پیکربندی DHCP برای Failover در ویندوز سرور ۲۰۱۲ R2

failover در DHCP در ویندوز Server 2012 یکی از روش های جدید برای مطمئن شدن از در دسترس بودن مداوم سرویس های DHCP برای Client ها است. ما در اینجا گام به گام تا پیکر بندی DHCP failover در یک Lab آزمایشی با استفاده از دو تا Server و یک client پیش خواهیم رفت.

مروری بر DHCP failover
در Windows Server® 2008 R2 دو گزینه مهم برای توسعه DHCP Server وجود دارد :

DHCP in a Windows failover cluster :
این گزینه DHCP server را در یک cluster با یک additional server که با سرویس DHCP که با فرض اینکه اگر DHCP server اصلی با شکست رو برو شد اجرا شود، پیکر بندی شده است ؛ قرار میدهد. گزینه clustering deployment تنها از یک منبع ذخیره سازی اشتراک شده استفاده میکند که این باعضث میشود ذخیره سازی به یک نقطه شکست برسد و و شما نیازمند سرمایه گذاری بیشتری برای افزونگی حافظه داشته باشید. در واقع clustering شامل راه اندازی و تعمیر و نگهداری نسبتا پیچیده ای است .

Split scope DHCP:
در حقیقت از دوتا DHCP servers مستقل از هم که پاسخگویی به Client های مربوط به Scope خود را تقسیم کرده اند؛ استفاده میکند. معمولا 70% از آدرس های Scope به Server اصلی و مابقی ان یعنی 30% به سرور پشتیبانی اختصاص داده میشود. اگر client ها به دلایلی نتوانند از اصلی خود پاسخی دریافت کنند ؛ آنها میتوانند تنظیمات مربوط به IP را از Server دیگری بگیرند. توسعه و گسترش Split scope IP address مداوم فراهم نمی آورد و در سناریوهایی که Scope در حال اجرای high utilization از فضای آدرس دهی است ؛ غیر قابل استفاده است . که این مطلب بیشتر در IPv4 رایج است. DHCP failover در Windows Server 2012 به مدیران این امکان را میدهد تا بتوانند توسعه دهند سرویس DHCP را بصورت انعطاف پذیر برای پشتیبانی شرکت های بزرگ بدون در نظر گرفتن چالش هایی که نوشته های قبلی گفته شد.

اهداف اصلی این ویزگی یا Feature عبارتند از :
در دسترس قرار دادن سرویس DHCP در همه زمان ها برای شبکه های سازمانی .
اگر بنا به دلایلی سرویس DHCP قابل سرویس دهی به Client ها نباشد . DHCP client قادر است تا درخواست خود را روی IP خودش ارسال کند تا توسط DHCP server دیگری که در محیط سازمانی قرار دارد ؛ مورد تایید قرار گیرد.

DHCP failover به شما اجازه میدهد تا شما 2 تا DHCP Server در یک subnet یا scope داشته باشید.
دو DHCP servers اطلاعات خود را بین هم replicate می کنند و باعث میشود تا در صورت در دسترس نبودن یکی از سرورها ؛سرور دیگری به clients های ورودی همان subnet سرویس بدهد.همچنین میتوانید failover را در طی پیکربندی load-balancing انجام دهید که در خواست ها Client را بین دو سرور در یک failover relationship توزیع کند.

DHCP failover در Server 2012 از حداکثر دو DHCP servers پشتیبانی می کند ؛ و failover relationship به scopes و subnetsا IPv4 محدود میشود.
نودهای شبکه با استفاده ipv6 و stateless IP به صورت اتوماتیک IP خود را تعیین میکنند. دراین حالت DHCP server تنها گزینه پیکربندی DHCP را ارائه میکند و سرور هیچ اطلاعاتی در مورد وضعیت lease آنها نگه داری نمیکند.
گسترش دسترسی برای stateless DHCPv6 به سادگی با راه اندازی دو سرور با پیکربندی یکسان امکان پذیر است.
حتی در توسعه یک stateful DHCPv6 ؛ Scope در زیر high address utilization اجرا نمی شود ، که این باعث میشود split scope یک راه حل مناسب برای دسترسی بیشتر باشد .

