آموزش Windows Deployment Services – بخش سوم

در بخش قبلی از این سری نحوه نصب، راه اندازی، اضافه کردن ایمیج و همچنین نصب ویندوزاز طریق شبکه را بررسی کردیم یکی از ویژگی های دیگر WDS امکان Capture کردن ویندوز سفارشی می باشد دراین بخش آماده سازی ویندوز برای Capture کردن را بررسی خواهیم کرد. در بخش قبلی این سری مشاهده کردید که ما ویندوز سرور ۲۰۱۶ را از طریق فایل install.wim که در ISO ویندوز قرار داشت به WDS اضافه کردیم واز طریقه آن اقدام به نصب ویندوز در شبکه کردیم. از دیگرویژگی های WDS این است که می‌توان از طریق آن اقدام به ایجاد ایمیج از روی سیستم های از قبل نصب شده داشت این بدین معنی است که شما می توانید بر روی یک سیستم ویندوز مورد نظر خود را نصب کنید، کلیه تنظیمات را بر روی آن اعمال کنید، نرم افزارهای مورد نیاز را بر روی آن نصب و راه اندازی کنید و سپس از روی آن ویندوز ایمیج به عنوان ایمیج مرجع طریق WDS بسازید و سایر سیستم ها را از طریق این ایمیج نصب راه اندازی کنید.

در این بخش ما از قبل ویندوزی را نصب کردیم و قصد داریم آن را برای تبدیل به ایمیج مرجع توسط WDS آماده کنیم این آماده سازی به اصطلاح Sysprep نامیده می شود برای این منظور بر روی ویندوز مرجع وارد شاخه C:Windowssystem32sysprep و فایل sysprep.exe را اجرا کنید.

wds-part3-1
پس از اجرای ابزار Sysprep تنظیمات را به مانند تصویر زیر اعمال کرده و در قسمت Shutdown Options گزینه Shutdown را انتخاب کنید و بر روی OK کلیک کنید.

wds-part3-2
منتظر بمانید تا عملیات Sysprep تمام شده و سیستم خاموش شود.

wds-part3-3
در بخش بعدی ایمیجی از نوع Capture برای Capture کردن این ویندوز خواهیم ساخت.

آموزش Windows Deployment Services – بخش اول
آموزش Windows Deployment Services – بخش دوم
آموزش Windows Deployment Services – بخش چهارم
آموزش Windows Deployment Services – بخش پنجم

2 دیدگاه
  1. Dariuosh says

    سلام
    شاید بد نبود اگه توضیحاتی در مورد عملکرد sysprep هم میدادید ، مثلا جنرالایز بکنیم یا نکنیم چه فرقی میکنه یا تفاوته oobe با audit چیه !!

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.