آموزش VMware Horizon View جلسه اول – بررسی اجزای محیط، پیش نیازها، پروتکل ارتباطی

در نظر بگیرید مدیر شبکه سازمان بزرگی هستید که دارای صدها و یا هزاران کارمند اداری می باشد و هر کدام نیازمند دسترسی به سیستم عامل و برنامه های مورد نیازشان می باشند. نصب و راه اندازی این تعداد سیستم عامل و برنامه، کاری بس زمان‏گیر و پر هزینه می باشد. از طرفی تا به حال فکر کردید پشتیبانی، توسعه و رفع اشکال این تعداد سیستم به چند نفر ساعت نیرو و چه مقدار هزینه دستمزد نیروی فنی نیازمند است؟

به طور مسلم استفاده از روش های سنتی شبکه در پیاده سازی، پششتیبانی و توسعه چنین شبکه ای موجب هدر رفت منابع سخت افزاری و نرم افزاری شده و هزینه هنگفتی را روی دست سازمان می گذارد. همچنین قادر به پاسخگویی به تمام نیازهای سازمان نمی باشد زیرا برخی کارمندان ثابت هستند و برخی دیگر پروژه ای یا متحرک که دایم در ماموریت می‏باشند.smile icon

VMwareHorizonView[1]

VMware Horizon View 6.2

نرم افزار VMware View از جمله محصولات قدرتمندی است که در حوزه ی مجازی سازی دسکتاپ به کار می رود. با استفاده از قابلیتهای View می توان برای هر گروه از کاربران دسکتاپ های منحصر به فردشان را ایجاد نمود. این سرویس به منظور اختصاص دسکتاپ‏ها به تعداد زیادی از کاربران در شرکت های بزرگ به کار می رود. این نرم افزار با کپسوله کردن سیستم عامل، پروفایل، نرم افزارها و اطلاعات کاربران در لایه های مجزا به مدیریت بهتر میز کار (Desktop) کمک می نماید و وابسته به شرایط برای هر کاربر یا گروه خاصی از کاربران مثلا کارمندان مالی، دسکتاپ مطابق با نیازها و تنظیمات شخصی شان را ایجاد می نماید.

این نرم افزار با استفاده از پروتکل PCoIP یا RDP به کاربر امکان استفاده از میز شخصی‏شان را بر روی بستر LAN یاWAN می دهد. کاربران به واسطه ی دستگاه های گوناگون اعم از Tablet ، Thin client ، Smart phone و … می توانند به میز کارشان دسترسی داشته باشند بدون آنکه امنیت اطلاعات سازمان به مخاطره بیفتد. در این حالت کارمند چه در اداره، فرودگاه، منزل و یا هر جای دیگری باشد می تواند به سیستم خود دسترسی داشته باشد. تنها کافیست به اینترنت یا اینترانت سازمان دسترسی داشته باشد تا بتواند از طریق شبکه و از راه دور وارد شبکه سازمان شده و دسکتاپ خود را ببیند.

Horizon-Suite[1]

از قابلیت ها و توانایی های نرم‌افزار VMware View می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش در هزینه ها از طریق استفاده از Thin Client ها در ادارات و مناطق دور در ازای استفاده از سیستم های کامپیوتری سنتی
 • افزایش امنیت از طریق نگهداری تمامی اطلاعات در داخل دیتاسنتر و ارائه ارتباطات رمزگذاری شده مابین سرویس گیرنده و ماشین مجازی
 • قابلیت View Composer که با استفاده از تکنولوژی VMware Clone شما را قادر می سازد تا یک نمونه شبیه سازی شده از ماشین را با دسته ای از ماشین های مجازی دسکتاپ به اشتراک بگذارید و در فضای ذخیره سازی صرفه جویی کنید.
 • از آنجایی که ماشین های مجازی دسکتاپ تولید شده توسط نرم‌افزار VMware View در دیتاسنتر ذخیره می شوند به همین جهت می توانید از قابلیت های نرم‌افزار VMware vSphere همانند VMware HA، VMotion و VMware DRS برای تضمین دسترسی و تقسیم میزان بار در دیتاسنتر سود برید.
 • کاهش در هزینه های خرید انرژی با استفاده از رایانه های کوچک با مصرف انرژی موثر
 • یکپارچه سازی دسترسی سرویس گیرندگان به دیگر نرم افزارها (از طریق ترمینال سرورها، کامپیوترهای دسکتاپ فیزیکی، کامپیوترهای دسکتاپ از نوع Blade) با بهره گیری از پروتکل ارتباط از راه دور (RDP) که پروتکلی استاندارد محسوب می شود.
 • امکان همزمان سازی و بررسی سیستم با Image ماشین مجازی اصلی (Master) برای ماشین های مجازی دسکتاپ که در وضعیت «آفلاین» می باشند وجود دارد.

