بررسی ساختار دسکتاپ مجازی مایکروسافت

Remote App

Remoteapp يکي ديگر از شيوه هاي مجازي سازي نرم افزار بر روي دسکتاپ کاربر مي باشد. با Remoteapp نرم افزار بر روي ويندوز سرور اصلی نصب و اجرا ميشود و بوسيله RDS نرم افزار را براي کاربران انتشار داده میشود ، کاربر دقيقا همانند يک نرم افزار که به حالت به معمولي نصب ميشود با آن مواجه میشود ، اين نرم افزار به طور مثال میتوانید به استارت ويندوز 8 اضافه کنید . اين شيوه مزايایي دارد که باعث ميشود مديران شبکه از اين روش براي توسعه نرم افزار هاي خود استفاده کنند. در زير برخي از اين مزايا بيان شده است.

نرم افزاي هاي Remoteapp نياز به نصب به صورت لوکالي يا محلي ندارند. نرم افزار هاي Remoteapp نياز به محل ذخيره سازي و فضا براي اجرا ندارند. اطلاعات نرم افزار و کاربر که نرم افزار به ان دسترسي دارد و با مشغول عمليات است به سيستم کاربر انتقال داده نميشود ، اين کار به حفظ اطلاعات و افزايش امنيت کمک مي کند. در حقيقت شما تصويري از انها را مي بينيد. يک کنسول مديريتي مرکزي براي انتشار نرم افزار هاي Remoteapp فراهم شده است. نرم افزار هاي Remoteapp تحت کنترل هستند و به همواره در دسترس کاربر قرار ميگرد.

در اينجا يک سري نکات مورد توسعه Remoteapp گفته میشود تا درزمان پياده سازيي در طرح های واقعی مد نظر داشته باشید. نرم افزار هايRemoteapp به صورت آفلاين استفاده نمي توانند بشوند. نرم افزار هاي بايد بر روي سيستمي نصب شوند که ويندوز سرور 2012 نصب است و رول RD Session Host فعال باشد. که اين خود مانعي براي توسعه بضعي از نرم افزارها خاص ميباشد.البته شما ميتوانيد از ويندوز سرور 2008 R2 استفاده کنيد . ولي در اين ویکی همانطور که قبلا گفتم ، تنها به بررسي در ويندوز سرور 2012پرداخته ميشود.

Application Virtualization

در این ویکی تمام تمرکز ما بر ارائه نرم افزار بصورت مجازي به کاربر است به طوري که ديگر نياز به نصب عادي بر روي سيستم کاربر نميباشد ، همچنين کاربر احساس نکند که اين برنامه بر روي سيستم او اجرا نميشود، هدف مايکروسافت در اين زمينه راحت تر و ساده کردن کار مديران براي توسعه و مديريت نرم افزارو همچنين احساس امنيت و رضايت بیشتر براي مشتريان در هنگام استفاده از نرم افزار ميباشد ، بطوري ديگر کاربر ميداند همواره نرم افزار او در اختيارش قرار دارد.براي پياده سازي از دو تکنولوژي زير ميتوانيم استفاده کنيم

  • Application Virtualization (APP-V)
  • Remote App

معرفی App-V

اين تکنولوژي به شما اين امکان را ميدهد که بتوانيد از نرم افزار هاي خود حالتي مجازي ايجاد کنيد و ان ها را براي کاربران خود توسعه دهيد ، بدون اينکه نياز باشد شما آنها را نصب کنيدو يا کاربران مراحل خاصي را انجام دهند. با اين کار مديريت توسعه و پشتيباني آن آسان ميشود. آپدیت نرم افزار ، توسعه پچ های امنیتی و نصب و با پاک کردن نرم افزار نیز راحت تر شده است. همچنين مشکلات نظير تضاد بين نرم افزار ها را ديگر مشاهده نمي کنيد. در زیر بعضی از ویژگی های برتر این محصول را با هم مرور می کنیم.

بستر نرم افزاری یکپارچه

APP-Vيک روش بسيار سريع و راحت و قابل انعطاف پذير براي توسعه نرم افزار در درون يک سازمان يا دپارتمان می باشد به نحوي که کاربر بتواند بسيار سريع با اين نرم افزار کار کند ، و اگر دسکتاپ خود را عوض کرد و به طور مثال از تبلت استفاده کرد تنها با نصب App-V Agent تمام نرم افزار ها در اختيارش باشد. بدون نياز به ريستارت و يا اينکه نگران مشکلاتي مثل عدم سازگاري و يا عدم لايسنس مناسب و يا … باشد.

