پاکسازی اطلاعات بدون قابلیت بازیابی از روش Data Shredding

آیا تا به حالا از خود پرسیدید که چگونه داده ها روی حافظه های الکترونیکی قرار میگیرند؟ به ما آموخته شده است که داده در رایانه ها به صورت ۰ یا ۱ خوانده و نوشته می شود.حال از دیدگاه فیزیکی این ۰ یا ۱ ها چگونه روی انواع حافظه ها قرار می گیرند؟جواب آن بسیار پیچیده و طولانی است و مهندسان الکترونیک و سخت افزار بسیار تخصصی تر از ما آن را می آموزند ولی اگر بخواهیم پاسخ ساده ای به شما بدهیم این است که :

  • در حافظه های نوری مانند CD,DVD,Bluray Disk ها این انتقال داده از طریق نمادگذاری انجام می شود یعنی جاهایی که با لیزر علامت گذاشته می شوند ۱ و جاهای خالی ۰ محسوب می شوند.
  • در حافظه های مغناطیسی مانند Hard Drive , USB Flash Drive , External Hard Drive ها این نمادگذاری از طریق قطب های + و – مغناطیسی انجام می شود.+ به معنای ۱ و …

خب اگر این متن را نشان یک مهندس سخت افزار و الکترونیک بدهید،اصلا آن را علمی نمی شمارد. همانطور که گفتیم ما خیلی ساده این موضوع را بررسی کردیم. وقتی شما داده ای روی حافظه ای الکترونیکی میریزید. با حذف آن داده ، فضایی از حافظه ازاد می شود ولی این به این معنا نیست که داده شما کامل پاک شده است.نرم افزار های بازیابی اطلاعاتی وجود دارد که می توانند رد پای داده ها را دوباره بخوانند و شروع به بازسازی داده کنند.ممکن است که داده به صورت کامل بازیابی نشود که این بستگی دارد به قدرت و الگوریتم نرم افزار بازیابی کننده و البته به شما که چطوری آن را حذف کرده اید.اگر از روش حذف معمولی استفاده کنید. تا مدت کوتاهی داده به طور کامل قابل بازیابی است.

اما راه حل نابود کردن داده ها بدون قابلیت بازیابی اطلاعات چیست؟

اگر شما دیگر به حافظه احتیاجی ندارید،نابود کردن فیزیکی مطمئن ترین راه هست.اما اگر قصد فروش و استفاده دوباره از حافظه را دارید یا فقط می خواهید یک فایل حساس را از هارد شخصیتون حذف کنید. نرم افزار های Data Shredder به کمک شما می آیند.

این نرم افزار ها چگونه کار می کنند؟

این نرم افزار ها ابتدا فایل مورد نظر را پاک کرده و دقیقا در همان قسمت از هارد (همان sector ها) شروع به نوشتن داده های رندم می کنند. این عمل را چند بار با داده های مختلف اتفاقی انجام می دهند. هر چه تعداد بیشتر داده ی هرز روی  فضای مورد نظر نوشته و دوباره پاک شود ،امنیت بالاتری حاصل می شود.

آیا این پایان راه است ؟

نه! غیر از این راه این نرم افزارها کارهای دیگری بر روی اون قسمت از sector های دیسک انجام می دهند که به علت مقاصد تجاری متفاوت و مرموز است. لازم به ذکر است که بهترین کار این است که وقتی میخواهید فایل حساسی را پاک کنید،مستقیم همان فایل را به دیتا شردر بسپارید. اما قابلیتی در این نرم افزار ها وجود دارد که میتواند فضای خالی دیسک را شرد کند تا اگر قبل از نصب یک فایل شردر یک فایل حساس را به صورت معمولی و غیر امن حذف کرده باشید،دیگر نگرانی نداشته باشید! قدرت یک نرم افزار بازیابی اطلاعات یا دیتا شردر وابسته به الگوریتم آن دارد که در بخش بعدی و پایانی آن را بررسی میکنیم.

الگوریتم های مختلفی وجود دارند. بعضی از این الگوریتم ها بسیار مطمئن و قوی هستند که استانداردی در این ضمینه محسوب می شوند. مثلا بعضی الگوریتم های طراحی شده توسط وزارت دفاع ایالات متحده که امروزه در دسترس شرکت های تولید کننده این نرم افزار ها هست.البته اینکه یک الگوریتم برای مثال در ۲ مرحله اجرا شود ، دفعه اول فقط ۰ بنویسد ، دفعه دوم اعداد تصادفی بنویسد همه چیز نیست. خیلی مباحث پیشرفته دیگری در الگوریتم مطرح هست.smile icon

دانلود نرم افزار معروف ورایگان Data Shredding

لينک دانلود کتاب

دانلود – گیمگابايت

رمز فايل: technet24.ir

5679 template=”5566b87166e49″]

لیستی از  الگوریتم های استاندارد Data Shredding :

United States Department of Defense 5220.22-M National Industrial Security Standard
Germany BSI Verschlusssachen-IT-Richtlinien
Bruce Schneier’s Algorithm
Peter Gutmann’s Algorithm
RCMP DSX Method

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.