جهت راه اندازی VDI با استفاده از نرم افزار VMware View Horizon 6.2 ما نیاز به یک سرور Domain Controller ، یک سرور vCenter که vComposer نیز می تواند روی آن نصب شود و یک سرور vConnection داریم. در این مستند با نحوه نصب و راه اندازی vComposer و vConnection و نحوه ایجاد Desktop pools و همچنین تنظیمات لازم بر روی DC آشنا می شویم.

Learn-VMware-Horizon-Suite-Farsi

اجزای مختلف محیط Horizon View :

 • View Connection Server: مدیریت vDesktop از طریق کنسول مدیریتی و همچنین از طریق کنسول وب می توان بیش از هزاران دسکتاپ را مدیریت نمود.
 • (View Security Server (optional: یک سرور در محیط DMZ که با Connection Server، جفت شده است برای دسترسی ریموت به دسکتاپ ها از طریق محیط اینترنت
 • (View Composer (optional:  در قلب vCenter قرار می­گیرد و در کنار VMware Connection به منظور توسعه و مدیریت Linked-clone desktop ها به کار می­رود.
 • View Agent: این نرم افزار سرویسی است که بر روی سیستم­هایی که توسطView  مدیریت می شوند نصب می گردد و به منظور ارتباط دسکتاپ مجازی با USB device  های متصل شده به View، مدیریت اتصال کاربران، پرینت مجازی، Single sign on (SSO) و مدیریت شخصی View به کار می رود.
 • View Client: یک نرم افزار کاربردی است که به منظور ارتباط کاربر با View Connection Server و برقراری اتصال باdesktop  و ترمینال سرویس ماکروسافت به کار می­رود. این نرم افزار برای سیستم عامل های گوناگون نظیرویندوز­های ماکروسافت، OS X اپل، Android، iOS، Ubuntu Linux قابل استفاده می باشد. همچنین Thin and Zero Client هایی که سازگار با کاربران View هستند، موجود است.
 • (ThinApp (optional: یک پلتفرم به منظور مجازی سازی application ها بوده و به عنوان بخشی از View، تکرار وظایف ساده اجرایی را بر عهده داشته و کاهش فضای ذخیره­سازی با حفظ برنامه های کاربردی در دسکتاپ­های مختلف را بر عهده می­گیرد. Thin App قابلیت­های قدرتمندی به View می دهد:
 • کاهش تعداد نرم افزار­هایی که نیاز است بر روی دسکتاپ مجازی اصلی نصب شود.این کار به منظور کاهش زمان Deploy و نگهداری گستره ی وسیعی از نرم افزار­های کاربردی به کار می­رود.
 • کاهش ناسازگاری که ممکن است به هنگام نصب نرم افزار­­های کاربردی در desktop image پیش بیاید.
 • مجازی سازی نرم افزار­های قدیمی که در سازمان استفاده می­شود.
 • (VMware View Replica Server (optional: از این سرور به منظور بالا بردن قابلیت اعتماد و پایداری به هنگامdowntime   شدنView Connection Server به کار می رود.
 • پروفایل کاربران تنها زمانی بارگذاری می­شود که نیاز است، این کار به سرعت بخشیدن فرایند log in دسکتاپ کاربران کمک می نماید.

