چطور جذاب بودن ظاهر میتواند برای شما پول تولید کند

آیا موافقید :شانس، کلمه ایست برای توجیه موفقیت غیرقابل درک دیگران، در حالی که تلاش دیگران را کمتر میبینیم، استعدادهای آنها را نادیده میگیرم و تصور میکنیم با پارتی بازی توانستند به جایگاه بالایی در زندگی دست پیدا کنند؛
شاید برایمان خوشایند نباشد بشنویم که اخیرا محققین کشف کرده اند افرادی که جذابیت ظاهری بالایی دارند، معمولا درآمد بیشتری نسبت به دیگران دارند…
تحقیقات انجام شده در مورد متقاضیان شغلی، فروشندگان و … نتایج جالب زیر را خروجی داده :

اگر خوشتیپ تر از دیگران به نظر برسید، 40% احتمال استخدام شدن تان بیشتر خواهد شد
افرادی زیبا و جذاب، 12% بیشتر از افراد معمولا درآمد دارند
فروشندگان و مشاوران املاک جذاب، بیشتر از همکاران کمتر جذابشان درآمد دارند

 
این تحقیق توسط دو روانشناس با نام های مارکس مابیس و تانیا روزنبالت در دانشگاه میشیگان انجام شد و در مقاله ای با عنوان “چرا زیبایی مهم است” به چاپ رسید.
در مقاله چرا زیبایی مهم است مارکس و تانیا به 3 دلیل عمده اشاره کردند که به شرح زیر است :

افراد زیبا و جذاب (به اشتباه) افراد دارای صلاحیت کاری برای استخدام شناخته میشوند.
ما معمولا دوست داریم به افراد متقاضی بر اساس ظاهرشان گزینش کنیم… البته تعداد افرادی که بدون در نظر گرفتن زیبایی ظاهری گزینش میکنند بسیار کم است و دیگران نیز فقط دوست دارند با خواندن رزومه و چند سوال و جواب تصمیم احساسی خود را به صورت منطقی توجیه کنند…

در تحقیق انجام شده، مدیرانی که تلفنی و بدون دیدار استخدام میشوند، معمولا 10% کمتر از مدیران جذابی که خواهان اضافه حقوق هستند، درآمد دارند.

افراد زیبا و جذاب معمولا اعتماد به نفس بیشتری دارند و اعتماد به نفس بیشتر نیز نسبت مستقیمی با درآمد فرد دارد.
پشتوانه اصلی دلیل دوم نیز اثر هاله ای است، ما دوست داریم دیگران را آنطور که به نظر میرسند، قضاوت کنیم ! تحقیقات نشان داده، ما معمولا تمایل داریم افراد جذاب را اجتماعی، مصمم، گرم، دارای سلامت فکری، نابغه و دارای مهارت های اجتماعی بدانیم.

در مدارس، معلم ها توجه بیشتری به دانش آموزان زیبا تر دارند تا دانش آموزان معمولی اما با استعداد.
همین توجه، باعث افزایش اعتماد به نفس و حس “مهم بودن” در کودک میشود و پایه و اساس اعتماد به نفسش را در بزرگسالی بنا میکند.

افراد زیبا و جذاب معمولا دارای مهارت های برقراری روابط اجتماعی هستند که روابط اجتماعی بهتر نسبت مستقمی با درامد بیشتر دارد.
افراد زیبا و جذابتر، معمولا اعتماد به نفس بیشتری دارند و اعتماد به نفس بیشتر باعث میشود این افراد مهارت های ارتباطاتی بیشتری داشته باشند و بخواهند با دیگران ارتباط برقرار کنند و دیده شوند.

همین مهارت ساده باعث میشود درآمد این افراد نیز به مراتب بیشتر از افرادی با ظاهر ساده باشد.
طی تحقیقی که توسط مابیس و رزنبالت انجام شد؛ افراد زیبا و جذاب تر، در طی ارتباطاتی که با مدیران خود دارند و با همکاران دیگرشان برقرار میکنند، بیشتر دیده میشوند و این دیده شدن، طی اثر هاله ای باعث میشود که عوامل شرکت تصور کنند آنها باید افراد مهمی باشند و برای افراد مهم ارزش بیشتر قائل میشوند و درآمد آنها را بیشتر از دیگران قرار میدهند.

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.