معماری DHCP faliover

مدیران میتوانند DHCP servers را بر روی Server 2012 بعنوان failover partners در دو حالت hot standby و load sharing توسعه دهند.

Hot standby mode
درحالت hot standby دو سرور در یک ارتباط failover که یکی از سرورهای فعال پاسخگوی leasing IP آدرس ها و تمامی اطلاعات مربوط به تنظیمات Client های scope یا subnet خودش است ؛ عمل میکند . server ثانویه یا (Secondary) پاسخگویی را در صورتی که Server اصلی از دسترسی خارج شود ؛تعیین میکند . یک Server چه اصلی و چه ثانویه در متن یک subnet قرار میگیرد. برای مثال سروری که نقش اصلی را برای Subnet دارد میتواند برای یک سرور دیگر Secondary Server باشد. حالت Hot standby بسیار مناسب برای توسعه جاهایی که یک اداره مرکزی یا یک سرور داده مرکزی به عنوان یک بکاپ سروراماده باش برای یک سرور دیگر در سایت دور قرار دارد ، محلی است که به DHCP clients سرویس میدهد. (بطور مثال : توسعه hub و spoke ).
در این توسعه ها ؛ نامطلوب بنظر میرسد داشتن یک سرور آماده باش راه دور که به Client ها سرویس دهد، مگر اینکه DHCP server محلی از دسترسی خارج شود.
شکل زیر مثالی از توسعه hub و spoke است.

Load sharing mode
در توسعه حالت load sharing که بصورت حالت پیشفرض عمل میکند دو تا سرور به صورت همزمان آدرس دهی IP را خدمت بگیرند و به Client ها دریک Subnet حق انتخاب میدهد. درخواست های Client به صورت متعادل بار گزاری میشود و بین دو سرور به اشتراک گذاشته میشود. حالت load sharing مناسب است برای توسعه در جاهایی که هر دو سرور در یک ارتباط failover در یک مکان فیزیکی قرار دارند. هر دو تا سرور پاسخگوی درخواست های DHCP client که بر اساس نسبت توزیع بار توسط مدیر شبکه پیکربندی شده است ؛ هستند.
به مثال های زیر دقت کنید :
Load sharing in a single site with a single subnet
در شکل زیر دو DHCP Server بطورهمزمان آدرس دهی IP به Client ها در یک Subnet فراهم میکنند.

Load sharing in a single site with multiple subnets
در این شکل می بینید که دو DHCP Server بطورهمزمان آدرس دهی IP به Client ها در چند Subnet فراهم میکنند.

مروری بر سناریو
در این سناریو ازمایشی قرار است قابلیت های جدید DHCP در ویندوز Server 2012 را نشان دهیم.
همانطور که در شکل زیر می بینید دو Server و یک Client در این Lab آزمایشی مورد استفاده قرار گرفته است.

سخت افزار و نرم افزار مورد نیاز برای این سناریو

در این Lab به دو Server و یک Client نیاز داریم.
همچنین به موارد زیر نیاز داریم :
دیسک یا media مربوط Windows Server 2012 برای نصب بر روی سیستم .
دیسک یا media مربوط Windows® 8 برای نصب بر روی سیستم.
دو Serverو Client باید حداقل قطعات سخت افزاری برای Windows Server 2012 و Windows® 8 را داشته باشند.
برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

دقت داشته باشید که DHCP failover بیشتر از دو DHCP Server پشتیبانی نمی کند. ارتباط failover همواره شامل دو DHCP Server است.

در این آموزش DHCP servers جزو اعضاء دومین سرور ها هستند. شما میتوانید پیکربندی کنید DHCP failover در کامپیوترهای workgroup هم چنین.

Time synchronization :
برای اینکه DHCP failover به درستی به کار خود رسیدگی کند زمان باید بین دو سرور در ارتباط failover هماهنگ باشد . Time synchronization باید حفظ شود با استافده از Network Time Protocol که به اصطلاح NTP هم می گویند و یا هر روش جایگزین دیگری که در نظر دارید. زمانی که ویزارد پیکربندی failover اجرا میشود ؛ ابتدا شروع به مقایسه زمان جاری با زمان سرور ها میکند . اگر اختلاف زمانی بین سرور ها بیشتر از ا دقیقه باشد ؛ فرایند نصب failover متوقف میشود و با دادن یک error به مدیر شبکه اطلاع میدهد که باید زمان دو سرور را synchronize کند .

