بررسی قابلیت های جدید Vmware vSphere 6

نسل جدید مجموعه vSphere در کنفرانس VMworld 2014 معرفی شد و نسخه بتا از آن زمان در اختیار علاقه مندان قرار گرفت. نسخه 6 قابلیت ها و امکانات بسیار زیادی را به همراه آورده است و شرکت وی ام ور به آهستگی در جهت بهبود محصول با رویکردی متمرکز و یکپارچه حرکت می کند. در این مطلب و نوشته های بعدی برخی از قابلیت های کلیدی این نسخه را معرفی خواهم کرد.

 • پشتیبانی ماژول تحمل خطا (Fault-Tolerance) از چندهسته CPU
 • بهبود در انتقال مجازی یا vMotion
 • اشتراک منابع دیتاسنتر مجازی
 • ایجاد Volume های مجازی
بررسی قابلیت های جدید Vmware vSphere 6

پشتیبانی ماژول تحمل خطا (Fault-Tolerance) از چندهسته CPU
ساختار تحمل خطا از قابلیت های کلیدی بستر vSphere محسوب می شود که امکان جایگزین شدن ماشین مجازی جدیدی را در زمان بروز خرابی در ماشین اصلی فراهم می سازد. اغلب سرویس هایی که خواستار استفاده از این سرویس بوده اند سرویس هایی محسوب می شدند که بارپردازشی بالایی را بایستی تحمل می نمودند و به این خاطر بایستی از چند هسته پردازشگر استفاده می کردند قابلیتی که FT آن را پشتیبانی نمی کرد. در نسخه 6 این مسئله برطرف شده است و اکنون می توان ماشین مجازی را ساخت یا تنظیم کرد که از چند هسته مجازی استفاده می کند و قابلیت FT آن نیز فعال است.

بهبود در انتقال مجازی یا vMotion
از زمان طراحی vSphere تا نسخه 5.5 جابجایی یا انتقال ماشین های مجازی تنها در محدوده vCenter و دیتاسنتر فراهم بود. در نسخه 6 این امکان فراهم شده است که ماشین ها از در میان vCenter های متفاوت، سوییچ های مجازی متفاوت و سایر شبکه های قابل مسیریابی انتقال داده شوند.

اشتراک منابع دیتاسنتر مجازی
تجمیع منابع و استفاده بهینه از منابع در نسخه 6 یک گام فراتر رفته است. در این نسخه امکان تجمیع تمامی منابع پردازشی، ذخیره سازی، حافظه و شبکه در سطح یک دیتاستنر فراهم شده است.

ایجاد Volume های مجازی
مفهوم جدیدی که در این نسخه برای اولین بار معرفی شده است virtual Volume یا vVol است. در این رویکرد جدید توسعه، مدیریت و استفاده از منابع ذخیره سازی با رویکردی متمرکز انجام می شود. در این سبک vVol از طریق آگاه سازی آرایه های ذخیره سازی از فایل های جداگانه VMDK ذخیره سازی متمرکز را از دید ماشین فراهم می سازد.

بررسی قابلیت های جدید Vmware vSphere 6

در بخش دوم بررسی قابلیت های جدید نسخه 6 vSphere به پشتیبانی از سیستم های جدید و تغییرات ایجاد شده در پیکربندی این سیستم می پردازیم. اولین تغییر قابل اشاره پس از نصب در این نسخه حذف vSphere Client است و از نسخه 6 به بعد شرکت وی ام ور توصیه نموده است که از طریق کنسول تحت وب به صورت مستقیم و یا به صورت متمرکز و از طریق vCenter میزبان های مجازی را کنترل و مدیریت کرد. هر هایپروایزر می تواند به تنهایی از 480 پردازشگر، 64 ترابایت فضای ذخیره سازی و 12 ترابایت حافظه پشتیبانی کند که ظرفیت بسیار قابل توجه است. از این میزان منابع به هر ماشین مجازی می توان تا 128 هسته پردازشگر و 4 ترابایت حافظه مجازی تخصیص داد. همانطور که در بخش اول این مطلب بیان شد ماشین های مجازی می توانند با داشتن بیش از 4 هسته پردازشگر از قابلیت FT استفاده کنند.همچنین vCenter Server نسخه 6 از دیتابیس های جدید مایکروسافت و اوراکل که در زیر آمده پشتیبانی می کند:

