دستیابی به موفقیت جدیدی برای اینترنت بی‌سیم Li-Fi

اگر ما بتوانیم با استفاده از تکنولوژی موجود برای دسترسی به اینترنت برای بیش از ۴ میلیارد نفری که در مکان هایی زندگی می‌کنند که زیرساختارهای برای دسترسی به اینترنت ندارند چه می‌شود؟ با استفاده لامپهای LED های و سلول های خورشیدی موجود در بازار، هارالد هاس و تیم همکارش پیشتاز تکنولوژی جدیدی هستند که با استفاده از نور داده‌ها را انتقال می کند، و شاید این کلیدی برای از بین بردن شکاف دیجیتالی باشد. به آنچه که در آینده از اینترنت می توان باشد نگاهی بکنید.

00:11 می‌خواهم برای اولین بار برای همگان نشان دهم که این امکان وجود دارد که ویدئوd را از یک لامپ LED بااستاندارد موجود در بازار به سلول خورشیدی با یک لپ‌تاپ که به عنوان گیرنده عمل می کند منتقل کنم. در اینجا Wi-Fi ( اینترنت بی سیم) درگیر نیست، و تنها نور وجود دhرد.

00:32 و شاید بخواهید بدانید که هدف از آن چیست؟ نکته این هست: برای کم کردن شکاف دیجیتالی گسترش عظیمی در اینترنت خواهیم داشت، و همچنین به ما امکان داشتن چیزی را می‎دهد که آن را « اینترنت اشیأء» می نامیم– ده‌ها میلیارد دستگاه به اینترنت متصل شوند.

00:50 از دیدگاه من، چنین گسترشی در اینترنت می‌تواند در شرایطی کار می‌کند که از انرژی با کربن صفر ( پاکیزه ترین نوع انرژی) استفاده شود. این بدان معناست که نیاز داریم از زیر‌ساخت‌های موجود تا جایی که امکان دارد استفاده کنیم. و به همین دلیل هست که LED بوجود آمد.

01:07 من برای اولین با در TED سال ۲۰۱۱، Li-Fi یا لایت فیدلیتی(Light Fidelity) را نشان دادم Li-Fi از LED موجود در بازارانتقال داده ها با سرعت فوق‌العاده زیادی به شیوه‌ای کاملا ایمن و مطمئن استفاده می‌کند. داده‌ها با نور منتقل می‌شوند، و تغییرات جزئی در شدت نور کدگذاری می‌شوند. اگر ما به پیرامومان نگاه کنیم، ما لامپ‌های LEDزیادی در اطرافمان می‎بینیم، خب این زیرساخت قوی برای Li-Fi پیرامون ما هست اما تاکنون، از دستگاه‌های ویژه‎ای–‌ به نام ردیاب کوچک عکس، برای رسیدن اطلاعات کدگذاری شده درداده‎ها استفاده کرده‎ایم. می‌خواهم راهی بیابم تا از زیرساختهای موجود نیز استفاده کنم برای رسیدن اطلاعات از چراغ‌های Li-Fi . و به همین دلیل هست که من به دنبال سلول‌های و پنل‌های خورشیدی هستم.

02:02 یک سلول خورشیدی نور را جذب می‌کند و به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. به دلیل هست که می‌توانیم از سلول خورشیدی استفاده کنیم وموبایل‌هایمان را شارژ کنیم. اما نیازداریم که به خاطر داشته باشیم که داده‌ها در تغییرات کوچک نور کدکذاری شده‌اند پس اگر نوری که می‌رسد نوسان دشته باشد، انرژی موجود درسلول خورشیدی را برداشت می‌کند. این بدین معناست ما مکانیسم اصلی در اینجا برای رسیدن اطلاعات از نور توسط سلول خورشیدی را داریم. زیرا نوسانات حاصل از انرژی برداشت شده برای انتقال داده‌ها عمل می‌کند.

02:42 البته پرسش این هست: آیا می‌توانیم تغییرات خیلی سریع و کوچک نور را دریافت کنیم، مانند آنچه در نور LED هست؟ و پاسخ، بله می‌توانیم. ما در آزمایشگاه نشان دادیم که می‌توانیم تا ۵۰ مگابایت در ثانیه از یک سلول خورشیدی استاندارد موجود در بازار بگیریم. و این سریعتر از بیشتر پهنای باند‌های ارتباطی این روزهاست.

03:10 بگذارید در عمل به شما نشان دهم. در این جعبه یک لامپ استاندارد LED هست. این یک سلول خورشیدی استاندارد موجود در بازارهست؛ که به لپ‌تاپ وصل هست. و دستگاهی در اینجا داریم تا انرژی که از سلول خورشیدی برداشت میکنیم را قابل دیدن کند. این دستگاه چیزی را در لحظه نشان می‌دهد. چون که سلول خورشیدی را از نور محیط انرژی دریافت کرده.

