نیم نگاهی به OpenShift

در دنیای امروز با رشد سریع اطلاعات و بزرگ شدن داده ها در سازمان ها مدیران سیستم نیز نیاز به بروز کردن دائم دانش خود همگام با بستر های اطلاعاتی دارند. در این میان رشد ابزار های مدیریت سیستم ها نحوه ی مدیریت بستر ها و هماهنگی آن ها را با رشد و توسعه ی تجارت در سازمان ها هماهنگ می گردد تا توانایی پاسخ گویی حجم عظیم درخواست ها در کوتاهترین مدت زمان ممکن را دارا باشد. فارغ از بستر های زیرساختی چون cloud‌ می توان به ابزار هایی چون Chef، Puppet،‌ Ansible و Saltstack در حوزه ی مدیریت حجم عظیم ماشین ها و یا Vagrant برای مدیریت ماشین های مجازی یا Containerهایی مانند Docker اشاره کرد که با حضور خود دنیای فناوری اطلاعات را برای مدیران سیستم جذاب تر نموده اند. حال به معرفی یکی از نرم افزار هایی که می تواند موجب خودکار شدن و سرعت بخشیدن به فرآیند های مدیریتی سیستم ها می شود می پردازیم این نرم افزار در واقع سرویس PaaS را برروی بسترهای مجازی می تواند ارائه کند.

مدیران فناوری اطلاعات و OpenShift

مدیریت فناوری اطلاعات یک سازمان یکی از جذاب ترین و در عین حال سخت ترین شغل های دنیای تجارت امروز می باشد. مدیران فن‌آوری اطلاعات با نگاهی به اطراف خود حجم فناوری هایی که آن‌ها را احاطه کرده است می بینند و می بایست بر این اساس سازمان خود را در مسیر پیشرفت قرار دهند. هر بخش از فناوری اطلاعات توسط یک شرکت طراحی، تولید، توسعه و پشتیبانی می شود، بنابراین مدیران فناوری اطلاعات تنها مسول مدیریت فناوری های تولیدی سازمان خود نیستند. با توجه به سرعت و شدت تغییرات در دنیای فناوری اطلاعات مدیران فناوری اطلاعات به شدت تحت فشار برای تعیین خط مشی و یافتن راه برای هماهنگی با این سرعت رشد قرار می گیرند. حال به شرح چگونگی راحت تر شدن این مسیر با استفاده از OpenShift خواهیم پرداخت. سامانه های نرم افزاری گسترده مانند OpenShift بسیار پر اهمیت هستند زیرا این نرم افزار با درک بازار، کسب و کار های معمول را گسترش داده است. با این راه کار جدید نرم افزارها یا ارائه ی راحت تر خدمات مشتریانی که از خدمات سنتی استفاده می نمایند به خدمات مناسب تر و قابل دسترس تر دست خواهند یافت. حقیقت این است که این نرم افزار تعیین می کنند که یک شرکت چگونه فرصت های جدید در کسب و کار را پیدا کرده و خدمات ارزشمندتری به مشتریان خود ارائه نماید.

این تفکر که «کسب و کار یک شرکت فناوری نیست پس این موارد در شرکت من هیچ تاثیری نخواهد داشت» حقیقتا اشتباه است.

شرکت هایی مانند Amazon، Uber، Netflix و غیره به ما نشان داده اند که صنایع معمول مانند خرده فروشی، حمل‌و‌نقل و رسانه می توانند به یک شرکت جدید و چابکتر تبدیل شوند. یک نکته ی دیگر که می تواند مسیر ما را روشن کند اتفاقی است که برای شرکت Kodak می توانست اتفاق بی افتد اگر شرکتی بود که Instagram‌ را ابداع کرده بود. آن ها می توانستد از ورشکستگی خود جلوگیری کنند اگر برروی رسانه های اجتماعی تمرکز می کردند می توانستند جایگاه تجاری خود را حفظ کنند. همه ی این موارد تنها با تصمیم گیری صحیح و قرار دادن نرم افزار در مدل تجاری هر سازمان می تواند رخ دهد. در هر حال ساختن ایده ی جدید کار آسانی نیست و مدیران هنگامی که بیشتر زمان خود را درگیر اختصاص منابع محدود سازمان و یافتن راهی برای بهبود ROI/ROA نظارت بر پیاده سازی فناوری ها نمایند چگونه باید نوآوری کنند؟

جواب این سوال بسیار ساده است.

OpenShift‌ به توسعه ی نرم افزار ها با در برگرفتن ابزار هایی در شرکت ها که نیاز به چابکی و کارایی دارند کمک می‌کند. با OpenShift سازمان شما می تواند به سرعت نرم افزار ها را پیاده سازی، کمتر ذخیره کند و تعاملی تر بوده و میزان همکاری ها را افزایش دهد. و در دنیای رقابتی امروز شما با سرعت بیشتری می توانید از ایده ها به تولیدات برسید. در ادامه بررسی بیشتر مزایایی این نرم افزار و توانمندی ها و نقش آن در بهبود بستر فناوری اطلاعات می پردازیم.

