بررسی ساختار دسکتاپ مجازی مایکروسافت

Remote App

Remoteapp یکی دیگر از شیوه های مجازی سازی نرم افزار بر روی دسکتاپ کاربر می باشد. با Remoteapp نرم افزار بر روی ویندوز سرور اصلی نصب و اجرا میشود و بوسیله RDS نرم افزار را برای کاربران انتشار داده میشود ، کاربر دقیقا همانند یک نرم افزار که به حالت به معمولی نصب میشود با آن مواجه میشود ، این نرم افزار به طور مثال میتوانید به استارت ویندوز 8 اضافه کنید . این شیوه مزایایی دارد که باعث میشود مدیران شبکه از این روش برای توسعه نرم افزار های خود استفاده کنند. در زیر برخی از این مزایا بیان شده است.

نرم افزای های Remoteapp نیاز به نصب به صورت لوکالی یا محلی ندارند. نرم افزار های Remoteapp نیاز به محل ذخیره سازی و فضا برای اجرا ندارند. اطلاعات نرم افزار و کاربر که نرم افزار به ان دسترسی دارد و با مشغول عملیات است به سیستم کاربر انتقال داده نمیشود ، این کار به حفظ اطلاعات و افزایش امنیت کمک می کند. در حقیقت شما تصویری از انها را می بینید. یک کنسول مدیریتی مرکزی برای انتشار نرم افزار های Remoteapp فراهم شده است. نرم افزار های Remoteapp تحت کنترل هستند و به همواره در دسترس کاربر قرار میگرد.

در اینجا یک سری نکات مورد توسعه Remoteapp گفته میشود تا درزمان پیاده سازیی در طرح های واقعی مد نظر داشته باشید. نرم افزار هایRemoteapp به صورت آفلاین استفاده نمی توانند بشوند. نرم افزار های باید بر روی سیستمی نصب شوند که ویندوز سرور 2012 نصب است و رول RD Session Host فعال باشد. که این خود مانعی برای توسعه بضعی از نرم افزارها خاص میباشد.البته شما میتوانید از ویندوز سرور 2008 R2 استفاده کنید . ولی در این ویکی همانطور که قبلا گفتم ، تنها به بررسی در ویندوز سرور 2012پرداخته میشود.

Application Virtualization

در این ویکی تمام تمرکز ما بر ارائه نرم افزار بصورت مجازی به کاربر است به طوری که دیگر نیاز به نصب عادی بر روی سیستم کاربر نمیباشد ، همچنین کاربر احساس نکند که این برنامه بر روی سیستم او اجرا نمیشود، هدف مایکروسافت در این زمینه راحت تر و ساده کردن کار مدیران برای توسعه و مدیریت نرم افزارو همچنین احساس امنیت و رضایت بیشتر برای مشتریان در هنگام استفاده از نرم افزار میباشد ، بطوری دیگر کاربر میداند همواره نرم افزار او در اختیارش قرار دارد.برای پیاده سازی از دو تکنولوژی زیر میتوانیم استفاده کنیم

  • Application Virtualization (APP-V)
  • Remote App

معرفی App-V

این تکنولوژی به شما این امکان را میدهد که بتوانید از نرم افزار های خود حالتی مجازی ایجاد کنید و ان ها را برای کاربران خود توسعه دهید ، بدون اینکه نیاز باشد شما آنها را نصب کنیدو یا کاربران مراحل خاصی را انجام دهند. با این کار مدیریت توسعه و پشتیبانی آن آسان میشود. آپدیت نرم افزار ، توسعه پچ های امنیتی و نصب و با پاک کردن نرم افزار نیز راحت تر شده است. همچنین مشکلات نظیر تضاد بین نرم افزار ها را دیگر مشاهده نمی کنید. در زیر بعضی از ویژگی های برتر این محصول را با هم مرور می کنیم.

بستر نرم افزاری یکپارچه

APP-Vیک روش بسیار سریع و راحت و قابل انعطاف پذیر برای توسعه نرم افزار در درون یک سازمان یا دپارتمان می باشد به نحوی که کاربر بتواند بسیار سریع با این نرم افزار کار کند ، و اگر دسکتاپ خود را عوض کرد و به طور مثال از تبلت استفاده کرد تنها با نصب App-V Agent تمام نرم افزار ها در اختیارش باشد. بدون نیاز به ریستارت و یا اینکه نگران مشکلاتی مثل عدم سازگاری و یا عدم لایسنس مناسب و یا … باشد.

