نحوه ارتقا دامین کنترلر ها

پیش از ارتقاء دامین کنترلر ها به نسخه جدیدی از سیستم عامل Windows Server بهتر است ابتدا اطمینان حاصل شود در سراسر دامین، دامین کنترلر ها دارای خطایی نباشند و در صورت وجود خطا، ابتدا خطا ها برطرف گردد. ابزار های زیر می تواند مدیران شبکه را در خصوص یافتن خطا ها کمک کند، البته Event Viewer می تواند به خوبی گزارشی از وقایع پیشین در اختیار شما قرار دهد:

Dcdiag /v /c /d /e /s:DCName >c:dcdiag.log

Repadmin /showrepl DCName /verbose /all /intersite >c:repl.log

Dnslint /ad /s “DCIPAddress”

علاوه بر آن لازم است از ابزار Adprep.exe که در بخش پیشین مورد بررسی قرار گرفت جهت به روز رسانی نسخه سیستم عامل دامین کنترلر ها مورد استفاده قرار گیرد. در فرآیند ارتقا، نسخه Schema به روز می شود. لذا لازم است از یک اکانت با سطح دسترسی مناسب جهت انجام به ارتقا استفاده کنید. اگر برای تایید هویت کاربر مدیر با سطح دسترسی مناسب (Authentication) به کارت هوشمند (Smart Card) نیاز است، باید سرور ابتدا عضو دامین شده باشد و در اصطلاح Member Server باشد.

از دستور زیر می توانید برای اطلاع از ورژن Schema استفاده کنید:

Dsquery * cn=schema,cn=configuration,dc=domain,dc=local -scope base -attr objectVersion

سیستم عامل ورژن
Windows 2000 Server        13
Windows Server 2003        30
Windows Server 2003 R2   31
Windows Server 2008       44
Windows Server 2008 R2   47
Windows Server 2012       56

توجه داشته باشید که اگر لازم است یک DC ابتدا Demote شود از recovery agents EFS certificate نسخه پشتیبان تهیه کرده باشید. برای ارتقا به Windows Server 2012 لازم است حداقل Functional Level در دامین Windows Server 2003 باشد.

How to upgrade domain controllersمشابه با روند نصب AD DS یک دامین کنترلر جدید اضافه کنید. توجه داشته باشید که Active Directory database، log files و SYSVOL را روی یک پارتیشن Resilient File System – ReFS قرار ندهید. این فایل ها لازم است روی پارتیشین هایی با فایل سیستم NTFS قرار گیرد. پس از مراحل نصب، لازم است تا FSMO Master را روی دامین کنترلر جدید منتقل کنید. در این صورت گروه های Security پیش فرض جدید Windows Server 2012 ساخته خواهند شد. پس از این انتقال لازم است Time Service دوباره تنظیم گردد.smile icon

دیدگاه 1
  1. MostafaNorzade says

    ممنونن از زحماتتون
    ولی در مورد انتقال FSMO Rol ها هیچ توضیحی ندادید. شاید خیلی ها باشند جا به جا کردن این 5تا رول رو بلد نباشند.
    اصلا در مبحث ارتقا ویندوز مهمترین مطلبش همین بخشه.وگرنه بقیش که یه نصب اکتیو دیگه

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.