تنظیمات View Persona Management توسط Microsoft Group Policy  قابل کنترل است

horizon_logo[1]

شرح مختصری از اجزای سازنده VMware Horizon 6.2 :

 View Connection Server :

نرم افزار View Connection پس از دریافت ارتباط از کلاینت و احراز هویت آن، دسکتاپ مجازی مورد نظر را در اختیار کلاینت مربوطه قرار می دهد. در واقع تمامی ارتباطات بر عهده این بخش از نرم افزار می باشد. حداقل سیستم عامل مورد نیاز برای راه اندازی آن Windows Server 2008 R2 SP1(64 Bit) می باشد.

 

جدول 1-1: پیش نیازهای سخت افزاری سرور View Connection

مولفه سخت افزاری حداقل مورد نیاز پیشنهادی
پردازنده Pentium 4 2.0GHz یا بالاتر 4 پردازنده
کارت شبکه 100Mbps 1Gbps
حافظه Windows Server 2008 R2 64-bit 4GB RAM یا بالاتر حداقل 10GB RAM برای پیاده سازی50 دسکتاپ مجازی یا بیشتر
حافظه Windows Server 2012 R2 64-bit 4GB RAM یا بالاتر حداقل 10GB RAM برای پیاده سازی 50 دسکتاپ مجازی یا بیشتر

 

جدول 2-1: سیستم عامل‏های قابل استفاده برای View Connection Server

سیستم عامل نسخه ویرایش
Windows Server 2008 R2 SP1 64 بیت Standard
Enterprise
Datacenter
Windows Server 2012 R2 64 بیت Standard
Datacenter

 

View Administrator :

مدیریت سرور، شامل ایجاد و مدیریت دسکتاپ مجازی، برنامههای کاربردی، احراز هویت، بررسی رخدادهای سیستم و آنالیز آن بر عهده نرم افزار View administrator می باشد. این نرم افزار تحت وب بوده و همراه با نرم افزار View Connection نصب می شود. نصب Adobe flash Player 10.1 و استفاده از Root Certificate ضروریست.

جدول 3-1: مرورگرهای وب برای دسترسی و استفاده از View Administrator

Internet Explorer 9 (not recommended)
Internet Explorer 10
Internet Explorer 11
Firefox (latest supported versions)
Chrome (latest supported versions)
Safari 6 and later releases

 

View Composer :

این بخش وظیفه ساخت و ایجاد دسکتاپ را بر عهده دارد. View Composer دسکتاپهای مجازی را از روی نسخه های سیستم عامل که به صورت یک Image می باشد، ایجاد میکند و تنها قابل نصب بر روی سیستم عامل های 64 بیتی می باشد. این نرم افزار می تواند روی سرور vCenter و یا بر روی سروری مجزا نصب گردد ولی به ازای هر vCenter بهتر است یک View Composer داشته باشید.

جدول 4-1: پیش نیازهای سخت افزاری View Composer

مولفه سخت افزاری حداقل مورد نیاز پیشنهادی
پردازنده 1.4GHz یا سریعتر Intel 64 یا AMD 64 با دو پردازنده 2GHz یا سریعتر و 4 پردازنده
شبکه یک یا چند کارت شبکه 10/1000Mbps کارت شبکه 1Gbps
حافظه 4GB RAM یا بالاتر 8GB RAM یا بالاتر برای پیاده سازی 50 دسکتاپ راه دور یا بیشتر
فضای دیسک 40GB 60GB

 

جدول 5-1: سیستم عامل های پشتیبانی دهنده View Composer

سیستم عامل نسخه ویرایش
Windows Server 2008 R2 SP1 64 بیت Standard
Enterprise
Datacenter
Windows Server 2012 R2 64 بیت Standard
Datacenter

 

جدول 6-1: Database Serversهای قابل استفاده برای View Composer و Events Database

دیتابیس Service Packs/Releases نسخه
Microsoft SQL Server 2014

(32- and 64-bit)

No SP, SP1 Standard
Enterprise
Microsoft SQL Server 2012

(32- and 64-bit)

SP1, SP2 Express
Standard
Enterprise
Microsoft SQL Server 2008 R2

(32- and 64-bit)

SP2, SP3 Express
Standard
Enterprise
Datacenter
Microsoft SQL Server 2008

(32- and 64-bit)