03:42 اکنون آنچه که در ابتدا می‌خواهم این هست که نور را روشن دهم. به سادگی سويیچ لامپ را روشن می‎کند. برای یک لحظه، متوجه می‌شوید که عقربه این دستگاه بالا می‌رود. خُب سلول خورشیدی، در یک لحظه، انرژی را از منبع نور غیر طبیعی دریافت می کند. اگر این را خاموش کنم، می‌بینیم که عقربه آن پائین می‌آید. آن را روشن می‌کنم…. خُب ما انرژی را با سلول خورشیدی برداشت کردیم

04:07 اما بعد می‌خواهم ویدئو را نمایش دهم. من این کار را بار فشار بر روی دکمه انجام دادم. خُب یک لامپ LED این ویدئو را نمایش می‌دهد توسط تغییر نور LED به روش خیلی ظریفی، به طوریکه نمی‌توانید با چشم‌هایتان آن تشخیص دهید، زیرا تغییرات بسیار سریعتر از آن هستند که قابل تشخیص باشند. اما برای اینکه این نکته ثابت شود، می توانم روی سلول خورشیدی را بپوشانم. خُب خیلی سریع متوجه می‌شوید که انرژی برداشت شده کاهش یافته و نمایش ویدئو هم متوقف شد. اگر روی آن را بردارم دوباره ویدئو نمایش داده می‌شود.

04:48 ( تشویق)

04:54 می‌توانم آن را تکرار کنم. خب ما انتقال ویدئو و برداشت انرژی را متوقف کردیم. پس این نشان می‌دهد که سلول خورشیدی به عنوان گیرنده عمل می‌کند.

05:07 اما حالا تصور کنید که لامپ LED در خیابان‌ها هستند، و هوا مه آلود. می خواهم شرایط مشابه مه را درست کنم. و به همین دلیل هست که یک دستمال پارچه‎ای با خودم آوردم.

05:18 ( خنده)

05:19 بگذارید دستمال را روی سلول خورشیدی بکشم. ابتدا متوجه می‌شوید که انرژی برداشت شده کاهش می‌یابد، همانطور که انتظار آن می‌رفت، اما ویدئو هنوز ادامه دارد. این بدان معناست که علی‌رغم اینکه این رویش پوشیده شده، نور قابل توجهی از دستمال عبور کرده و به سلول خورشیدی می‌رسد، خب سلول های خورشیدی توانایی آن را دارند که اطلاعات را بخوانند و این اطلاعات را ساطع کنند، و در این مورد، یک ویدئو با کیفیت بالاست

05:50 آنچه که واقعا در اینجا مهم هست این است که یک سلول خورشیدی به گیرنده سیگنال‌های کدگذاری شده در نور با سرعت بالا تبدیل می شود. درحالی که عملکرد اصلی‌اش را به عنوان دستگاهی برای دریافت انرژی نگه‌ می‌دارد. و به همین دلیل است که امکان آن هست که از سلول های خورشیدی موجود در بام یک کلبه به عنوان پهنای باند گیرنده از یک ایستگاه لیزری نزدیک به تپه، یا یک لامپ تیر چراغ برق استفاده کنیم.

06:18 و واقعا اهمیتی ندارد که نور از کجا به سلول خورشیدی می‌تابد. و این برای سلول‌های خورشیدی نیمه شفافی که بصورت یکپارچه وارد پنجره می‌شود نیز درست هست. سلول های خورشیدی به مبلمان شهری، یا در واقع، سلول‌های خورشیدی با این میلیاردها دستگاهی یکپارچه می‎شوند که اینترنت را چیزها را شکل می‌هد. چون خیلی ساده، ما نمی‌خواهیم که این دستگاه به طور منظم شارژ کنیم، یا بدتر، هر چند ماه تعویض باتری کنیم.

06:45 همانطور که به شما گفتم، این اولین باری هست که من این را به همگان نشان دادم. بیشتر در آزمایشگاه نمونه اولیه آن نشان داده شده. اما من و تیم همکارم مطمئن هستیم که ما می‌توانیم این را به بازار در طی دو الی سه سال آینده ارائه کنیم. و ما امیدواریم که بتوانیم شکاف دیجیتالی را نزدیک کنیم، و همچنین همکاری کنیم تا میلیاردها دستگاه را به اینترنت متصل کنیم. و همه اینها بدون مصرف عظیم انرژی صورت گیرد– به دلیل سلول های خورشیدی که کاملا بر عکس عمل می‌کنند.

07:15 سپاسگزارم.

07:16 (تشویق)smile icon

دیدگاه 1
  1. erjaki says

    این سایت فوق العاده ترین و به روزترین سایت در زمینه شبکه و امنیت است
    تبریک میگویم به نویسنده با سواد و متواضعی که بدون هیچ چشمداشتی اطلاعاتی مفید و کاربردی را به شبکه دوستان ارائه میدهد
    بسیار سپاسگزاریم

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.