چند نکته طلائی راه اندازی سیستم تلفنی الستیکس

راه اندازی یک سیستم تلفنی با محصولات کدباز یکی از پیچیده ترین کار هایی است که یک متخصص ممکن است انجام دهد. در بحث راه اندازی شما درگیر مفاهیمی از سخت افزار گرفته تا شبکه و نرم افزار خواهید شد، هر ضعف و یا کمبود دانش و تجربه در این بخش باعث عدم کارکرد درست سیستم شما خواهد شد، به همین علت است که احتمالا با بسیاری از موارد برخورده اید که جایی استریسک (الستیکس) راه اندازی شده ولی کیفیت مطلوب ندارد، در این طور مواقع مشتری ها مشکل را از دید ضعیف بودن سیستم تلفنی می بینند اما ما به عنوان متخصص می دانیم که استریسک (الستیکس) بر روی کیفیت تماس کمترین نقش را دارد ! و هزاران نکته دیگر است که بر روی کیفیت یک سیستم تاثیر میگذارد کافی است کسی که سیستم تلفنی را راه اندازی کرده است برخی از آنها را رعایت نکرده باشد. افراد کمی هستند که دانش کافی برای راه اندازی این نوع سیستم ها را دارند، این دانش در بخش های مختلفی قرار دارد در این مقاله سعی می کنم نکات لازم برای انتخاب سخت افزار و راه اندازی سیستم الستیکس را با توجه به تجربه و دانش خود بیان کنم، امیدوارم این دانش به کمک شما بیایید تا سیستمی حرفه ای و کاملا بی نقص راه اندازی کنید. بیشتر تمرکر ما در این مقاله بر روی سخت افزار و پیش نیاز ها برای راه اندازی سیستم تلفنی است.

نکته1: انتخاب یک سرور مناسب

منظور از سرور یک میزبان برای برنامه الستیکس(استریسک) است، می توانید از یک Rassbperry pi کوچک تا یک سرور HP پرقدرت را انتخاب کنید اما یک انتخاب درست می تواند در مواقعی از شکست پروزه به دلیل ضعف سخت افزار جلوگیری کرده و یا حتی باعث صرفه جویی به دلیل عدم استفاده از سرور های بی جهت قدرتمند گردد. الستیکس(استریسک) به طور پیش فرض هیچ محدودیتی برای تعداد مکالمات ندارد، این محدودیت سخت افزار و مهم تر از آن نرم فزار است که ظرفیت سیستم را تعیین می کند پس این چند خط بعدی را فقط به عنوان تجربه و یک توصیه ببینید و به هیچ عنوان ارزش علمی ندارد.

حال چند توصیه مثال برای اینکه ببینید چه سروری را باید انتخاب کنیم.

اول فرض کنیم سرور ما ضبط مکالمات و صندوق صوتی ندارد همچنین بحث Transcoding نیز مطرح نیست (Transcodig یعنی تبدیل کدک ها به یکدیگر، مثلا یک داخلی با کدک g711 با داخلی دیگر با کدک iLBC صحبت کند)

32 مکالمه همزمان CPU:1.1GHZ، RAM:1GB، HDD:16GB Flash
80 مکالمه همزمان CPU:1.86GHZ DualCore، RAM:2GB، HDD:512GB
250 مکالمه همزمان CPU:2.2GHZ QuadCore، RAM:4GB، HDD:512GB

شاید آمار جدول بالا کمی رویایی به نظر بیاید ولی حقیقت دارد، این تست ارسال درخواست SIP با نرم افزار SIPP است، می بینید حتی مورد آخر که یک پردازنده 4 هسته ای دارد از کامپیوتر شخصی برخی از ما نیز ضعیف تر است. اما فرض کنیم شما در این سیستم تلفنی هم از صندوق صوتی می خواهید استفاده کنید هم کمی ضبط مکالمات و همچنین بحث ارتباطات راه دور را دارید(استفاده از کدک های دارای فشردگی زیاد)، با این اوصاف جدول زیر را من به شما پیشنهاد می کنم.