مجازی سازی انعطاف پذیر

دستگاه های موبایلی مثل لپ تاپ، تبلت و موبایل قادر هستند نرم افزار را دانلود و یاCacheکنند تا نرم افزار همواره برای شما در اختیارتان باشد ، تا حتی اگر لپ تا شما به شبکه متصل نباشد، بتوانید از این نرم افزار های استفاده کنید .یکی دیگر از مزیت هایApp-V بدین صورت است که دیگر شما نگران اپدیت نرم افزار خود نیستید و دچار مشکلاتی از قبیل نحوه آپدیت نمیشوید. در App-V Server در ابتدا مدیر شبکه نرم افزار مورد نظر که آپدیت برای آن صادر شده است را را بروزرسانی کرده و اگر حتی نیاز به لایسنس دارد ؛ لایسنس آن را هم انجام میدهد و سپس ان را توسعه میدهد. و کاربر میتواند به سرعت از نسخه جدید استفاده کند بدون نیاز به اینکه سیستم کاربرریستارت بشود.

مدیریت قدرتمند و راحت

شما برای مدیریت App-V میتوانید از App-V Serverیا SCCM استفاده کنید، که به راحتی میتوانید نرم افزار را برای کاربرانی که نیاز دارند توسعه دهید. به راحتی میتوانید مدیریت لایسنس ها را بر عهده بگیرید.

Microsoft Application Virtualization Management Server

کنسول مدیریتی App-V می باشد ، که به صورت یک وب سایت که برپایه Silverlight® است بنا شده است و شما با استفاده از مرورگر خود قادر خواهید بود به کنسول وصل شوید که این خود باعث میشود تا مدیر شبکه بتواند از هرجای شبکه به ان متصل شود و تنظیمات مربوط به پیکربندیApp-V را کنترل و در صورت نیاز تغییر دهد. این کنسول مدیریتی از SQL Server به عنوان پایگاه داده اش استفاده می کند. این کنسول با آمیخته شدن با ساختار AD موجود به شما اجازه ، میدهد به راحتی کاربران را احراز هویت کرده و در صورت لزوم به گروهایی خاص و یا افرادی نرم افزار های خاص را ندهید. مانیتورینگ و جمع اوری اطلاعات به مدیران اطلاعات مفید در زمینه نرم افزار و کاربرانی که با این نرم افزار کار میکنند، این کنسول هر آنچه که برای مدیریت نیاز دارید ، را به شما می دهد . از قبیل اضفه کردن و یا پاک کردن نرم افزار ، تغییر سطح دسترسی و یا گسترش میانبر نرم افزار بین کلاینت ها و…

App-V Publishing Server محلی است که نرم افزار شما در آن جا نگه داری میشود و برای اجرا نیز در آن سرور اجرا میشود. در این سناریو ما App-V Publishing Server و App-V Management serversبر روی یک سرور نصب میشود. اما در سناریو واقعی بهتر است انها را جدا از هم نصب کنید.

Microsoft Application Virtualization Desktop Client

App-V Windows Desktop Client برای دریافت نرم افزار های مجازی از سرور استفاده میشود و قابلیت انتشار نرم افزار بر روی سیستم کاربر را ممن می سازد. App‑V Client تنظیمات کاربر بر روی نرم افزار مثل رجیستری و یا تغییرات را که در یوز پروفایل هر کاربر ذخیره می کند تا در سری بعدی که کاربر به نرم افزار رجوع کرد با مشکلی روبرو نشود.

Microsoft App-V RDS Client

App-V RDS Client این امکان را می دهد تا بتواند از App-V در Session استفاده کنند.

Microsoft Application Virtualization Sequencer

water

App-V Sequencer یک کنسول نصب چند مرحله ای است که می توانید نرم افزار های معمولی را به صورت مجازی تغییر دهید. Sequencer یک نرم افزار را به صورت یک پکیج ایجاد می کند که شامل یکسری فایل ثابت و بدون تغییر می باشد. این پکیج شامل یک فایل APPV و یک فایل نصبی ویندوز MSI و چندین فایل XML که شامل Report ، PackageName_DeploymentConfig و PackageName_UserConfig می باشد.smile icon

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.