مراحل پیکربندی Lab
مراحل زیر خلاصه ای از پیکربندی هایی است که ما باید بر روی کامپیوتر ها انجام دهیم.
1. پیکربندی DHCP1:
DHCP1 یک DC و DNS server و DHCP server است که دامنه مورد نظر contoso.com است.
نکته : رول Domain controller و DNS server برای DHCP failover نیازی نیست .
این رول ها در DHCP1 نصب شده اند برای تقلید از یک محیط دومینی . همچنین میتوانید بر روی کامپیوتر workgroup نیز نصب کنید.(ما در این Lab این کار را انجام نداده ایم.)
2.پیکربندی DHCP2:
این کامنپیوتر به صورت DHCP server و یک کامپیوتر که عضو دامنه است ؛ پیکربندی شده است.
3.پیکربندی Client1 :
تنها نیاز است که سرویس DHCP client ان فعال باشد.

پیکر بندی DHCP1
DHCP1 که ویندوز آن Server 2012 است باید سرویس های زیر را فراهم کرده باشد.
یک دومین کنترل به نام contoso.com
یک DNS Server معتبر برای Zone ا contoso.com
یک DHCPServer
تنظیمات DHCP1 شامل موارد زیر است :
1.نصب ویندوز و سپس پیکربندی TCP/IP رو DHCP1
1. ویندوز Server 2012 را نصب کرده و با یوزر local Administrator وارد آن شوید.
2. سپس دکمه Start صفحه کلید را فشار داده و سپس عبارت روبرو را تایپ کنید: ncpa.cpl
3. پنجره مربوط به تنظیمات Network Connections باز شده
4. بر روی Wired Ethernet Connection راست کلیک کرده و سپس گزینه Properties را انتخاب کنید
5. بر روی Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) دوبار کلیک کنید.
6. در تب Genreral بر روی Use the following IP address کلیک کنید.
7. در قسمت IP address به صورت روبرو تکمیل کنید : 10.0.0.1
8. در قسمت Subnet mask به صورت روبرو تکمیل کنید : 255.255.255.0
9. در اینجا نیازی به IP دادن به قسمت Default gateway نیست.
10. Preferred DNS server را به صورت روبرو تکمیل کنید : 10.0.0.1
11. سپس بر روی OK کلیک کنید و سپس پنجره Network Connections را نیز ببندید.

2. نصب AD DS و DNS Server و DHCP Server
1. در پنجره Server manager به قسمت بالای پنجره رجوع کرده و گزینه Configure this local server را کلیک کنید.
2. در زیر پنجره PROPERTIES بر روی نام کامپیوتر که در قسمت جلوی Computer name نوشته شده است کلیک کنید تا پنجره System Properties باز شود.
3. در تب Computer Name بر روی Change کلیک کرده و سپس در کادر مربوط به Computer name نام این سرور که DHCP1 است را تایپ می کنیم.بروی OK کلیک کرده و سپس به شما اطلاع می دهد که کامپیوتر نیاز به Restart دارد و شما این اجازه را به آن بدهید.
4. بعد از شروع مجدد کامپیوتر وارد Server Manager شده و در زیر Configure this local server بر روی Add Roles and Features کلیک کنید.
5. در ویزارد Add Roles and Features بر روی Next کلیک کنید تا به صفحه Select server roles برسید در اینجا تیک Active Directory Domain Services را بزنید.
6. تیک DHCP Server را نیز بزنید.
7. تیک DNS Server را نیز بزنید.
8. پنجره با عنوان add required features ظاهر میشود که شما بر روی Add Features کلیک کنید تا Features مورد نیاز را نصب کند.(بعد از کلیک بر روی هر checkbox این صفحه ظاهر می شود.)
9. سپس بر روی Next کلیک کنید تا نصب را خاتمه دهید.
10. صبر کنید تا مراحل نصب کامل شود
11. پس از تایید نصب ونمایش موفقیت آمیز بودن نصب بر روی Close کلیک کنید.
12. بر روی پرچم بالای Server Manager کلیک کرده وسپس بر روی Promote this server to a domain controller کلیک کنید.