سرعت

یک جمله ی معروف وجود دارد که می گوید :«نوآوری نکته ی اصلی شکوفایی اقتصادی است.» و این نکته را روشن می نماید که استراتژی نوآوری و سرعت شما برای اجرای آن موفقیت یا عدم موفقیت شما را در آینده مشخص می کند. شما هنگامی که از OpenShift بهره می گیرد کنترل کامل هر بخش از نوآوری خود را بدست خواهید آورد و گروه شما از یک گروهی که به خودی خود دست و پاگیر است تبدیل به یک تیم تصمیم ساز در سازمان خواهد شد. با OpenShift‌ توسعه دهندگان به یک platform‌ که قابلیت Self-Service دارد دسترسی می یابند که به آن ها اجازه ی ایجاد، تغییر و پیاده سازی نرم افزار ها به صورت On-Demand را با یک کلیک دارا می باشد.

این application های جدید به شدت سبک و قابل انتقال هستند زیرا توسط containerها بسته بندی می شوند. علاوه بر این موارد نرم افزار های قرار گرفته برروی OpenShift‌ که صورت مجازی ساخته می شوند به هر زبان/Framework/پایگاه داده که مناسب آن هاست با یک هزینه ی Operational‌ یکسان اجرا می شوند. این امر بدین معنی است که گام بعدی تجارت نرم افزار شما می تواند به سرعت از ایده به تولید تبدیل شود و  به یک روش ساختاریافته مناسب محیط های امروزی پیاده سازی گردد.

openshift

رضایت سازمانی

OpenShift اجازه می دهد که هم توسعه دهندگان هم متخصصین عملیات با یکدگیر بدون قربانی کردن موارد مهم شخصی کار خود بایکدیگر کار کنند.  در سطر های بالا اشاره کردیم که توسعه دهندگان می توانند به آسانی نرم افزار های خود را بر حسب درخواست خود  ایجاد، تغییر و پیاده سازی کنند و از هر زبانی که ترجیح می دهند استفاده نمایند ولیکن نفرات عملیات نیاز به پشتیبانی آسان این نرم افزار ها و اجرای آن ها در هر مقیاسی دارند، OpenShift توانایی اینکار را بدون دخالت دست برآن ها فراهم می‌کند. علاوه براینکه OpenShift برروی یک سیستم عامل پایدار ساخته شده است که ۹۰٪ از ۵۰۰ شرکت برتر آینده از آن استفاده می نمایند. OpenShift رضایت را به فناوری اطلاعات سازمان شما به ارمغان می آورد. به این معنی که سازمان شما می تواند استراتژیک و چابکتر باشد و نرم افزار های کاربردی خود را در طول چرخه ی حیات آن ها با مقیاس پذیری و پایداری مورد نیاز برای موفقیت در بازار ارائه کند.

راهکار کل نگرانه

سازمان های IT‌ محور نیازمند پیمانکارانی می باشند ‌تمامی زوایای Stack‌ را پوشش دهند و صرفا پوشش دهنده ی یک زاویه خاص نباشند. داشتن یک محیط PaaS که با خدمات پشتیبانی IaaS و middleware ها ادغام شده باشد به معنی چابکی و قابل انطباق با بخش های دیگر است. با استفاده از این نرم افزار شما می توانید با راه‌کار های دیگری چون OpenStack، JBoss Middleware، Redhat Mobile و غیره به راحتی تعامل داشته باشید و تمامی این نرم افزار ها دارای پشتیبانی و خدمات شرکت معتبری چون Redhat می باشند که بخش اعظمی از بازار را در اختیار دارد.

مقیاس

توانایی که ارائه ی ایده های بزرگ یک چیز است و اجرای آن در مقیاسی متفاوت یک چیز دیگر، OpenShift با کمک قدرت Container ها و قدرت موتور‌ orchestration این امر را تحقق می بخشد. Containerها از بسته بندی در فضای اختصاصی خود اطمینان حاصل می‌کنند و هیچ و مستقل از سیستم عامل هستند که این امر موجب می شود به طور شگفت انگیزی قابل جابه‌جایی بوده و به مقیاس پذیری فوق العاده ای داشته باشند. لایه ی Orchestration نرم افزار OpenShift‌ نرم افزاری به اسم Google’s Kubernetes است که وظیفه ی خودکار سازی و زمانبدی replication این containerها را بر عهده دارد و موجب دسترسی پذیری بالای آن‌ها و با درخواست هایی که از سوی کاربران مطرح می شود منطبق است. موارد مطرح شده ی بالا به این معنی است که گروه شما زمان های هرز کمتر و زمان مفید بیشتری داشته و خلاق تر و کاراتر باشند. OpenShift بیشتر از یک PaaS است و به سامانه های نرم افزار های distributed‌ کمک می کند که بهره وری عملیات را افزایش دهد در حالیکه توانایی مدیریت بار ایجاد شده توسط مشتریان شما را دارا می باشد.

openshift_v3_stack_final_0امنیت

داده های سازمان شما ارزشمندترین دارای شما می باشند پس چرا باید یک سازمان به کسی اطمینان کند؟ در واقع ۱۰۰٪ بخش های اجرای سازمان های دولتی در آمریکا (DOD، DHS، DOT و غیره) از راهکار های مبتی بر لینوکس استفاده می کنند. همه می ما می دانیم با توجه به بازبودن کد منبع لینوکس امکان بهبود به لحظه ی سامانه ها و به روزرسانی های دائمی و سریع برای هر حفره ی امنیتی وجود دارد و این امر به بهبود امنیت سامانه های مبتنی بر لینوکس مانند OpenShift‌ کمک شایانی می نماید. باید توجه داشت کلیه ی نرم افزار هایی که برروی بستر های متن باز توسعه می یابند بر اساس این اصول طراحی، توسعه و ایمن می گردند.smile icon

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.