبی که در ارتباط با نرم افزارهای ديگر در Omnicast قرار دارد توانايی ارتباط با Wall Video هايی مانند Barco است که می توان از آن طريق تمامی کنترل ديوارهای ويدئويی را انجام داد.

ارزيابی محيط کاری کاربران: در اين قسمت به ارزيابی نرم افزار کاربردي (LV) Viewer Live (شکل ٤) که به عنوان مرکز کنترل و نظارت کل سيستم امنيتی عمل مي کند می پردازيم . با استفاده از Viewer Live ، پرسنل امنيّتي قادر به دريافت تصاوير زندة متحرک ، کنترل حرکات دوربين ، دريافت اخطارها و آلارمهاي لحظه اي بر روي صفحة نمايش ، ضبط و چاپ عکسهاي فوري گرفته شده از تصاوير ويدئويي ، مشاهدة بازپخش تصاوير گرفته شده و علامت گذاري برخي تصاوير خاص و استفاده از بسياري ديگر از امکانات و قابليتها خواهند بود . ضمن آنکه نرم افزار Viewer Live قادر به تلفيق و يکپارچه سازي کلية فرا داده هاي (metadata) دريافتي از سيستمهاي طرفهاي ثالث در قالب مجموعه اي از رخداد ها و وقايعي که مي توانند باعث توليد اخطارها و آلارمهاي هشدار شوند ، مي باشد . اين نرم افزار هم بسيار قوي و هم بسيار واضح و ساده است . نرم افزار Viewer Live کلية ابزارهاي مورد نياز براي دستيابي به يک درک کامل و تمام عيار از وقايع و رخدادهاي اتفاق افتاده در محدودة تحت کنترل و نيز اعمال تدابير مديريتي لازم با استفاده از واسط کاربري مطلوب و تصاوير لحظه اي و بلادرنگ را ارائه داده است. LV داری قابليت های : مشاهداتی ، شخصي سازي محيط مشاهده ، کنترل دوربين ها و علامتگذاري وقايع مهم و مديريت آلارم می باشد.

ارزيابی نرم افزار مديريت هوشمند تصاوير ويدئويی Genetec Omnicast - بخش دوم

قابليتهاي مشاهداتي
• مشاهده دوربين ها در قالب گروه بنديهاي منطقي
• مشاهده هر منبع تصوير مورد نظر صرفاٌ به يک عمل کشيدن و گذاردن (Drop & Drag) ساده
• مشاهده منبع تصوير مورد نظر بر روي مانيتور آنالوگ
• مشاهده و کنترل دوربين ها
• مشاهده و کنترل ترتيب دوربين ها
• مشاهده و کنترل نقشه ها
• مشاهده و کنترل آلارمها
• مشاهده فراداده هاي مربوط به دوربين ها

شخصي سازي محيط مشاهده
• جابجايي و انتقال ساده و سريع ميان ساختارهاي مختلف صفحة نمايش کاربر
• شخصي سازي ساختار صفحه نمايش کاربر
• شخصي سازي نوارهاي ابزار
• ضبط و به کار گيري مجدد ساختار صفحه نمايش شخصي سازي شده
• مشاهدة تصاوير ويدئويي به صورت تمام صفحه (Screen Full) 12
• شروع/ پايان يک گشت حفاظتي (Tour Guard) در سيستم
• تنظيم نرم افزار کاربردي به عنوان يک wall video IP

کنترل دوربين ها و علامتگذاري وقايع مهم
• منع دسترسي به تصاوير برخي از دوربين ها براي گروه هاي خاصي از کاربران
• استفاده از الگوها و پيش تنظيمات PTZ (گردش افقي ، عمودي و زوم)
• تعريف پيش تنظيمات و الگوها براي نواحي خودکار
• استفاده از زوم ديجيتال هنگاميکه زوم اپتيکال امکانپذير نباشد .
• ضبط دستي تصاوير
• نگهداري يک کپي محلي از هرآنچه که بر روي صفحه مشاهده مي شود
• علامتگذاري تصاوير براي ارجاع راحت تر در آينده
• ّاجراي مجدد اعمال جا افتاده و معوقه
• چاپ يا ضبط آخرين فريم مشاهده شده
• امکان استفاده از موس و صفحه کليد رايانه براي کار با نرم افزار (Key Short)