13. در ویزارد باز شده در صفحه Deployment Configuration گزینه Add a new forest را انتخاب کنید و در قسمت Root domain name شما contoso.com تایپ کنید و بروی Next کلیک کنید.
14. در صفحه Domain Controller Options در زیر قسمت Type the Directory Services Restore Mode (DSRM) password پسورد مورد نظر خود را تایپ و آن را تایید کنید . دقت داشته باشید که Domain Name System (DNS) server و Global Catalog (GC) انتخاب شده باشند ؛ سپس بر روی Next کلیک کنید.
15.سپس تایید کنید تا قبل از نصب چک کند ببیند شرایط لازم را دارد ؛ سپس پس از بررسی بر روی Install کلیک کنید.
16.کامپیوتر برای تکمیل نصب به صورت اتوماتیک restart می شود .
17. حال وارد دامنه contoso.com شوید.

3. ایجاد یک یوزر domain administrator
در این مرحله شما میتوانید با همان یوزر Administrator کار های خود را انجام دهید ولی چون در خود لینک اصلی پیشنهاد کرده ما هم یک یوزر domain administrator ایجاد میکنیم.()
1. در Server Manager در قسمت menu bar بر روی کلیک کرده و سپس بر روی Active Directory Users and Computers کلیک کنید.
2. در کنسول Active Directory Users and Computers دامنه contoso.com را گسترش داده و بر روی Users راست کلیک کرده و از New بر روی User کلیک کرده.
3. در این پنجره user1 را در قسمت User logon name تایپ کنید و سپس در قسمت Full name و بروی Next کلیک کرده
4. سپس یک پسورد مناسب انتخاب کرده و تیک User must change password at next logon را برداشته و تیک
Password never expires را کلیک کرده و بر روی Next سپس روی Finish کلیک کنید.
5. بر روی User1 دوبار کلیک کرده و به تب Member Of بروید.
6. سپس این یوزر را به گروه قدرتمند domain admins اضافه کنید و از کنسول Active Directory Users and Computers خارج شوید.
7. دکمه Start را فشار داده و بروی Administrator در گوشه سمت راست در بالا کلیک کنید و سپس بر روی Sign out کلیک کنید.
8. بر روی فلش کنار CONTOSOAdministrator کلیک کرده و سپس با user1 وارد شوید .
Authorize DHCP1 در Active Directory
طی مراحل قبلی ما DHCP1 را بعنوان failover partner پیکر بندی کردیم و اکنون آن در Active Directory باید Authorize شود. برای این کار ابتدا به Server Manager رفته و سپس بر روی Tools و سپس بر روی DHCP کلیک کنید.
در کنسول DHCP بر روی dhcp1.contoso.com راست کلیک کرده و بر روی Authorize کلیک کنید.
کنسول DHCP را Refresh کنید و باز بینی کنید که DHCP1 با موفقیت Authorize شده است .
درمنوی Server Manager بر روی پرچم Notification کلیک و سپس بر روی Complete DHCP configuration کلیک کنید.
در ویزارد DHCP Post-Install configuration بر روی Commit و سپس بر روی Close کلیک کنید.
پیکر بندی DHCP2
DHCP2 یک کامپیتور که سیستم عامل آن Windows Server® 2012 است و تنها سرویس DHCP server بر روی آن فعال است.
پیکر بندی این سیتم هم شامل دو قسمت است
1. نصب ویندوز سرور و پیکر بندی آن
2.نصب سرویس DHCP و پیکر بندی آن
درطول اجرای این آزمایش ما از DHCP2 برای یک ارتباط failover با DHCP1 استفاده میکنیم.
1.نصب ویندوز و سپس پیکربندی TCP/IP رو DHCP1
1. ویندوز Server 2012 را نصب کرده و با یوزر local Administrator وارد آن شوید.
2. سپس دکمه Start صفحه کلید را فشار داده و سپس عبارت روبرو را تایپ کنید: ncpa.cpl
3. پنجره مربوط به تنظیمات Network Connections باز شده
4. بر روی Wired Ethernet Connection راست کلیک کرده و سپس گزینه Properties را انتخاب کنید
5. بر روی Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) دوبار کلیک کنید.
6. در تب Genreral بر روی Use the following IP address کلیک کنید.
7. در قسمت IP address به صورت روبرو تکمیل کنید : 10.0.0.2
8. در قسمت Subnet mask به صورت روبرو تکمیل کنید : 255.255.255.0
9. در اینجا نیازی به IP دادن به قسمت Default gateway نیست.
10. Preferred DNS server را به صورت روبرو تکمیل کنید : 10.0.0.1
11. سپس بر روی OK کلیک کنید و سپس پنجره Network Connections را نیز ببندید.
(دقیقا مثل مراحل بالا با این تفاوت که فقط IP address فرق کرده است.)
نصب و پیکر بندی DHCP بر روی DHCP2

