آشنایی با بستر مجازی سازی مبتنی بر لینوکس KVM – مزایای مجازی سازی – بخش دوم

ادغام سرورها: کاملا قابل درک است که مجازی سازی باعث کاهش مصرف و دخیره سازی انرژی می شود.مجازی سازی همچنین باعث کاهش مصرف در کل مراکزداده و نیز کاهش تعداد سرورها و دیگر تجهیزات فیزیکی از جمله رک (Rack)ها می شود. این امر موجب کاهش میزان مساحت مورد نیاز مراکزداده ،کاهش مصرف انرژی و… می گردد .که در نهایت منجر به کاهش هزینه ها و بهبود در مصرف انرژی می شود.اما آیا مجازی سازی باعث بهره وری بیشتر در سخت افزار نیز می شود؟ با استفاده از مجازی سازی می توان دقیقا به همان اندازه که ماشین مجازی نیاز به پردازنده(CPU) ،حافظه(Ram) و منابع ذخیره سازی (Storage resources) دارد به آن منابع اختصاص داد در نتیجه باعث افزایش بهره وری شد.

جداسازی سرویس ها: فرض کنید که مجازی سازی وجود نداشت در این شرایط راه حل شما برای جداسازی سرویس ها چه بود؟تنها راه حل جدا کردن فیزیکی سرورهاست با وجود اینکه با این روش میتوان از جداسازی سرویس ها اطمینان حاصل کرد اما آیا باعث رشد بی رویه ی سرورها و کاهش بهره وری و افزایش هزینه ها نمی شود؟مجازی سازی منجر به ایزوله سازی نرم افزارها و همچنین رفع مشکل عدم مطابقت برنامه ها می شود.این امر همچنین مدیریت سرویس ها را نیز آسانتر می کند.

راه اندازی سریعتر سرورها: راه اندازی سرور فیزیکی زمان بر است ،اما با مجازی سازی ،میتوان با استفاده از یک image از قبل تهیه شده یا از یک snapshot یک سرور مجازی راه اندازی کنید.

بازیابی از حادثه(Disaster Recovery): هنگامی که شما یک مرکزداده مجازی داشته باشید بازیابی از حوادث بسیار ساده خواهد بود.مجازی سازی این امکان را به شما می دهد که snapshot های بروز از سرورهای خود داشته باشید .این Snapshot ها میتوانند به سادگی بازیابی و پیکربندی شوند تا سرورها به وضعیت قبل حادثه خود بازگردند.همچنین مجازی سازی قابلیت هایی مانند مهاجرت ماشین مجازی (Vm Migration ) بصورت آنلاین و آفلاین را در اختیار شما قرار می دهد بنابرین شما همیشه می توانید ماشین های مجازی خود را به نقطه دیگری در مرکزداده منتقل کنید.این انعطاف پذیری کمک می کند تا یک طرح بازیابی با قابلیت اجرا ومیزان موفقیت بالاتری داشته باشیم.

تنظیم بار پویا(Dynamic load balancing): مجازی سازی این قابلیت را در اختیار ماشین های مجازی قرار می دهند تا بر اساس سیاست هایی که اعمال می کنید با تغییر بار سرورها ،سرویس ها از سروری که منابع آن بیش از اندازه درحال استفاده است به سروری که منابع آزاد دارد منتقل شوند (Live migration)، اکثر راهکارهای مجازی سازی دارای چنین سیاست هایی برای کاربران هستند.این شیوه تنظیم بار پویا باعث بالا رفتن بهره وری درمنابع سرورها می شود.

