مدیریت نانو سرور

همانطور که می دانید نانو سرور نسخه خیلی کوچک شده ویندوز سرور ۲۰۱۶ می باشد این کوچک‌سازی به سبب از دست دادن برخی از ویژگی های ذاتی ویندوز به دست آمده است یکی از این ویژگی GUI ویندوز می باشد در این نسخه از ویندوز هیچ GUI برای مدیریت آن وجود ندارد علاوه بر این که هیچ GUI برای مدیریت آن وجود ندارد امکان اجرای دستورات همانند نسخه Core نیز وجود ندارد بدین معنی که شما نمی‌توانید پشت کنسول یک نانو سرور از دستورات cmd استفاده کنید بنابراین برای مدیریت نانو سرور می توان از روش های زیر استفاده کرد.

1-Recovery Console:

با نصب نانو سرور بر روی یک سیستم فیزیکی یا ماشین مجازی تنها کنسولی که در دسترسی شما خواهد بود این کنسول می‌باشد اختصاص آی پی، فعال کردن WinRM، فعال و غیرفعال کردن رول های فایروال از جمله معدود کارهایی است که شما می توانید با این کنسول انجام دهید.

2-ابزار RSAT:

با توجه به محدود بودن Role ها و Feature های قابل نصب بر روی نانو سرور می توانید برخی از ابزارهای RSAT را برای مدیریت نانو سرور مورد استفاده قرار دهید.

3-PowerShell Remoting:

یکی از مهم ترین ابزارهایی که برای مدیریت نانو سرور مورد استفاده قرار می گیرد PowerShell Remoting می باشد  با اتصال به نانو سرور از راه دور توسط پاورشل شما می‌توانید دستورات پشتیبانی شده توسط نانو سرور را مورد استفاده قرار دهید.

4-PowerShell DSC:

یکی دیگر از روش هایی که می توان برای مدیریت نانو سرور استفاده کرد PowerShell DSC می باشد توجه داشته باشید که این قابلیت به صورت پیش فرض بر روی نانو سرور فعال نیست و باید قبل از استفاده، فعال و پیکربندی های لازم بر روی آن صورت گیرد.

3 دیدگاه
 1. ابراهیم says

  سلام. من چند مدرک شبکه دارم. چطور میتونم با شما همکاری داشته باشم
  تشکر از سایت متفاوت تون.

  1. مدیر says

   از طریق صفحه تماس با ما یا در قسمت نظرات، مشخصات و نحوه تماس جهت هماهنگی بیشتر ارسال کنید…
   پیروز و موفق باشید…

 2. احمد says

  سلام خسته نباشید
  لطف میکنید اموزش نصب هایپر وی داخل نانو سرور ۲۰۱۶ را هم بزارید

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.