DHCP2 باید عضو از دامنه اصلی ما یعنی contoso.com باشد.

نصب DHCP بر روی DHCP2
1. در صفحه Server Manager بر روی Local Server و سپس در جلوی Computer name بر روی نام کامپیوتر خود کلیک کنید ؛ System Properties باز میشود و از تب Computer Name بر روی Change کلیک کنید و سپس DHCP2 را در Computer name تایپ کنید.
2. در قسمت Member of نیز Domain را انتخاب کرده و سپس contoso.com را تایپ کنید و بر روی OK کلیک کنید.
3. در این لحظه پنجره ای باز شده و از شما یوزر و پسوردی میخواهد که اجازه Join به Domain را دارد . سپس بروری OK کلیک کنید.
4.پیغامی مبنی بر موفقیت آمیز بودن عملیات ظاهر می شود. سپس بر روی Close کلیک کرده و کامپیوتر را Restart کنید.
5. پس از Restart با یوزر user1 وارد کامپیوتر شوید. (CONTOSOuser1)
6. در Server Manager در زیر Configure this local server بر روی Add Roles and Features کلیک کنید.
7. در ویزارد Add Roles and Features بر روی Next کلیک کرده تا به صفحه Select server roles برسید و در اینجا شما تیک DHCP Server را بزنید.
8. در این هنگام به شما اطلاع میدهد که نیاز به یکسری features دارد که شما نیز بروی Install کلیک کنید.
9. پس از تکمیل نصب این Roles بر روی Close کلیک کنید.
پیکر بندی DHCP بر روی DHCP2
1. در Server Manager بر روی Tools و سپس DHCP کلیک کنید تا محیط کنسول DHCP باز شود.
2. درخت DHCP console را گسترش داده و بر روی IPv4 راست کلیک کرده و سپس بر روی New Scope کلیک کنید تا ویزارد New Scope باز شود.
3. یک نام برای این scope انتخاب کنید . در اینجا ما این نام (Contoso-scope1) را انتخاب می کنیم و به مرحله بعد بروید.
4. در اینجا در قسمت IP Address Range به صورت زیر تکمیل کنید.
Start IP address :10.0.0.1
End IP address:10.0.0.254
و در قسمت Length عدد 24 را تایپ کنید که بطور اتوماتیک Subnet به 255.255.255.0 تغییر می کند.
5. در مرحله بعد شما باید تنظیمات مربوط به Exclusions را انجام دهید ؛ تنظیمات را به صورت زیر انجام دهید.
Start IP address:10.0.0.1
End IP address:10.0.0.10
این کار باعث میوشد تا از 10 تا IP اول این رنج به برای دادن IP static به Server ها یا Client ها مورد نظر در شبکه خود استفاده کنید. سپس به مرحله یعد بروید.
6. در صفحه Lease Duration در قسمت Limited به صورت 0 روز و 0 ساعت و 2 دقیقه وارد کنید.
که این کار باعث میشود Lease Duration کار اجرای DHCP failover تسهیل کند .
7. 3 بار بر روی Next کلیک کنید تا به قسمت Domain Name and DNS Servers برسید ؛ بررسی کنید که در قسمت Parent domain آیا دامنه مورد نظرتون که در اینجا contoso.com است قرار دارد یا نه ؟
و هم چنین بررسی کنید که IP 10.0.0.1 در قسمت DNS server لیست شده است یا نه ؟
8. بر روی Next دوبار کلیک کنید تا به قسمت Activate Scope برسید و سپس گزینه Yes, I want to activate this scope now را انتخاب کنید.بر روی Next کلیک کرده تا به پایان ویزارد برسید.
9. در کنسول DHCP بر روی dhcp2.contoso.com راست کلیک کرده وسپس بر روی Authorize کلیک کنید.
10. کنسول را Refresh کرده و مشاهده کنید که آیا Authorize انجام شده است یا نه ؟ و هم چنین مشاهده کنید که Contoso-scope1 فعال باشد.
برای این که همین کار را از طریق PowerShell انجام دهید ؛ PowerShell را مجوز Administrator اجرا کنید.
سپس دستور زیر را تایپ کنید. get-dhcpserverv4scope


