نیم نگاهی به سیستم جدید Cisco IoT (اینترنت اشیا)، پایه ایجاد تحول در صنایع

بر طبق پیش‌بینی سیسکو تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۵۰ میلیارد دستگاه و اشیا متصل به اینترنت در سراسر جهان وجود خواهد داشت. تا به امروز بیش از ۹۹% اشیا در دنیای فیزیکی به اینترنت متصل نیستند. به دلیل فرصت‌های بی‌سابقه‌ای که سرمایه‌گذاری در اینترنت اشیا فراهم می‌کند، بسیاری از شهرها و شرکت‌ها در حال طراحی راهکارهای IoT هستند.

با این وجود، این کار بسیار پیچیده است. مشتریان اغلب دستگاه‌ها و وسایل را به هم متصل کرده یا شبکه‌های نامرتبط را با هم همگرا می‌کنند. علاوه بر آن، مشتریان تنها از طریق برنامه‌های تحلیل داده پیشرفته قادر به درک ارزش این اتصالات می‌شوند و حتی پس از آن نیز همچنان نیاز به ایجاد برنامه‌های هوشمند برای سرعت بخشیدن به مدل‌های جدید کسب و کار یا افزایش بهره‌وری وجود دارد. البته، تمامی اینها باید بدون ایجاد کوچک‌ترین مشکلی در امنیت تمام نقاط سیستم، از دستگاه گرفته تا مراکز داده و cloud رخ دهد.

33[1]سیستم جدید IoT سیسکو، می‌تواند پیچیدگی این فرآیند را بر طرف سازد؛ این کار با طراحی زیرساختی برای مدیریت سیستم‌های عظیم با نقاط پایانی و پلتفرم‌های متعدد و با داده‌های فراوان امکان‌پذیر شده است. سیستم جدید IoT سیکو متشکل از ۶ المان اصلی فناوری می‌باشد که به هنگام ترکیب با هم و تشکیل یک معماری واحد می‌توانند از پیچیدگی‌های دیجیتالی کردن بکاهند. سیسکو همچنین ۱۵ محصول اینترنت اشیا را با این ۶ المان ارائه کرده است.

تشریح روش ۶ المانی برای سیستم IoT سیسکو

۶ بخش سیستم IoT جدید سیسکو به قرار زیر است:

  • اتصال به شبکه (Network connectivity): شامل محصولات مسیریابی، سوییچینگ و وایرلس است.
  • رایانش مه (fog computing): مه یک زیرساخت محاسباتی (رایانش) توزیع شده برای اینترنت اشیا است که قابلیت‌های محاسباتی را گسترش می‌دهد. مشتریان قادر به تحلیل و مدیریت local داده‌ها خواهند شد، بنابراین می‌توانند درک صحیحی از اتصالات داشته باشند. سیسکو اینطور پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۱۸ در حدود ۴۰% داده‌های تولید شده در IoT در مه پردازش خواهند شد. بیش از ۲۵ عدد از محصولات شبکه سیسکو قادر به استفاده از رایانش مه سیسکو یا پلتفرم پردازش داده به نام IOx هستند.
  • امنیت (Security): ستون امنیت سیستم IoT، امنیت فیزیکی و سایبری را با هم ادغام می‌کند و حفاظت از دارایی‌های فیزیکی و مجازی را افزایش می‌دهد. نظارت IP و محصولات شبکه سیسکو با امنیت TrustSec و محصولات امنیتی دیگر به کاربران اجازه می‌دهد تا بتوانند حملات IT و حملات فناوری عملیاتی (Operational Technology (OT)) را مشاهده و آشکارسازی کرده و واکنش مناسب را نشان دهند.
  • تجزیه و تحلیل داده (Data Analytics): سیستم IoT سیسکو یک زیرساخت بهینه برای پیاده‌سازی داده‌های تحلیلی، هم برای Cisco Connected Analytics™ Portfolio و هم برای نرم‌افزار تجزیه و تحلیل شرکت‌های دیگر می‌باشد.
  • مدیریت و اتوماسیون(Management and Automation) : سیستم‌های IoT می‌توانند امنیت، کنترل و پشتیبانی را برای عملیات مختلف فراهم کرده تا بتوانند سیستم ساده‌ای برای مدیریت نقاط پایانی و برنامه‌های کاربردی دارای حجم زیاد ارائه دهند. اپراتورهای میدانی نیاز به یک سیستم مدیریتی با کاربرد آسان دارند.
  • پلتفرم توانایی برنامه کاربردی (Application Enablement Platform): مجموعه‌ای از رابط‌های API را برای مناطق شهری و صنعتی، شرکای تجاری و فروشندگان third party فراهم می‌کند که از طریق آن می‌توانند برنامه‌های کاربردی خود را در سیستم IoT، طراحی، توسعه و پیاده‌سازی کنند.

internet of things

شرکا از سیستم IOT سیسکو و  IOx برای رایانش مه پشتیبانی می‌کنند

سیستم اینترنت اشیا سیسکو به صنایع بزرگ نظیر ساخت و تولید، نفت و گاز، خدمات رفاهی، حمل و نقل عمومی و شهرهای هوشمند امکان پیاده‌سازی راهکارهای اینترنت اشیا را فراهم می‌کند و منافع تجاری زیادی را به همراه می‌آورد. رهبران بزرگ صنایع هم اکنون برنامه‌های کاربردی نرم‌افزاری خود را برای اجرا بر روی سیستم رایانش مه سیسکو قرار داده‌اند که شامل GE(Predix)، Itron (Riva)، OSISoft (PI)، smartFOA in Japan، Bit Stew، Davra، SK Solutions، Toshiba و موارد دیگر می‌باشد. علاوه بر آن، سیسکو مشاوره و سرویس‌های حرفه‌ای جامعی را برای اینترنت اشیا در نظر گرفته است. سیستم منحصر به فرد ارائه شده توسط سیسکو، چارچوب کلی را برای پیاده‌سازی، شتاب بخشیدن و نو‌آوری در زمینه اینترنت اشیا فراهم می‌کند.smile icon

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.