تنظیم ساعت سرور و سیستم ها در شبکه دامین

با توجه به اینکه ساعت رسمی هرسال در ساعت 24 اول فروردین یک ساعت به جلوکشیده می شود و در ساعت 24 سی ام شهریور به حال سابق برگردانده می شود. تنظیمات تایم زون در شبکه های مختلف ایران به دو صورت قابل انجام هست:

 • حالت اتوماتیک
 • حالت دستی

1- حالت اتوماتیک : در این حالت سرورها و کلاینت ها در تاریخ مشخص، به صورت اتوماتیک تاریخ خود را عقب یا جلو میبرند . برای رسیدن به این حالت بدون هیچ مشکلی ، چند مورد باید رعایت گردد :

 • تیک اتوماتیک تایم زون روی سرور و کلاینت ها خورده باشد .
 • سرور و کلاینت ها آپدیت سال جاری را برای تایم زون خود داشته باشند . این آپدیت رو میتوان با نرم افزار TZedit.exe به سادگی ساخت . بعد از ساخت ، فایل رجیستری مورد نظر رو توسط GPO روی تمام سیستمها اعمال میکنیم . در این حالت سیستم ها میدانند در چه تاریخی ساعت را عقب ببرند یا جلو بکشند . در این حالت روی PDC میتوان از تایم سرور های اینترنتی بعنوان تایم سورس هم استفاده نمود.

این روش مزایا و معایبی دارد :

 • مزایا : نیاز به جلو عقب کردن دستی ساعت سرور ها در روز اول 6 ماهه اول و دوم نیست و ساعت سرورو کلاینت ها اتوماتیک این تنظیم را از طریق اون فایل آپدیت انجام میدهد .
 • معایب : همه سیستم ها باید این آپدیت رو داشته باشند و گرنه ساعت آنها زودتر یا دیرتر از موعد تغییر خواهد کرد .
  اعمال فایل آپدیت روی سیستم ها و به روز نگه داشتن آنها نیازمند یک مکانیسم خوب و دقیق میباشد که این ادمین را دچار کمی زحمت می نماید . اگر در یک سال دولت تصمیم بگیرد که ساعت را جلو نبرد یا عقب نکشد اون آپدیت باید از نو ساخته و دوباره روی همه کلاینت اعمال گردد .

2 – حالت دستی : در این حالت روی سرور و کلاینت ها ،تیک اتوماتیک زون باید از حالت انتخاب خارج گردد . با این کار کلاینت ها دیگر کاری با عقب و جلو کردن ساعت ندارند و فقط ساعت را از سرور خود یا همان PDC دریافت میکند . در این حالت سرور PDC باید در روز اول 6 ماهه اول ساعتش یک ساعت به صورت دستی جلو کشیده و در روز اول 6 ماهه دوم دو باره به عقب بر گردد . کلاینت ها هم با توجه به ساعت سرور خود را با آن به روز مینمایند . در این حالت نمیتوان روی PDC از تایم سرور های اینترنتی به عنوان تایم سورس استفاده کرد . برای این کار میتوان از یک تایم سرور داخلی یا تایم سخت افزار خود PDC استفاده نمود . این روش کاری با آپدیت بودن یا نبودن کلاینت ندارد .

 • مزایا :همه چیز وابسته به تنظیمات سرور PDC میباشد و هیچ چیز به خارج از شبکه یا فایل آپدیت کلاینت ها بستگی ندارد . در نتیجه مدیریت آن ساده تر خواهد بود چون فقط کافی است ساعت سرور را تنظیم نمود . نیازی به بروز بودن تایم زون کلاینت ها نیست . در نتیجه زحمت بروز نگه داشتن سیستم ها از دوش ادمین برداشته میشود .
 • معایب :جلو و عقب کشیدن ساعت ها در 6 ماهه اول و 6 ماهه دوم باید به صورت دستی روی سرور PDC انجام شود . که با توجه به داشتن یک PDC در هر فارست ، این کار فقط سالی 2 بار انجام میشود

Run this commands on PDC Emulator role owner DC, ir.pool.ntp.org is for Iran

کد:

w32tm /config /update /manualpeerlist:ir.pool.ntp.org /syncfromflags:MANUAL /reliable:YES
net stop w32time
net start w32time

Run this command on additional DCs and domain clients for automatic domain time synchronization

کد:

w32tm /config /syncfromflags:domhier /update
net stop w32time
net start w32time

Keep in mind, on your edge firewall, make sure UDP port 123 traffic is allowed inbound from the time source
NTP Server list:
0.ir.pool.ntp.org
2.ir.pool.ntp.org
3.ir.pool.ntp.org
ntp.day.ir
0.asia.pool.ntp.org
1.asia.pool.ntp.org
2.asia.pool.ntp.org
3.asia.pool.ntp.org

اجبار همگام سازی کلاینت ها، کد:

w32tm /resync
Domain Controllers use with NTP the UTC (Coordinated Universal Time), as this is the universal standard for current time. UTC is independent of time zones and enables NTP to be used anywhere in the world regardless of time zone settings More Information: Configuring the Windows Time Service for Windows Server – Ace fekay MVP
7 دیدگاه
 1. arsalan681 says

  سپاس

 2. ketan says

  مرسی

 3. moghaddam1935 says

  سلام من یک موردی رو متوجه نشدم از آخر ما باید فایل تنظیم DST رو با نرم افزار ذکر شده درست کنیم یا از فایل های آپدیتی که قرار داده شده استفاده کنیم اگر امکانش هست کمی بیشتر مسئله رو باز کنید با تشکر

  1. Technet24 says

   بهترین گزینه آپدیت ویندوز هست در صورتی که ویندوز آپدیت نمی کنید(پیشنهاد نمیشه) سایر موارد انجام بدین…

 4. reza says

  سلام ،در شبکه داخلی ما یک دستگاه gps المانی نصب شده این دستگاه به سوییچ ها تایم میده ولی تایم سرور با gps سنکرون نمیشه چطور می توانیم تایم سرورها را با دستگاه gps سبکرون نماییم ؟

  1. technet24 says

   سوالتون خیلی کلی هست! مرحله به مرحله عیب یابی کنید.

 5. محسن says

  سلام چگونه میشه فهمید سایت ایکس ساعتش رو از چه سروری دریافت میکنه

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.