بررسی Storage های مطرح در ایران: HP StorageWork EVA4400/6400/8400

برای سازمانها و دیتاسنتر هایی با حجم داده ای متوسط و بزرگ شرکت HP محصولات خود را با خانواده EVA به بازار عرضه کرده است. این بدین معنی است که شما می توانید اطمینان بیشتری از ذخیره سازی اطلاعات و استفاده بهینه تر از فضای ذخیره سازی و همچنین مدیریت آسان تری را نسبت به حجم وسیع storage ها داشته باشید. تقریبا در همه زمینه ها شرکت اچ پی تلاش کرده است تا محصولات EVA را به سطحی برای محیط های Enterprise نزدیک کند. که البته در این امر نیز تا حدود زیادی موفق بوده است. در خانواده EVA بطور کلی شما با سه محصول روبرو می شوید که این محصولات شامل EVA4400/6400/8400 می باشد. مدل EVA4400 محصولی برای سازمانهای متوسط می باشد که حجم ذخیره سازی متوسطی را در بر می گیرند. این محصول دارای یک شاسی مجزا به همراه دو Controller HSV300 می باشد که همین خود باعث ایجاد redundancy در سطح storage های سازمان می گردد و البته از طرف دیگر برخلاف HP MSA P2000 جدا سازی Controller ها از شاسی مربوط به دیسک ها و یا enclosures ها باعث افزایش توان پردازشی این محصول شده است.
بررسی Storage های مطرح در ایران: HP StorageWork EVA4400/6400/8400
اما مدل های EVA6400/8400 دقیقا برای سازمان هایی با حجم داده بسیار وسیع دیده شده اند که حجم داده های این سازمانها به شدت در حال رشد می باشد. این محصول نیز همانند مدل EVA4400 دارای شاسی جداگانه ای برای کنترلر های خود می باشد البته با این تفاوت که هر کنترلر بروی یک شاسی قرار گرفته است و بدین ترتیب می تواند ظرفیت بیشتری را مدیریت کند. اما از معرفی کلی این محصولات که بگذریم به قابلیت های اصلی آن می رسیم که البته در موارد بسیاری برای مصرف کنندگان بسیار تعیین کننده می باشد. این قابلیت ها شامل موارد زیر می باشد:
HP Business Copy EVA یک نرم افزار local replication برای خانواده EVA Storage می باشد. این قابلیت به شما این امکان را می دهد که بتوانید از طریق firmware storage از داده های خود بروی یک volume و یا LUN یک snapshot و یا حتی یک نسخه clone تهیه نمائید. استفاده از این قابلیت می تواند باعث افزایش business continuity و همچنین بهبود disk capacity utilization و از طرفی دیگر باعث data availability مصرف کننده گردد. برای استفاده از این قابلیت می بایست لایسنس آن را بطور جداگانه خریداری نمائید. HP Continuous Acces یا همان قابلیت Remote Replication این امکان را فراهم می آورد که بتوانید بصورت آنلاین و real-time و از طریق Fiber Channel عمل replication اطلاعات را میان دو SAN Storage برقرار نمائید. با استفاده از این قابلیت می توانید از اطلاعات خود بطور real-time و در برابر خرابی ها و مشکلات معمول منابع ذخیره سازی اطلاعات خود محافظت نمائید.
قابلیت Thin Provisioning این امکان را به شما می دهد که بتوانید در سطح storage همانند vmware فضاهایی بنام vdisk ایجاد نمائید. این vdisk در ابتدا که ساخته می شوند تمامی فضای تعریف شده را reserve نمی کنند و هر زمان که اطلاعاتی بروی vdisk نوشته می شود firmware بصورت اتوماتیک آن فضا را از روی دیسک به vdisk تخصیص می دهد و در نتیجه vdisk ها برحسب نیاز رشد می کنند و فضا اشغال می کنند. این امر باعث می شود تا در میزان استفاده از storage صرفه جویی گردد.
حداکثر اندازه ای که می توان برای یک LUN در سری EVA در نظر گرفت 32 TB می باشد که عدد می تواند برطرف کننده بسیاری از نیازهای سازمان شما باشد. در صورتیکه می خواهید از HP EVA برای محیط vmware virtualization استفاده نمائید. می توانید از پلاگین های متعددی که شرکت vmware برای کار با vCenter فراهم کرده است استفاده نمائید. لازم بذکر است که برای استفاده از این پلاگین ها می بایست لایسنس آنها را نیز تهیه نمائید. HP EVA4400 این امکان را برای شما فراهم می آورد که بتوانید از هم از Controller های iSCSI و FCoE بروی این محصول استفاده نمائید. بروی سری EVA شما می توانید از هارد های پرسرعت SSD نیز بروی یکی از enclosure های این محصول استفاده نمائید و سرویس هایی که نیاز به I/O بیشتری دارند را بروی این enclosure قرار دهید. بدین ترتیب شما می توانید بروی EVA چندین enclosure با ترکیب هارد های SAS و SSD داشته باشید. لازم بذکر است که با استفاده از هارد های SSD امکان استفاده از قابلیت HP Continuous Acces وجود ندارد.

دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.