SP4 Express
Standard
Enterprise
Oracle 12c Release 1 (any release up to 12.1.0.2) Standard One
Standard
Enterprise
Oracle 11g

(32- and 64-bit)

Release 2 (11.2.0.4) Standard One
Standard
Enterprise

 

View Agent :

نرم افزار سمت کلاینت کاربر می باشد. View Agent عامل ارتباط بین کاربر و View Connection محسوب می گردد و برای استفاده از VDI باید از آن بهره برد. View Agent باید بر روی همه ماشین های مجازی، سیستمهای فیزیکی و RDS Host ها نصب شود. روال کار با آن بدین صورت است که نرم افزار View Agent بر روی سیستم عامل ویندوز کلاینت نصب شده و کاربر تنها با کلیک بر روی آن می تواند به سرور وصل شده و پس از احراز هویت، دسکتاپ مورد نظرش را در اختیار بگیرد.

جدول 7-1: لیست سیستم عامل هایی که می توان از آنها clone گرفته و منتشر کرد

سیستم عامل میزبان نسخه ویرایش سرویس پک
Windows 10 64-bit & 32-bit Enterprise None
Windows 8.1 64-bit & 32-bit Enterprise & Professional Latest update
Windows 8 64-bit & 32-bit Enterprise & Professional None
Windows 7 64-bit & 32-bit Enterprise & Professional SP1
Windows Server 2012 R2 64-bit Datacenter None
Windows Server 2008 R2 64-bit Datacenter SP1

 

جدول 8-1: سیستم عامل‏های لینوکسی پشتیبانی شده برای View Agent

توزیع لینوکسی نسخه
Ubuntu 14.04 x64
Ubuntu 12.04 x64
RHEL 7.1 x64
RHEL 6.6 x86 & x64
CentOS 6.6 x64
NeoKylin 6 Update 1 x64

 

جدول 9-1:حداقل های زیرساختی مورد نیاز برای نصب و استفاده از Horizon 6 بر روی لینوکس

vSphere platform version vSphere 5.5 U3, vSphere 6.2 U1, or a later release
vSphere 6.2 or a later release is required to support NeoKylin.vSphere 6.2 U1 or a later release is required to support virtual machines with 3D graphics, including NVIDIA GRID vGPU, vDGA, and vSGA.
Horizon environment Horizon 6 version 6.2.1 or a later release
Horizon Client software Horizon Client 3.5.2 for Windows, 3.5.0 for Linux, or 3.5.2 for Mac OS X
Zero clients and mobile clients are not supported

 

پروتکل ارتباطی:

پروتکل ارتباطی PCoIP) PC over IP) پروتکلی بهینه شده در جهت کاهش پهنای باند برای انتقال دسکتاپ، برنامه، صدا و تصویر می باشد که بر روی بستر LAN و WAN قابل استفاده است. قابلیت های این پروتکل شامل موارد ذیل می باشد:

  ارتباط کاربران خارج از شبکه و پشت فایروال با استفاده از VPN,استفاده از پروتکل رمزنگاری AES 128 به صورت پیش فرض و قابلیت تغییر آن,ارتباط با سیستم عامل دسکتاپ ها از طریق View Agent,قابلیت برقراری ارتباط از هر نوع دستگاه کلاینت,کاهش پهنای باند مصرفی روی LAN و WAN,پشتیبانی از صفحه نمایش 32 بیتی,ارتباط بی درنگ صدا و تصویر,امکان کپی کردن اطلاعات بین کلاینت و سرور,امکان USB Redirection بر روی برخی کلاینتها

 

100%
Awesome
 • Criteria
26 دیدگاه
 1. arsalan681 says

  سپاس فراوان، منتظر قسمت های بعدی هستیم. موفق باشید

 2. maryam says

  آموزش بسیار مفیدی بود.

 3. hozour6464 says

  با سلام و ممنون از اینکه سایت بسیار خوبی رو ایجاد کردین و تشکر از زحمات شما
  بی صبرانه منتظر قسمتهای بعدی این آموزش هستم

 4. ketan says

  thank you .very impressive please continue 🙂

  1. Technet24 says

   Good luck dear friend

 5. MMP136390 says

  سلام
  واقعاً ممنونم از سایت خوب و مطالب مفیدتان.