50 مکالمه همزمان (80 داخلی) CPU:3.0GHZ DualCore، RAM:2GB، HDD:512GB یا Corei3
80 مکالمه همزمان (150 داخلی) CPU:2.2GHZ QuadCore، RAM:4GB، HDD:512GB یا Corei5
150 مکالمه همزمان (حدود 300 داخلی) CPU:Corei7، RAM:8GB، HDD:512GB

قدرت سرورهای در نظر گرفته شده خیال شما را بابت پردازش راحت خواهد کرد.

نکته2: سرور استریسک خود را 2 تکه کنید

نگذارید سرور شما خیلی بزرگ شود، به نظر من 150 مکالمه همزمان رقم مناسبی است. اگر قرار شد برای جایی با 600 داخلی و 300 مکالمه همزمان سیستم تلفنی با استریسک راه اندازی کنید، این کار را با نصب 2 الستیکس(استریسک) کنار هم انجام دهید، استریسک ها می توانند کنار هم به راحتی و به صورت یکپارچه کار کنند، پروتکل DUNDi استریسک برای همین منظور طراحی شده است.

نکته3: استفاده از هارد های SSD برای ضبط مکالمات

ضبط مکالمات، بیشترین بار را روی سیستم و پردازنده شما می آورد، در واقع از طرفی ضبط صدا و از طرف دیگر درگیری سیستم با نوشتن روی هارد دیسک باعث مشکلات سیستم با ضبط مکالمه می شود. اگر از هارد های معمولی استفاده می کنید از ضبط مکالمه بر روی این سیستم استفاده نکنید یا حداقل قول ضبط تمامی مکالمات به مشتری ندهید، شاید در بهترین حالت شما موفق به ضبط 30 الی 40 مکالمه همزمان بشوید و بیش از این باعث از کار افتدن سیستم شما بشود. اما راه حل چیست؟ 2 راه رایج وجود دارد: 1. استفاده از هارد های پر سرعت 2. ضبط مکالمات خارج از سیستم و با شنود شبکه متصل به سرور

راهکار 1 باز هم پردازش روی سیستم شما می آورد اما بسیار کمتر از حالتی که است که از هارد های معمولی استفاده می کنید، هارد های SSD برای این کار ایده آل است.

راهکار 2 دیگر هیچ باری روی سیستم تلفنی شما نیست چون ضبط خارج از سیستم و توسط دستگاه دیگری انجام می شود. این راهکار دو اشکال دارد 1. هزینه نسبتا زیادی 2. معمولا این نرم افزار های یا سخت افزار های ضبط مکالمه تضمین 100% برای ضبط نیم دهند و ممکن است درصدی از مکالمات را از دست بدهید.

نکته4: استفاده از هارد های SSD برای صندوق صوتی

صندوق صوتی نیز وضعیتی مشابه ضبط مکالمات دارد، اگر سیستمی راه اندازی می کنید که دارای کاربران زیاد و صندوق های صوتی فراوان است استفاده از هارد های SSD را در اولیت قرار دهید.

نکته5: از IPPhone های معتبر استفاده کنید.

IPPhone ها نقش بسیار مهمی در کیفیت صدای شما را دارند، متاسفانه در بازار ما گوشی های بی کیفیت و متفرقه بسیار زیاد یافت می شود و برخی افراد به دلیل نداشتن آگاهی لازم از تبعات استفاده از آن ها و فقط به دلیل هزینه پایین، آنها را خریداری می کنند، هرگز یک گوشی بی کیفیت و ارزان نخرید!smile icon

4 دیدگاه
 1. Alirezaunix31 says

  سلام و تشکر از مطلب خوبتون . چه گوشی هایی رو پیشنهاد می دین؟

  1. saeid0492 says

   سلام بله من هم موافق هستم در مورد گوشی های خوب با رنج ها مختلف هم نظر خودتون رو بیان کنید

 2. کشاورز says

  عالی بود دم همه تون گرمممممممممممممممممممممممممممم

 3. saeedproo86 says

  سلام پروتوکل dundi رو چطور میشه راهندازی کرد ?

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.