نصب ویندوز و پیکر بندی Client1
نکته :در حین نمایش این Lab از Client1 بعنوان DHCP client استفاده می کنیم.
1. اقدام به نصب Windows 8 در سیستم مورد نظر کنید.
2. وقتی به قسمت computer name رسیدید در آنجا Client1 را وارد کنید.
3. سپس بر روی Use express settings کلیک کنید.
4. در صفحه Sign in to your PC بر روی Don’t want to sign in with a Microsoft account کلیک کنید، سپس بر روی Local account کلیک کنید و به مرحله بعد بروید.
5.در این صفحه در قسمت User name یوزر مورد نظر که اینجا user1 است را تایپ می کنیم و سپس برای آن یک پسورد ایجاد می کنیم.
نکته :نمایش DHCP failover روی Client1 باعث میشود که از Windows PowerShell استفاده کنیم تا اطلاعات مربوط به DHCP lease بررسی کنیم . برای این که دسترسی به Windows PowerShell راحت تر و سریع تر باشد آن را به taskbar به اصطلاح pin می کنیم.
5.دکمه Start صفحه کلید را زده و در آنجا power تایپ کنید.
6. سپس از بین نتایج بر روی Windows PowerShell راست کلیک کرده و بر روی Pin to taskbar کلیک کنید.

نمایش DHCP failover
برای نمایشDHCP failover بخشی از این Lab ؛ یک رابطه failoverبا استفاده از DHCP1 و DHCP2 ایجاد خواهد شد .
نمایش DHCP failover بر روی Windows Server 2012 شامل مراحل زیر است :
1. پیکر بندی یک ارتباط failover
2. نمایش و ویرایش ویژگی ها ی پیکربندی failover
3.ویرایش ویژگی های ارتباط failover و نشان دادن load balancing
4.ویرایش ویژگی های ارتباط failover و نشان دادن حالت hot standby

پیکر بندی ارتباط failover
1. روی DHCP2 کنسول DHCP را باز کرده و سپس بر روی Contoso-scope1 راست کلیک کرده و Configure failover را کلیک کنید.

2. در ویزارد پیکربندی Failover بر روی Next کلیک کنید.
3. در این قسمت partner server که میخواهیم برای failover استفاده کنیم را می نویسیم که در اینجا dhcp1.contoso.com است و سپس بر روی Next کلیک می کنیم.
4. در صفحه Create a new failover relationship یک نام برای این ارتباط خود انتخاب کرده یا اینکه نام پیشفرض را قبول کنید.در اینجا به این صورت است dhcp2.contoso.com-dhcp1.contoso.com
5.در قسمت Shared Secret یک رمز در حقیقت برای ارتباط failover وارد کنید .
6. مقدار Maximum Client Lead Time به 0 ساعات و 1 دقیقه تغییر بدهید.
7.در قسمت Mode شما میتوانید حالت مورد نظر خود را از بین Load balance یا Hot standby انتخاب کنید ؛ که در حالت پیشفرض Load balance انختاب شده است.

8. بر روی Next و سپس بر روی Finish کلیک کرده تا پیکر بندی به اتمام برسد.
9. بررسی کنید که تنظیمات با موفقیت انجام شده است .

