آیا مانیتور کردن اینترنت سازمانی واقعا ضروری است؟!

یکی از چالش هایی که همواره در سازمان ها وجود داشته است ، مانیتور کردن اینترنت در سازمان بوده است. آیا باید این کار انجام شود؟ در صورتیکه اینترنت مانیتور شود چه مشکلاتی به بار می آورد؟ آیا کارمندان مخالفت میکنند؟ آیا ممکن است مقاومت هایی شکل بگیرد؟

چرا کارفرمایان از مانیتور کردن اینترنت ترس دارند؟

– خیلی از کارفرمایان از این وحشت دارند که شاید در صورت اجرای سیستم های مانیتورینگ مجبور شوند اولاً به دنبال راه اندازی سیستم های بسیار پیچیده باشند. آنها مجبورند هزینه کنند و پس از آن که این سیستم ها راه اندازی شد، میبایست مرتب در حال دنبال کردن کارمندان باشند و آنها را چک کنند و در صورت بروز تخلف شروع به برخورد بکنند. در این حال خیلی از کارفرمایان، مخصوصا در شرکت های خصوصی و با اندازه متوسط و کوچکتر، عطای سیستم های اکانتینگ را به لقای آن میبخشند.

– بسیاری از کارفرمایان تصور میکنند که باید به کارکنانشان آزادی کامل بدهند. آنها خیال میکنند در صورت دادن این قبیل آزادی ها، رضایت کاری آنها تامین شده و آنها در محیطی که دلخواهشان است مشغول به کار شده و احساس وفاداری زیادی به آن محیط میکنند.

– این قبیل ترس ها بازدارنده های بزرگی برای بسیاری از کارفرمایان بوده است تا آنها را از راه اندازی سیستم های اکانتنیگ اینترنت در سازمان اشان باز بدارد. گاهی عدم اعتماد به سیستم ها و دپارتمان های IT در سازمان ها نیز نقش بزرگی در این زمینه بازی میکند. اما کارفرمایان باید این مطلب را مد نظر داشته باشند که همان تکنولوژی و واحد آی تی که ممکن است مورد اعتماد آنها نباشد، بستر اینترنت را برای آنها فراهم کرده است. بستری که کارمندان در کمترین حالت ۲۰ درصد از وقت خود را در آن صرف میکنند. در صورتیکه کارفرمایان سعی کنند به آی تی بیشتر اعتماد کنند، همین واحد میتواند با ابزارهایی این عدم کارایی از دست رفته را جبران کند. سیستم های لن اکانتنیگ یکی از این ابزارهاست.

کارمندان هم مانیتورینگ اینترنت را دوست دارند!

شاید باورش سخت باشد، اما کارکنان هم مانیتورینگ اینترنت را دوست دارند. در برخی موارد مشکلات و مسائلی در سازمان ها بروز میکند که متوجه میشویم اغلب کارمندان احساس میکنند که به سیستمی احتیاج دارند که نظم را به سازمان بازگرداند.

– اغلب کارمندان بهتر از کارفرمایان در سازمان از وضعیت کاری سازمان آگاهی دارند. آنها میدانند بقیه در سازمان چه کار میکنند و چگونه کار میکنند. آنها میدانند چه کسانی در سازمان سخت کوش بوده و وظایف زیادی را انجام میدهند و چه کسانی در حال وقت گذارنی در اینترنت، چت کردن، چک کردن ایمیل های شخصی و بازدید از سایت های سرگرمی و بعضاٌ نامناسب هستند. وقتی سیستمی وجود داشته باشد که همه کارمندان را به صورت مساوی مانیتور کرده و اطلاعات را بصورت شفاف در اختیار مدیران سازمان قراردهد، عدالت در بین همه برقرار میگردد.

– گاهی در سازمان کارمندان فعالیت هایی انجام میدهند که میتواند موجبات ناراحتی و آزردگی بقیه را محیا کند. برای مثال بازدید از سایت های پورنوگرافی. کارمندان ممکن است از خود بپرسند که باید به مدیر خود گزارش دهند؟ باید ساکت بمانند؟ وظیفه آنها در این موقعیت ناراحت کننده چیست؟ یک سیستم اکانتینگ اینترنت میتواند این چالش ها را برای بسیاری از بین ببرد.

– کارمندان اغلب میخواهند برای شرکتی کار کنند که رو به جلو است. آنها تمایل ندارند وقت و عمر خود را در سازمان یا شرکتی ثبت کنند که اثر بخشی و کارایی آن بوسیله عدم نظارت صحیح دچار مشکل است و هرلحظه ممکن است دچار ورشکستی شود.

چطور حمایت کارکنان سازمان در اجرای سیاست های کنترل مصرف اینترنت را بدست بیاوریم؟

– سیاست های خود را بصورت مدون، ساده، واضح و عادلانه و یکسان برای همه تصویب کنید و به همه ابلاغ کنید. کارمندان شرایط و ضوابط طولانی را رعایت نمیکند و در نتیجه رعایت نخواهند کرد. همه چیز ساده و عادلانه باشد. شرایط سازمانی را در وضع قوانین خود در نظر بگیرید.

– سیاست هایی که منطقی باشند ،به راحتی مورد قبول قرار میگیرند. سیاست هایی که بر اساس اهداف تنظیم شده اند براحتی قابل اندازه گیری هستند. در صورتیکه اهداف این سیاست گذاری ها محقق شد، کارمندان را تشویق کنید. این تشویق در تداوم رعایت ضوابط بسیار اهمیت دارد.

– از کارمندان نظر خواهی کنید. از آنها بخواهید که بطور فعالانه در تصمیم گیری برای تعیین سایت هایی که برای سازمان مفید هستند و آنهاییکه نباید در سازمان استفاده شوند شریک کنید.

– حتما گزارشهای استخراج شده از سیستم های اکانتینگ اینترنت را به کارمندان نشان دهید. به آنها بگویید که میتوانید در هر لحظه فعالیت های آنها را مانیتور کنید و اطلاعات خاصی را بدست بیاورید. این باعث ایجاد یک سیستم مانیتورینگ خود ساخته در نهاد افراد میگردد و آنها را ارتکاب تخلفات سازمانی در حوزه استفاده از اینترنت باز میدارد.

نتیجه گیری

مانیتورینگ و کنترل اینترنت بسیار مفید است. هر سازمانی باید این سیستم را راه اندازی کند. اینترنت یک وسیله فوق العاده است که توانسته است دستاوردهای زیادی از نظر افزایش اثر بخشی و کارایی داشته باشد. اما تحولات جدید در اینترنت باعث شده است آن دستاوردها تهدید شوند. راه اندازی یک سیستم مانیتورینگ اینترنت میتواند آن تهدیدات را تا حد زیادی خنثی نماید.smile icon

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.