مجازی سازی انعطاف پذیر

دستگاه هاي موبايلي مثل لپ تاپ، تبلت و موبايل قادر هستند نرم افزار را دانلود و ياCacheکنند تا نرم افزار همواره براي شما در اختيارتان باشد ، تا حتي اگر لپ تا شما به شبکه متصل نباشد، بتوانید از این نرم افزار های استفاده کنید .يکي ديگر از مزيت هايApp-V بدين صورت است که ديگر شما نگران اپديت نرم افزار خود نيستيد و دچار مشکلاتي از قبيل نحوه آپديت نميشويد. در App-V Server در ابتدا مدير شبکه نرم افزار مورد نظر که آپديت براي آن صادر شده است را را بروزرساني کرده و اگر حتي نياز به لايسنس دارد ؛ لايسنس آن را هم انجام ميدهد و سپس ان را توسعه ميدهد. و کاربر ميتواند به سرعت از نسخه جديد استفاده کند بدون نياز به اينکه سيستم کاربرريستارت بشود.

مدیریت قدرتمند و راحت

شما براي مديريت App-V ميتوانيد از App-V Serverيا SCCM استفاده کنيد، که به راحتي ميتوانيد نرم افزار را براي کاربراني که نياز دارند توسعه دهيد. به راحتي ميتوانيد مديريت لايسنس ها را بر عهده بگيريد.

Microsoft Application Virtualization Management Server

کنسول مدیریتی App-V می باشد ، که به صورت یک وب سایت که برپايه Silverlight® است بنا شده است و شما با استفاده از مرورگر خود قادر خواهيد بود به کنسول وصل شويد که اين خود باعث ميشود تا مدير شبکه بتواند از هرجاي شبکه به ان متصل شود و تنظيمات مربوط به پيکربنديApp-V را کنترل و در صورت نياز تغيير دهد. این کنسول مدیریتی از SQL Server به عنوان پایگاه داده اش استفاده می کند. این کنسول با آمیخته شدن با ساختار AD موجود به شما اجازه ، میدهد به راحتی کاربران را احراز هویت کرده و در صورت لزوم به گروهایی خاص و یا افرادی نرم افزار های خاص را ندهید. مانيتورينگ و جمع اوري اطلاعات به مديران اطلاعات مفيد در زمينه نرم افزار و کاربراني که با اين نرم افزار کار ميکنند، این کنسول هر آنچه که برای مدیریت نیاز دارید ، را به شما می دهد . از قبیل اضفه کردن و یا پاک کردن نرم افزار ، تغییر سطح دسترسی و یا گسترش میانبر نرم افزار بین کلاینت ها و…

App-V Publishing Server محلي است که نرم افزار شما در آن جا نگه داري ميشود و براي اجرا نيز در آن سرور اجرا ميشود. در اين سناريو ما App-V Publishing Server و App-V Management serversبر روي يک سرور نصب ميشود. اما در سناريو واقعي بهتر است انها را جدا از هم نصب کنید.

Microsoft Application Virtualization Desktop Client

App-V Windows Desktop Client براي دريافت نرم افزار هاي مجازي از سرور استفاده ميشود و قابليت انتشار نرم افزار بر روي سيستم کاربر را ممن می سازد. App‑V Client تنظيمات کاربر بر روي نرم افزار مثل رجيستري و يا تغييرات را که در يوز پروفايل هر کاربر ذخيره مي کند تا در سري بعدي که کاربر به نرم افزار رجوع کرد با مشکلي روبرو نشود.

Microsoft App-V RDS Client

App-V RDS Client اين امکان را مي دهد تا بتواند از App-V در Session استفاده کنند.

Microsoft Application Virtualization Sequencer

water

App-V Sequencer یک کنسول نصب چند مرحله ای است که مي توانيد نرم افزار هاي معمولي را به صورت مجازي تغيير دهيد. Sequencer يک نرم افزار را به صورت یک پکيج ايجاد مي کند که شامل يکسري فايل ثابت و بدون تغيير مي باشد. اين پکيج شامل يک فايل APPV و يک فايل نصبي ويندوز MSI و چندين فايل XML که شامل Report ، PackageName_DeploymentConfig و PackageName_UserConfig مي باشد.smile icon

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.