مديريت آلارم
• ارسال فوري پيام هشدار
• فعال و غير فعال کردن امکان صدور آلارم براي tile ها
• توليد آلارمهاي حساس به زمينه
• مشاهده و کنترل آلارمها
• اعلام وصول ارسال مجدد و غيرفعال ساختن پيغامهاي آلارم
• پيکربندي ارسال خودکار (forward auto) آلارم
• مشاهدة سوابق آلارمهاي اعلام شدة قبلي (History Alarm)
• نظارت و کنترل ساير رويدادهاي سيستم فضاي کاري نرم افزار Viewer Live به هفت بخش اصلي تقسيم مي شود (شکل ۱۰) . تمامي اين بخشها را مي توان به صورت مخفي يا با سايز کوچکتر تنظيم نمود تا فضاي بيشتري براي بخش نمايش تصاوير يعني تنها بخشي که امکان مخفي (hidden) نمودن آن وجود ندارد ، پديد آيد . 13
• منو : منوي اين نرم افزار همان منوي استاندارد نرم افزاري Windows است . اين منو امکان مي دهد که بسياري از کارکردها به جاي آنکه با موشواره صورت گيرد از طريق صفحه کليد رايانه به انجام برسد . البته برخي از فرامين من جمله ، فرامين مربوط به تغيير تنظيمات نرم افزار فقط از طريق منو قابل دسترس هستند .
• نوار ابزار : نوار ابزار نرم افزار در واقع نمايانگر شکل گرافيکي تعدادي از ابزارهاي نرم افزار است که به دفعات مورد استفادة کاربر قرار مي گيرند . ضمن آنکه در اين بخش وضعيت اتصال شبکه و نيز وضعيت فعلي سيستم همانند تاريخ ، ساعت و درصد استفاده شده از ظرفيت CPU نمايش داده شده است .
• بخش نمايش تصاوير : بخش نمايش تصاوير اصلي ترين بخش صفحة اصلي نرم افزار است . در آن واحد مي توان تصوير حداکثر ۳۲ دوربين را نمايش دهد . اين تنها ناحيه اي از صفحة نمايش است که قابل مخفي (hidden) نمودن نيست . در يک پيکربندي مشتمل بر چند نمايشگر ، نرم افزار قادر است به تعداد مانيتورهاي استفاده شده ، بخش نمايش تصاوير را ارائه دهد . به هر بخش نمايش تصاوير در نرم افزار يک شناسه (ID) خاص اختصاص مي يابد .
• بخش ابزار : بخش ابزار مشتمل بر چندين ابزار مربوط به کنترل دوربين هايي است که در بخش فهرست دوربين ها نشان داده شده اند
• فهرست دوربين ها : بخش فهرست دوربين ها دربرگيرندة ساختاري درختي است که در آن کلية موجوديت هاي قابل مشاهده و قابل دسترس توسط کاربر را نمايش داده است . شما مي توانيد هر کدام از موجوديت هاي موجود در فهرست را با موشواره انتخاب کرده و به سمت بخش نمايش تصاوير بکشيد و قرار دهيد تا تصوير دريافتي مربوط به آن را مشاهده کنيد . شما مي توانيد يک دوربين را از بخش فهرست دوربين ها انتخاب کرده و با کشيدن آن به سمت ناحيه مانيتور آنالوگ ، تصوير دوربين مربوطه را بر روي مانيتور مورد نظر نشان دهيد .
• بخش نمايش پيامها : بخش نمايش پيامها براي نشان دادن رويدادها و وقايع جاري در سيستم در نظر گرفته شده است.

