بررسی قابلیت Predictive DRS در vSphere 6.5

در طول چند سال اخیر قابلیت DRS روزبه‌روز واکنش پذیر تر شده و قابلیت های جدیدی به آن اضافه شده است هر تغییری که در حجم کاری ماشین های مجازی ایجاد می شود باعث تحریک DRS شده و سبب می شود تا با انتقال ماشین های مجازی بین هاست ها سعی در توزیع حجم کاری به صورت متعادل بین هاست ها کند. در vSphere 6.5  این قابلیت به سبب ارتباطی که vCenter با vRops برقرار می کند می‌تواند پیش بینی هایی در رابطه با حجم کاری ماشین های مجازی داشته باشد و شرایط را قبل از بالا رفتن حجم کاری ماشین های مجازی برای آنها آماده کنند برای مثال اگر حجم کاری ماشین های مجازی هر روز در ساعت ۹ صبح بالا می‌رود Predictive DRS می تواند این بالارفتن حجم را با استفاده از داده های تاریخی جمع‌آوری شده توسط vRops شناسایی کرده و با انجام فرآیندهای زیر شرایط بهتری را برای ماشینهای مجازی ایجاد کنند.

  1. انتقال ماشین های مجازی به هاست های مختلف برای جلوگیری از Over-commitment هاست ها.
  2. خارج کردن هاست های Standby توسط قابلیت DPM برای تطبیق نیازهای آینده.

روش کار Predictive DRS

برای فعال سازی این قابلیت ابتدا نیاز است تا vCenter را با یک vRops که از قابلیت پشتیبانی می‌کنند وصل کنید بعد از اتصال vRops شروع به مانیتور کردن الگوی مصرف منابع ماشین های مجازی می‌کند پس از به دست آوردن این الگو و گذشت زمان یادگیری پیش بینی های لازم در رابطه با تک تک ماشین های مجازی انجام می شود و برای استفاده  DRS در اختیار vCenter قرار می گیرد پس از به دست آوردن پیش بینی های لازم در رابطه با حجم کاری ماشین های مجازی DRS از فرمول زیر برای بدست آوردن نیازهای آینده ماشین های مجازی استفاده می کنند

نیاز ماشین = بیشترین(استفاده فعلی ماشین، پیش بینی استفاده آینده)

توجه داشته باشید که انتخاب بزرگترین مقدار در فرمول بالا باعث می‌شود که استفاده فعلی ماشین های مجازی قربانی پیش بینی آینده آن نشود و اگر مقدار پیش‌بینی برای یک ماشین مجازی وجود نداشته باشد استفاده فعلی آن از منابع در نظر گرفته می شود.

فاصله زمانی Look Ahead

پیش بینی هایی که vCenter از vRops دریافت می کنند برای یک فاصله زمانی خاص می باشد که از زمان فعلی شروع می شود این فاصله زمانی Look Ahead Interval نام دارد این زمان به صورت پیش‌فرض ۶۰ دقیقه می باشد و این ۶۰ دقیقه از زمان فعلی شروع می شود یعنی تمام پیش‌بینی‌هایی برای یک ساعته آینده می‌باشد و اگر در یک ساعت آینده افزایش یا کاهش حجم کاری صورت گیرد توسط DRS قابل شناسایی و کنترل می باشد.

بررسی یک سناریو

در این سناریو نشان داده می شود که چگونه قابلیت DRS ماشین های مجازی را از هاست با آدرس آی پی 10.165.234.43 انتقال می دهد تا بتواند فضای لازم برای کنترل حجم کاری که در آینده بر روی این هاست متحمل می شود را داشته باشد. شکل زیر الگوی بار مصرفی را که توسط vRops تولید شده است را نشان می دهد.

predictive-drs-vsphere-6-5-1

بعد از ارسال این پیش‌بینی‌ها برای vCenter با وجود توزیع بار به صورت متعادل بین هاست ها DRS شروع به انتقال ماشین های مجازی از هاست 10.165.234.43 می کند به تصاویر زیر توجه کنید.

predictive-drs-vsphere-6-5-2 predictive-drs-vsphere-6-5-3در تصویر زیر مشاهده می کنید که حجم مصرفی منابع هاست 10.165.234.43 کاهش یافته تا بتواند حجم اضافی که در فاصله زمانی نه چندان دور به سراغ این هاست خواهد آمد را تحمل کند.smile icon

predictive-drs-vsphere-6-5-4

دیدگاه 1
  1. samadireza says

    واقعا عالی بود.
    مشکرم

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.