 6. alirezaghaem says

  تشکر مرسی

 7. Edris Bavandpour says

  بسیار عالی.

 8. AshkanOnline59 says

  بسیار عالی بود … خسته نباشید میگم

 9. mhn316 says

  سپاس فراوان
  در نسخه 5.3 سرور view composer خیلی راحت در کنار vcenter قرار میگرفت بدون هیچ مشکلی (روی یک سرور)
  اما در نسخه 6 حداقل من را خیلی اذیت کرد و به این نتیجه رسیدم که باید جدا باشه. وقتی جداگانه نصب میشه خیلی روونتر کار میکنه. (تجربه شخصی)
  خیلی بده که در نسخه 6 ویندوز XP را ساپورت نمیکنه. (در ایران)

  1. Technet24 says

   ممنون در خصوص ارائه تجربه شخصی خودتون.

  2. Khanmohammadi says

   دلیل اصلی اینکه ویندوز XP رو ساپورت نمیکنه، عدم ساپورت این سیستم عامل توسط کمپانی سازنده (مایکروسافت) هستش.
   ولی شما می تونید روی Windows XP SP3 نصب کنید و استفاده هم کنید.

   1. mhn316 says

    در نسخه6 View Agent روی XP-SP3 نصب نمیشه. ازطرفی Connection Server6 نمیتواند Agent5.3 را ساپورت کنه.
    اگر راه حلی دارین لطفا بیشتر توضیح دهید.
    ممنونم از شما بابت مطلب و آموزش خیلی خوبی که ارائه دادید. بنده بی صبرانه منتظر جلسه های بعدی این آموزش هستم.

    1. Khanmohammadi says

     View Agent نسخه 6 از ویندوز XP SP3 پشتیبانی میکنه. ولی ورژن های 6.1 و 6.2 ساپورت نمیکنه.
     https://pubs.vmware.com/horizon-view-60/index.jsp#com.vmware.horizon-view.installation.doc/GUID-B45E1464-92B1-4AA8-B4BB-AD59EDF98530.html

     1. mhn316 says

      متشکرم

 10. babakbm43 says

  سپاس عالی بود ……

 11. maysam58 says

  با سلام و خسته نباشید از ته دل
  استاد دستتون درد نکنه که واقعا زکات علمتون چقدر قشنگ و سخاوتمند در اختیار همه قرار می دهید این کارتون نشون دهنده طبع و منش بالای شماست بازم خدا اجرتون بده و تشکر فراوان .استاد فقط خواهشا تا آخرش ادامه بده و بین راه خدای نکرده خسته نشید .

 12. INFINITY46 says

  خیلی خوبید // تبریک میگم به تیمتون //

 13. Mehran Mobaraki says

  احسنت بر شما ، به امید ادامه دار بودن این آموزش ها

 14. farshid642 says

  سلام
  بسیار عالی بود. مممنون ار به اشتراک گذاری مطالب تون.

 15. Babak6354 says

  بسیار عالی با تشکر از عمو خسرو

 16. Sajjadp12 says

  بسیار عالی
  سایت خیلی خیلی خوبی هست و من همیشه ازش استفاده میکنم
  ممنون

 17. MEsfahani15 says

  با سلام
  من یک سرور فیزیکی دارم که می خواستم از تکنولوژی VDI شرکت vmware استفاده کنم در ابتدا می بایست چه نرم افزاری نصب گردد و در مراحل بعدی به چگونه ای است؟

 18. rasulramezanzade42 says

  بسيار عالي بود. فقط يك غلط املايي موجود بود DRS نه RDS

  1. Technet24 says

   تشکر بررسی و اصلاح شد.

 19. امیر حسین بریانی says

  با سلام
  من یه مشکلی دارم اونم اینکه وقتی در horizon به سیستم مورد نظر وب کم وصل می کنم به سیستم مقصد وصل نمی شود

  با تشکر از راهنمایی شما

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.