ارزيابی نرم افزار مديريت هوشمند تصاوير ويدئويی Genetec Omnicast - بخش دوم

مقايسه با ديگر نرم افزارها برای مقايسه بين اين نرم افزار و نرم افزارهای مطرح ديگر دو بسته نرم افزاری ديگر که جزء مهمترين رقبای Omnicast می باشند مورد بررسی قرار خواهند گرفت. اولين نرم افزار ، بسته نرم افزار مديريت تصاوير ويدئويی Bosch است که جهت مديريت دوربين های نظارت تصويری اغلب از نوع بوش کاربرد دارد و ديگر نرم افزار Milestone است که تقريبا جدی ترين رقيب Omnicast است. 14

Bosch شرکت بوش نرم افزار مديريت تصاوير خود را در سال ۲۰۰۷ يعنی تقريبا ۱۰ سال بعد از شرکت Genetec توليد کننده نرم افزار Omnicast به بازار ارائه کرد (/us.boschsecurity.www//:http). اين بسته نرم افزاری شبيه Omnicast (com.genetec.www//:http ) تنها بر روی سيستم عامل Winodws کار کرده و برخلاف Omnicast دارای معماری بسته ای است . همچنين بر خلاف Omnicast دارای پايگاه داده رابطه ای يا RDBMS ی مانند Server SQL نيست و از زبانی به جز انگليسی پشتيبانی نمی کند در صورتی که Omnicast حتی از زبان های عربی ، چينی و اسپانيائی پشتيبانی می کند. علاوه بر اين مديريت متمرکزی در نرم افزار شرکت Bosch وجود نداشته و تنظيم دوربين های سيستم بايد از طريق وب در خود آن دوربين انجام شود. جداول ۱۱ و ۱۲ به صورت کامل تفاوت های بسته نرم افزاری شرکت بوش را با نرم افزار Omnicast نشان می دهد. البته قابل توجه است که اين مقايسه در اسفند ۸۸ انجام شده است و ممکن است پس از آن هر کدام از شرکت های ذکر شده تغييراتی را در نرم افزارهای خود به وجود آورند. همانگونه که در جدول ۱۱ مشاهده می شود. قابليت های گسترش پذيری نرم افزار Omnicast از لحاظ تعداد دوربين ها در هر سرور و ظرفيت ذخيره تصاوير بسيار بالاتر است. همچنين از لحاظ قابليت های ويدئوی بر خلاف نرم افزار Omnicast ، نرم افزار بوش از تعداد زيادی Screen پشتيبانی نکرده و Steaming Multi را به صورت کلی پشتيبانی نمی کند . در شکل ۱۲ نيز به خوبی می توان دسترسی پذيری و قابيلت های امنيتی اين دو نرم افزار را با يکديگر مقايسه نمود. يکی از مهمترين قابليت هايی که Omnicast را از اين نرم افزار متمايز می سازد دارا بودن دسترسی پذيری بسيار بالاتر با توجه به استفاده از Failover Directory است. همچنين در Omnicast امکان Clustering وجود دارد و در نرم افزار بوش اين قابليت وجود ندارد.

Milestone نرم افزار Milestone از جمله نرم افزارهای موفقی است که در زمينه مديريت تصاوير NVR چندين سال است به بازار معرفی شده است و شرکت های زيادی نيز از اين نرم افزار استفاده می کنند. بررسی اين نرم افزار نشان می دهد که استفاده از آن از نرم افزار مانند نرم افزار Omnicast آسان است. نکته ای که در ابتدا نظر من را به خود جلب کرد اين بود که اين نرم افزار بر خلاف Omnicast که تنها می تواند تا ۳۲ تصوير را به صورت همزمان در صفحه نمايش نشان دهد می تواند ۶۴ تصوير را روی مانيتور نشان دهد ولی اگر مانيتور شما ۴۰ اينچ باشد می توانيد تصاوير را به وضوح مشاهده کنيد چرا که اگر در مانيتورهای معمولی که حداکثر ۱۹ اينچ هستند بيشتر از ۱۶ تا حداکثر ۳۲ تصوير داشته باشيم می توانيم به وضوح تصاوير را مشاهده کنيم.