بررسی فشرده سازی هارد دیسک مجازی در Hyper-V

هارد دیسک یکی از مهمترین قطعاتی است که در سیستم های شما می تواند اهمیت زیادی برای شما داشته باشد و برای همین باید با مدیریت آن آشنا باشید. Compacting  به معنی فشرده ساز است .فشرده سازی هارد دیسک های مجازی یعنی کاهش اندازه اندازه هارد دیسک مجازی تا حدی که ممکن است ، بدون انکه کوچکترین اطلاعاتی از دست برود.  عموما از فشرده سازی در یکسری موقعیت های خاص استفاده میشود مثل :

 • بعد از نصب سیستم عامل (بدلیل اینکه فایل موقتی زیادی وجود دارد)
 • بعد از پاک کردن حجم زیادی از اطلاعات
 • زمانی که شما میخواهید یک هاید دیسک مجازی را برای آرشیو یا برای توسعه بر روی کامپیوتر دیگر استفاده کنید.

شما تنهای هارد دیسک  های مجازی دینامیک را میتوانید فشرده کنید، شما هیچ نوع دیگری از هارد دیسک مجازی را نمی توانید فشرده کنید.اگر چه شما میتوانید یک هارد دیسک ثابت (fixed ) را به یک هارد دیسک دینامیک تبدیل کنید و سپس آن را فشرده کنیدو یا اگر هم می خواهید یک هارد دیسک مجازی differencing را فشرده کنید در ابتدا شما باید تغییرات این هارد دیسک مجازی را با هارد دیسک والد ادغام کنید و سپس دیسک والد را فشرده کنید ، البته اگر دیس والد هم از نوع هارد دیسک مجازی دینامیک است . برای اینکه مطمدن شوید که به بهترین وجه ممکن هارد دیسک خود را فشرده می کنید. شما نیاز به یکسری کارها قبل از فشرده سازی دیسک نیاز دارید ، پس به سیستم عامل ماشین محازی که به این هارد دیسک متصل است رفته و اقدامات زیر را انجام دهید.

 • پوشه های موقت (temporary folders) و فایل و پوشه هایی را که نیاز ندارید را پاک کنید.
 • سطل آشغال را پاک کنید.
 • دیسک های خود را Defragment کنید.

از یک برنامه جانبی برای صفر کردن فایل های پاک شده  استفاده کنید که باعث میشوید اطلاعات پاک شده را با صفر جایگزین کند. زمانی که شما فایل ها را از یک هارد دیسک مجازی پاک می کنید، اطلاعات همراه آن تا زمانی که رونویسی نشود پاک نمیشوند. این نرم افزار ها با استفاده از  صفر کردن این  اطلاعات باعث میشود هارد دیسک مجازی فشرده تر شود. زمانی که شما یک هارد دیسک مجازی را فشرده می کنید سکتورهایی که صفر هستند از هارد دیسک مجازی پاک میشوند که باعث کاهش حجم فشرده شده می باشد.

نکته : دقت داشته باشید فشرده سازی یک هارد دیسک مجازی مقدار زیادی از منایع پردازنده را مصرف می کند. پس سعی کنید بر روی محیط واقعی کمتر انجام داده و یا اصلا انجام ندهید.

فشرده سازی یک هارد دیسک نیازمند فضای کافی برای ذخیره موقتی فایل های فشرده و غیر فشرده می باشد. به این دلیل که ابتدا هارد دیسک مجازی فشرده جدید ایجاد مییشود و سپس دیسک غیر فشرده ایجاد میشود.. اگر فضای کافی برای انجام این فرآیند وجود نداشته باشد ، به عنوان خطا یک لاگ در event log ثبت میشود. برای پیاده سازی فشرده سازی هارد دیسک مجازی بر روی ماشین مجازی راست کلیک کرده و بر روی Settings کلیک کنید.

 بررسی فشرده سازی هارد دیسک مجازی در Hyper-V

سپس در پنجره تنظیمات بر روی هارد دیسک مجازی خود کلیک و بر روی Inspect کلیک کنید.

 بررسی فشرده سازی هارد دیسک مجازی در Hyper-V

همانطور که می بینید هارد دیسک مجازی ما از نوع دینامیک است و حجم فضای مصرف شده آن نیز 22.2 گیگابایت است.حال بر روی Edit کلیک کنید تا ویزارد ویرایش هارد دیسک مجازی باز شود.

 بررسی فشرده سازی هارد دیسک مجازی در Hyper-V

در این صفحه Compact را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.

 بررسی فشرده سازی هارد دیسک مجازی در Hyper-V

پس از مشاهده تنظیمات بر روی Finish  کلیک کنید .

 بررسی فشرده سازی هارد دیسک مجازی در Hyper-V

بسته به حجم مصرفی هارد دیسک مجازی شما ممکن است چند دقیقه طول بکشد.

 بررسی فشرده سازی هارد دیسک مجازی در Hyper-V

پس از پایان عملیات فشرده سازی ، دوباره به تنظیمات ماشین مجازی برگشته و بر روی Inspect کلیک کنید ، همانطور که درتصویر زیر می بینید حجم مصرفی هارد دیسک مجازی از 22.2 گیگا بایت به 22.13 گیگابایت کاهش یافته است.

نکته :برای کاهش بهتر حجم مصرفی لطفا به نکات بالا که گفته شد دقت کنید.

 بررسی فشرده سازی هارد دیسک مجازی در Hyper-V
2 دیدگاه
 1. محمدی says

  ممنون

 2. lordteso says

  سلام خسته نباشيد سرور مجازي که من دارم باهاش کار ميکنم فايل هايي با فرمت avhd ساخته که حجمش خيلي بالا رفته چيکارش ميشه کرد ؟

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.