10. به DHCP1 مراجعه کرده و کنسول DHCP را refresh کرده و بررسی کنید که آیا همین پیکربندی که الان بر روی همین Scope انجام دادید در DHCP1 نیز همانند آنچه در DHCP2 قرار دارد وجود دارد یا نه ؟

نمایش و ویرایش ویژگی های failover relationship
نکته
: بعد از پیکر بندی failover relationship بر روی DHCP server جزئیات در کنسول DHCP قابل نمایش است.
1. روی DHCP1 یا DHCP2 (تفاوتی نمیکند کدام باشد ) بر روی Contoso-scope1 راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید.
2. بر روی تب Failover و مروری بر اطلاعات نمایش داده شده است. بررسی کنید که حالت سرور اصلی و سرور فعلی روی Normal باشد.(State of this Server , State of Partner Server ).

3. شما هم چنین میتوانید یک ارتباط failover را پاک یا ویرایش کنید.

4. برای این کار بر روی Edit کلیک کنید تا بتوانید ویرایش کنید آن را.

ویرایش ویژگی های ارتباط failover و نشان دادن load balancing
برای نشان دادن ویژگی های پویای load balancing در ارتباط failover ؛ باید درصد load balancing در DHCP scope فعال باید تغییر کند.
1. در Client1 برنامه Windows PowerShell را باز کرده و سپس دستور زیر را وارد کنید. ipconfig /all

2. سپس در خروجی این دستور شما IP address مربوط DHCP server زا یادداشت کنید.(IP address در جلوی DHCP server نوشته شده است)
3. در پنجره مربوط به مشااهده و ویرایش Failover Relationship در DHCP1 یا DHCP2 که در مراحل قبلی باز کریدم ؛ میزان Local Server و Partner Server را به طوری تغییر دهید که :
100% به DHCP server تعلق بگیرد که IP address مربوط به Client1 تامین نمی کند.
و سروری که در حال حاضر در حال تامین IP address مربوط به Client1 است را نیز 0% قرار دهید.

4. بر روی OK دوبار کلیک کنید ، سپس منتظر بمانید تا DHCP lease حال حاضر شما expire شود روی Client1 و سپس دوباره دستور زیر را در Windows PowerShell وارد کنید. ipconfig /all

5. دقت کنید DHCP server که پیکربندی IP address را برای Client1 تامین می کرد به server که شما به آن 100% در حالت load balancing تخصیص داده اید؛ تغییر کرد.
ویرایش ویژگی های ارتباط failover و نشان دادن حالت hot standby
برای نشان دادن حالت hot standby باید سرویس DHCP Server بر روی یکی از failover partner ها غیر فعال شود.
1. بر روی DHCP1 یا DHCP2 در کنسول DHCP بر روی Contoso-scope1 راست کلیک کرده و سپس بر روی Properties کلیک کنید.
2. بر روی تب Failover کلیک کنید.
3. بر روی Edit کیک کنید و سپس حالت Hot Standby را انتخاب کنید.
4. با توجه به اینکه کدام DHCP server را پیکر بندی می کنید، Local Server در یکی از دو حالت Active وStandby خواهد بود.(وضعیت در روبروی Role of this server نشان داده شده است.)

نکته :سروری که به عنوان Active در حالت hot standby تعیین شده است ؛ در حقیقت سروری است که شما برای ساخت ارتباط failover استفاده می کنید.
5. دوباره بر روی OK کلیک کنید و 2 دقیقه صبر کنید تا DHCP lease روی Client1 جدید شود.
6.روی Client1 دستور زیر را در Windows PowerShell تایپ کنید. ipconfig /all

و بررسی کنید که سروری که شما به عنوان Active شناسایی کرده بودید ؛پیکر بندی IP addresses را روی Client1 تامین می کنید .
7.در کنسول DHCP روی DHCP server که به عنوان Active برای ارتباط hot standby failover و هم اکنون نیز IP address به Client1 تامین می کنید؛ مشخص شده بود ؛ بر روی نام سرور راست کلیک کرده و سپس از All Tasks گزینه Stop را انتخاب کنید.
8.بررسی کنید که DHCP service در DHCP server متوقف شده است.

9. صبر کنید تا DHCP lease جدید شود روی Client1 تایپ کنید دستور زیر را در Windows PowerShell ipconfig /all

و بررسی کنید که DHCP server آماده باش IP address را به Client1 تامین می کند.

دیدگاه 1
  1. farshid642 says

    سلام
    برای مطالب تون در صورت امکان، داشتن خروجی PDF برای کاربران را در دسترس قرار دهید.
    با تشکر.

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.