 • Microsoft SQL Server 2008 R2 SP1
 • Microsoft SQL Server 2008 R2 SP2
 • Microsoft SQL Server 2012
 • Microsoft SQL Server 2012 SP1
 • Microsoft SQL Server 2014
 • Oracle 11g R2 11.2.0.4
 • Oracle 12c

امکان نصب vCenter Server و vSphere Web Client بر روی سیستم عامل های جدید مایکروسافت فراهم شده است:

 • Microsoft Windows Server 2008 SP2 64-bit
 • Microsoft Windows Server 2008 R2 64-bit
 • Microsoft Windows Server 2008 R2 SP1 64-bit
 • Microsoft Windows Server 2012 64-bit
 • Microsoft Windows Server 2012 R2 64-bit

یکی از مزیت های دیگر نسخه 6 فراهم سازی امکان انجام انتقال مجازی یا vMotion از طریق شبکه موبایل یا Broadband است. در این نسخه امکان تبادل داده با مقیاس round trip 100 میلی ثانیه فراهم شده است. امکانی که در زمان برخورد با شرایط بحرانی Disaster Recovery ممکن است مکان هایی قابل استفاده باشد.

در نسخه 6 نرم افزار vSAN امکان استفاده از هارد دیسک های SSD یا فلش فراهم شده است و نیازی به ترکیب این هارد ها با هاردهای SAS و SATA یا سایر هارد دیسک ها وجود ندارد. این قابلیت باعث می شود تا عملکرد سرعت نوشتن و خواندن داده بیش از 5 برابر افزایش یابد (بسته به نوع هارد SSD). اگر قصد استفاده از هاردهای SSD در پیاده سازی را دارید توصیه می کنم برای Cache از هاردهایی استفاده کنید که ماندگاری و سرعت نوشتن بالاتری نسبت به هارد های غیر کش داشته باشند و با بالانس این نوع هاردها با هاردهای مورد استفاده برای ذخیره سازی داده در هزینه ها صرفه جویی کنید. از دیگر قابلیت های جدید vSAN امکان Evacuate کردن هارد دیسک بدون نیاز به تغییر وضعیت هاست به حالت Maintenance است. در این حالت دیسک مورد نظر رو انتخاب می کنید و از طریق Cli یا GUI دستور Evacute رو اجرا می کنید بدون اینکه تغییری در وضعیت کلی سیستم انجام شود. برای این که به اشتباه هارد را از کیچ جدا نکنید می توانید از طریق GUI چراغ Led هارد را روشن کنید.

بررسی قابلیت های جدید Vmware vSphere 6
از مهم ترین مواردی که در نصب vCenter Server 6 با آن روبرو می شوید پلتفرم سرویس دهی جدیدی است که وی ام ور در نسل جدید vSphere استفاده کرده است. در این پلتفرم سرویس های SSO، Licensing، Certificate Authority، Certificate Store و Product and service registration به صورت متمرکز می تواند در یک سرور نصب شود و سایر vCenter Server ها به این سرور متصل شوند. در محیط های کوچک امکان نصب Platform Servcies Contoroller و vCenter Server در یک مکان امکان پذیر است. در این نسخه جدید تمامی قابلیت های vCenter سرور که قبلا به صورت جداگانه بایستی نصب میشد با نصب vCenter کاملا نصب می شوند و حداقل به 8 گیگابایت حافظه RAM برای کامل مجموعه vCenter بایستی اختصاص بدهید. با دو هسته پردازشگر و این میزان RAM امکان اتصال 20 هاست و 400 ماشین مجازی امکان پذیر شده است. در صورتی که ظرفیت مرکز داده شما بالاتر از این میزان است بایستی به راهنمای vCenter مراجعه کنید و شرایط را با الزامات وی ام ور تطبیق بدید. PSC تنها برای vCenter مورد استفاده قرار نمی گیرد و دیگر نرم افزارهای جامع وی ام ور مانند VMware vCloud و َvCops و Automation Center نیز از این پلتفرم استفاده می کنند. برای اینکه با قابیلت های این پلتقرم آشنا شوید و سبک مناسب استقرار آن را با تناسب به محیط سازمانی خودتون انتخاب کنید به document های وی ام ور مراجعه کنید

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.