محیط های آزمایشی و توسعه ی سریعتر: اگر بخواهید محیطی را بشکل موقت تست کنید پیکربندی آن بر روی سرور فیزیکی دشوار است همچنین بدلیل موقت بودن آن ارزش چندانی هم ندارد.اما با استفاده از مجازی سازی راه اندازی محیط آزمایشی یا توسعه  بسیار آسان است .با استفاده از یک سیستم عامل میهمان امکان پیکربندی سریع را با استفاده از جداسازی برنامه در یک محیط شناخته وکنترل شده به شما می دهد.

https://www.esds.co.in/blog/wp-content/uploads/2011/05/kvm-virtualization.jpg

این کار همچنین باعث حذف بسیاری از فاکتور های ناشناخته مانند کتابخوانه (Libraries) های ناشناخته که از نصب نرم افزارهای بیشمار ناشی می شود را حذف می کند.مخصوصا اگر این محیط یک محیط آزمایشی یا توسعه باشد در هنگام اجرای آزمایش میتوان انتظار از کار افتادن سرور را داشت درصورتیکه اینکار در یک سرور فیزیکی انجام شود بازگردانی سرور احتیاج به ساعت ها نصب و پیکربندی دوباره سرور است درحالیکه با استفاده از سرور مجازی تنها احتیاج به یک فایل ایمیج مجازی است تا دوباره سرور را راه اندازی کنید.

بهبود امنیت و پایداری سیستم: راهکارهای مجازی سازی یک لایه انتزاعی(Abstraction layer) میان سخت افزار فیزیکی و ماشین های مجازی اضافه می کنند.بسیار شایع است که داده های روی دیسک فیزیکی آسیب ببینند و کل سرور را تحت تاثیر قرار دهند اما اگر این اطلاعات بر روی هارددیسک ماشین مجازی ذخیره شوند  با آسیب دیدن اطلاعات ، دیسک فیزیکی از آسیب مصون می ماند و هارددیسک های مجازی هم نیازی به نگرانی ندارند.

در موارد مشابه نیز مجازی سازی میتواند مانع از کارافتادن سیستم بخاطر آسیب دیدن حافظه توسط نرم افزارهایی مانند درایورها شود.مدیرسیستم (Administrator) امکان این را دارد که که ماشین مجازی را در محیطی مجزا و مستقل پیکربندی کند.این پیکربندیِ سندباکسِ (Sandbox) ماشین های مجازی امنیت بیشتری به زیرساخت سیستم می دهد زیرا مدیر سیستم از این انعطاف پذیری برخوردار است تا بهترین تنظیمات ممکن را انتخاب کند. اگر مدیر تشخیص دهد که یک ماشین مجازی نیازی  به دسترسی به اینترنت یا شبکه های دیگر ندارد می تواند ماشین مجازی را به آسانی به نحوی تنظیم کند تا از دسترسی به اینترنت منع شود.این امر به کاهش ریسک آلوده شدن یک سیستم که در ادامه باعث آلوده شدن سیستم های دیگر یا ماشین های مجازی نیز می شود کمک می کند.

جلوگیری از وابستگی به سخت افزار: مجازی سازی یک لایه ی انتزاعی مابین سخت افزار وسیستم عامل ایجاد میکند.اینکار باعث میشود تا از مشکلات ناشی از وابستگی به یک سازنده بخصوص (Vendor lock-in) جلوگیری شود،مخصوصا هنگامی که ماشین های مجازی به سخت افزاری که بر روی آن اجرا می شوند وابستگی خاصی نداشته باشند،به همین دلیل مدیران مراکزداده انعطاف پذیری بیشتری در هنگام انتخاب تجهیزات سرورها داشته خواهند داشت.بطور خلاصه مزیت مجازی سازی مستقل بودن آن از سخت افزار و جداسازی ماشین های مجازی از سخت افزار سیستم فیزیکی است.این خاصیت به در دسترس بودن سیستم(Availability) و تداوم کار کمک میکند. یکی از نکات قوت راهکار مجازی سازی ایجاد لایۀ انتزاعی مابین سخت افزار و نرم افزار سیستم است.

همانطور که در بخش های قبل ذکر شد،با وجود اینکه مجازی سازی به روش های متفاوتی قابل اجراست روش های مد نظر ما مجازی سازی سیستم عامل و مجازی سازی نرم افزار است.

آشنایی با بستر مجازی سازی مبتنی بر لینوکس KVM – مفاهیم – بخش اول

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.